Emzik nasıl yıkanmalıdır?

Emzik ilk alındığı zaman ılık sabunlu su ile yıkanmalıdır. Daha sonra tabii ki ev içinde yere düştüğünde sadece sıcak sudan geçirmek yoluyla temizlenebilir ama eğer sokakta yere düşmüş ise sıcak ve sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Emziği tam olarak dezenfekte etmek için beş dakika kaynatmak yeterli olucaktır. Bunun dışında emziği bebeğe vermeden önce bir kontrol etmek, çatlakları var mı, patlak veya yırtık yerleri var mı, çocuğun ağzına kaçıp boğazına takılabilecek parçaları var mı diye denetlenmesi çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer hiçbir belirti yoksa ve düzgün bir yüzeye sahipse emzik sadece su ve sabunla yıkanarak bebeğe verilebilir. Bunun dışında hergün bulaşık makinesine konularakda günlük temizlik sağlanabilinir. Emziğin kullanım süresi çocuğun emme sıklığı ve süresiyle alakalıdır.

Genellikle iki – üç ayda bir emzik parçalanır veya eskir ama çocuk devamlı emzik emiyorsa bu süre kısalabilir veya çok seyrek emiyorsa sadece gece uyurken emzik emiyorsa bu süre uzayabilir.

Emziğin yapış yapış olması ya da aralarında çatlaklar görünmesi temizlenmesini güçleştireceğinden ve mikrop barındıracağından dolayı o hale gelmiş bir emziğin hiç bekletilmeden atılması ve yenisinin alınması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Süt Dişleri
BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ (ÖRÜMCEK) KULLANMAK ZARARLI MI?
KASIK AĞRISI
Emzirme Hakkında
Kardeş Kıskançlığı
Bebekler hangi sıklıkta beslenmelidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.