EMZİRMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİREmzirme Hakkında

Emzirme, sadece bebeğe yeterli beslenme sağlamakla kalmaz aynı zamanda anne için de birçok açıdan fayda sağlar. Bu nedenle emzirmenin doğru şekilde yapılması ve dikkat edilecek hususların bilinmesi önemlidir.

1- Bebeğin yeterince beslendiğinden emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Hem bebeğin yeterince beslenmesi hem de anneye fiziksel yarar sağlaması için emzirmenin yeterli miktarda yapılması gerekir. Diğer türlü, bebekte yeterince büyüme ve gelişme olamayacağı gibi annede de vücudun çok fazla yağ tüketmesine bağlı memede “atrofi” ye neden olabilir. Yeterli süt üretimi için genellikle vitamin açısından zengin meyveler, kemik çorbası ve paça çorbası gibi içeceklerin tüketilmesi önemlidir.

2- Süt pompası:

Eğer bebek emzirme ile memedeki sütün hepsini ememediyse, bir süt pompası kullanılarak kalan süt saklanabilir. Ancak bu cihazı kullandıktan sonra pompanın temizlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü akut mastit ile meme başında kolayca bakteriyel enfeksiyona yol açabilir.

3- Alternatif emzirme:

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de bir meme ile uzun süre bebeğin emzirilmemesidir. Dönüşümlü olarak sağ ve sol memelerden emzirme yapılması gerekir. Aksi takdirde, asimetrik meme durumu ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

4- Meme temizliği:

Emzirme öncesi ve sonrası göğüsleri günde en az iki defa ıslak ve temiz bir bez ile temizleyiniz. Bu temizliği düzeni yapmanız sadece enfeksiyonları önlemekle kalmaz aynı zamanda memelerde asıcı bağ elastikiyetini de arttırarak sarkmayı önler.

5- Duygusal uyuma dikkat edin.

Emziren annelerin duygusal uyum sağlanmasına da dikkat etmesi gerekir. Zihinsel uyarılma ve olumsuz duyguların her türlüsünden kaçının. Toksik maddeler ya da bebeği etkileyen ilaçlar, sigara ve alkol tüketiminden de kaçınılması gerekir. Ayrıca ruh halinizin iyi durumda olması ve uykusuz olmamanız da bebek ile uyumu olumlu etkileyecektir.

6- Diğer Hususlar

 • Meme sarkmalarına neden olmaması için ve kan dolaşımını teşvik eden uygun emzirme sutyenleri giyilebilir veya meme egzersizleri yapılabilir.
 • Eğer memede kesilme benzeri bir durum gelişirse, emzirmeyi durdurup göğüs pompası kullanabilirsiniz. Enfeksiyonu önlemek için meme merhemi kullanılabilir.
 • Emzirme sırasında, bebeğin kilosunun düştüğünü veya bebeğin emzirme sırasında emme sesini duymaya başlarsanız, süt yetersizliğinin belirtilerinden olduğu için takviye beslenmeler de yapmanız gerekecektir.
 • Emzirmeye devam etmeden önce eğer mastitis veya diğer başka sorunlar varsa bunların tamamen iyileşmesini beklemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  saolun çok yarımcı oldunuz ama benim bebeğim 2,5 aylık günde 7 8 kere altına yapıyor vede sarı renkte 4,30kilo ağırlığında ve doğdu doğalı hiç kakasız bez çıkarmadım bunun için ne yapabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sağlık

  merhabalar yaklasık 5 gün oldu emzirmeyi kestim ve 3 gündür göyüslerimde sişme ve aşırı bir agrı cekiyorum bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim

  Sağlık

  kızım ıkı yasında hala emıyo ne o benı ne ben onu bırakmak ıstemıyoruz emzırmenın faydasını her yonden gordum cok guzel kılo verdımhemde yıyerek ıkıncı cocugum olmasına ragmen hıc karnım kalmadı mucıze dıyorum

  Sağlık

  bebeğimi emzirmeye başladıdan beri süt kanallarda fazlalaşınca ara ara ateş kusma şiddetl ağrı çekiyorum.18 aylık bebegım nasıl bıraktırcam.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Sivilce
Çocukta Tuvalet Eğitimi
Bebekte Kanlı Dışkı
Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır
Yeni Doğan Bebek Nasıl Görünür
Gebeliğin 16. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.