9 aylık tatlı bir telaştan ve çeşitli sıkıntılardan sonra bir bebeğiniz oldu. Her şey yolunda gitti ve bebeğinizi emzirmeye başladınız. Soru şudur; Emziren anneler saç boyatabilecek midir? Boyatabilecekse hangi ürünleri kullanmalıdır? Emziren annelerde saç boyatma yöntemi ne olmalıdır?

Emziren anneler saç boyama:

Konumuzun başlığı olan sorunun ortaya çıkış nedeni annenin sütüdür. Anne yediği ürünlerden elde ettiği sütünü göğüsleri vasıtasıyla bebeğine aktarır. Bu durumda sütte bulunan maddeler de bebeğe geçecektir.  Saç boyaları kimyasal maddeler içeren ürünlerdir. Bu ürünlerden anne cildine geçen kimyasallar oradan da bebeğe geçerek bebeğin gelişimine etki eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Olaya bu yönüyle bakacak olursak emziren annelerin saç boyatması sakıncalıdır. Ancak bu durum böyle midir? Gerçekten anneye oradan da bebeğe geçen kimyasallar bebeği etkiler mi?

Emziren Anneler Saç boyatabilir.

Bu başlığı net olarak anlamamız gerekmektedir. Zira annenin saç boyasından deriye oradan da süte geçen kimyasal madde miktarı gerçekten de çok azdır. Bu geçiş göz ardı edilebilir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre bebeği etkileyecek kimyasalın belirli bir miktarın üzerinde olması durumunda bebek gelişimi olumsuz yönde ilerler. Ancak annenin saç boyasından aldığı kimyasalın çok çok azı bebeğe geçebilir. Çoğu zaman da hiç geçmez. Kimyasalların bebeğe geçmemesini sağlayan çeşitli mekanizmalar bulunur.

  • Anne derisinin saç boyasındaki kimyasalların çok azını emebilecek oluşu,
  • Anne kanındaki kimyasalların büyük bir bölümünün anne karaciğeri tarafından parçalanarak yok edilmesi,
  • Anne böbreklerinin kanı süzerek içerisindeki zararlı maddeleri yok ediyor oluşu,
  • Anne vücudunda kimyasalların yayılarak vücuda göre miktarının çok düşmesi,

Bu mekanizmalardan bazılarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bebek için de bir takım süzme mekanizmaları vardır. Bebeğin ter yolları, bebeğin karaciğeri, bebeğin böbrekleri bu süzme mekanizmalarından bazılarıdır. Bütün bu faktörler değerlendirildiğinde rahatlıkla söylenebilir ki Emziren Anneler rahatlıkla saç boyatabilirler.

Emziren Anneler Hangi Saç Boyatma yöntemini Kullanmalıdırlar?

İstediğiniz yöntemi uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek şey saç boyanması sırasında oluşacak zehirli gazları doğrudan solumamaya çalışmanızdır. Bu durumu engellemenin yolu kesinlikle havalandırması iyi bir ortamda saç boyatmanız olacaktır.

NOT: Bütün bunlardan ayrı olarak eğer içim rahat etsin istiyorsanız. Doğal yollarla elde edilmiş saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Bu saç boyaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmaz. Bulunsa bile miktarı çok azdır. Aşağıdaki likte bu boyalardan bazılarını inceledik konuyu buradan takip edebilirsiniz.

Organik(bitkisel) Saç Boyası Markaları

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Hamilelikte Kına Yakılır mı?

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde 9/12 Ay arası beslenme
0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi
ANNE SÜTÜ EMEN ÇOCUĞA SU VERMEK GEREKİR Mİ?
Bebeklerde Bronşit
Gebeliğin 20. Haftası
Ağrısız Doğum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.