EMZİRİN VE GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLEYİN
Emzirme ve anne sütünün bebek sağlığı açısından önemi, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki, emzirme sadece bebek için mi yararlı? Günde 5 defa 10 dakika zaman ayırıp emziren anneye emzirmenin faydası var mı?

Birçok yerli ve yabancı uzman tarafından ispatlanmış olan gerçek, emzirmenin, az emziren veya hiç emzirmeyen annelere göre göğüs kanseri riskini azaltmış olduğudur. İlaveten, araştırmalara göre ailesinde göğüs kanseri olan kadınların emzirmeleri sonucunda menopoz öncesi dönemde göğüs kanseri olma riski yaklaşık %60 oranında azalıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme bu etkiyi nasıl yapmaktadır. Emzirme ile annede göğüs kanserine neden olan hormonlarının azaldığı ve iyi olan hücrelerin kendilerini yenilediği tespit edilmiştir. Yani göğüs kanserine neden olan kadınlardaki östrojen hormonu emziren annede daha az bulunmaktadır. Bu da kansere yakalanma riskini azaltmakta ve koruyucu etki göstermektedir. Emzirme her yıl kadının göğüs kanserine yakalanma riskini %4,3 oranında düşürmektedir.

Meme kanserinden korunmanın diğer yolları ise şunlardır: Dengeli ve sağlıklı beslenme, spor yapmanın göğüs kanserini engellediği belirlenmiştir. Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı ve stres azaltılmalıdır.

GÖĞÜS KANSERİ KENDİNİ NASIL BELLİ EDER?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Memede ağrısız bir kitle
  • Meme yapısındaki şekil bozukluğu
  • Memede yaralar
  • Meme derisinde kalınlaşma
  • Meme ucundan akıntı

SONUÇ
Emzirme hem bebeğe hem de anneye çok yararı bulunmaktadır. Çalışan ve çalışmayan tüm annelere, bebeklerini en az altı ay boyunca emzirmelerini ve ondan sonra ek gıdalara geçmelerini tavsiye ediyoruz. Emziren anne ile bebek arasında aynı zamanda kuvvetli bir bağ kurulur. Bu bağ ileri zamanlarda çocuğun kendine güvenen biri olması ve güçlü olmasına katkı sağlar. Emzirme sadece biyolojik beslenme değil aynı zamanda ruhsal beslenmedir. Bunun dışında beden olarak da hastalıklara karşı direçli bir yapıya sahip olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Emzik nasıl yıkanmalıdır
Hamile Kalma
Suda Doğum
Bebeklerde Uyku Düzeni
Doğum Öncesi (Prenatal) Alınması Gereken Vitaminler
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.