EMZİRME DÖNEMİNDE İLAÇ KULLANIMI
emzirme dönemiEmzikli annelerin en büyük sıkıntılarından biri de hasta olmamaktır. Çünkü, anneler bilirler ki hasta olduklarında, alınan çoğu ilaç, süt kanalları ve emzirme ile bebeğe geçecektir. Daha hiçbir kimyasal madde ile tanışmamış olan bebek, bu kimyasal maddelerden etkilenecektir.

Peki, böyle durumlarda ne yapılır? Tabi ki anne, beslenmesine dikkat ederek sağlıklı kalmaya çalışacak. Ama hastalık gelip kapıyı çaldığında da, günümüz doktorları bu konuda o kadar da çaresiz değil. Bilinenin aksine annenin emzirmesi sakıncalı olan durumlar oldukça sınırlı. Yani hem ilaç kullanabilir, hem de bebeğinize bir zarar gelmez. Yalnız, işin püf noktası ilaçların uzun süreli kullanılmaması.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemiz sayesinde,  emzikli annelerin ilaç kullanımı konusunda daha bilinçli olmalarını hedefliyoruz. Faydalı olması temennisi ile…

  • Vücudunuzda bulunan bir ağrı (adet, baş veya vücut ağrısı) için doktora başvurabilirsiniz. Doktorunuz size uygun ağrı kesiciyi tavsiye edecektir. Bunlar genelde paracetamol ya da paracetamol/kodein karışımı ilaçlardır.
  • Şiddetli kas ağrısı(ibuprofen, naproxen)  veya migren(Mersyndolve Fiorinal tabletler) için de uygun ilaçlar bulunmaktadır.
  • Doktorunuz tarafından önerilmedikçe aspirin kullanmamanız yerinde olur.
  •  Soğuk algınlığı ve gripte de kullanılabilecek ilaçlar bulunmaktadır. Oxymetazoline, xylometazoline ya da tramazoline içeren burun spreyleri kullanmak tavsiye edilebilir.
  • Boğaz ağrısı için pastil ve gargaralar kullanmak güvenlidir. Ancak, bebeği etkileyebileceğinden, povidone iodine içeren gargaraları kullanmaktan kaçınınız.
  • Öksürük için Pseudoephedrine içeren öksürük şuruplarını kullanmaktan kaçınınız.
  • Astım olunması durumunda Salbutamol, terbutaline, budesonide, beclomethasone spreyleri kullanılmasında bir sakınca yoktur.
  • Alerji ve saman nezlesine yakalanılması durumunda kullanılabilecek, bebeğinize zarar vermeyen, doktorunuzun önerebileceği birçok ilaç bulunmaktadır.
  • Kabızlık için de durum aynıdır. Emzikli anneler bağırsak yumuşatıcıları (örneğin; psyllium husk) ya da dışkı yumuşatıcıları (örneğin; docusate) kullanılabilir. Fakat Senna ya da Bisacodyl ürünlerini fazla dozda kullanmamak uygun olur.
  • Vitamin ve mineral tabletlerinin çoğu güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 26. Haftası
Gebelik Şekeri
Bebek Emzirme
Çocukta Omurga Sorunları
Sezeryan Oranı
Bebeklerde Uyku Düzeni
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.