EN AZ GÜNDE İKİ LİTREEn Az Günde 2 Litre

Su, insan vücudunun ortalama % 60’ ını oluşturan renksiz ve tatsız olan sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bunun yanı sıra vücudun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu en önemli bileşiktir. Suyun sağlık açısından çeşitli yararlarının sağlanabilmesi için günlük bazda yeteri kadar tüketilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Su vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için nemli bir ortam sağlar ve kan hücrelerin besin ve oksijen gibi öğelerin taşınmasını sağlar. Vücutta yeterli sıvı olmadan kulak, boğaz ve burun dokuları iltihaplanır ya da soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli sorunlar gelişebilir. Yeterli su içme aynı zamanda eklemlerin aşınmaması için kaygan bir ortamın oluşturulmasında etkilidir.

Böbrek taşı gelişimi ve kabızlık bol su içerek önlenebilir. Suyun diğer sağlık yararları arasında mineral ve besin absorpsiyonu uygun ortam sağlamaktır. Yanı sıra vücudun ısısını düzenlemek ve vücuttan atık ve toksinlerin uzaklaştırılması da su sayesinde olmaktadır. Günlük olarak yeteri kadar su içtiğinizde idrar yolu enfeksiyonları ve mesane kanserini de önlemeye yardımcı olur.

İlginçtir ama kalp sağlığı da yeterli su alımına bağlıdır. Su iyi bir kan inceltici olması nedeni ile taşınma ve kanın akışı sırasında pıhtılaşmayı önler. Bu da hem kalp hem de felcin önlenmesinde önemli bir işlevdir.

Sponsorlu Bağlantılar

En Az Günde 2 Litre Su İçinSuyun en popüler sağlık için faydalarından biri kilo kaybı ve kilonun korunmasıdır. Su vücuttaki yağın metabolize etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir iştah bastırıcı, şişme ve sıvı tutulumunu önleyici hem de zayıf kas tonu için tedavi edici olarak hizmet vermektedir.

Vücudun tüm sistemleri düzgün fonksiyon ve biyokimyasal reaksiyonlarını düzgün şekilde yerine getirmesi suya bağlıdır. Vücutta su oranı düşük ise bu durum yorgunluk, düşük enerji, baş ağrısı, susuzluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi ve diğer belirtilere neden olabilir. hatta çok ciddi su kaybı yada dehidratasyon ölüme neden olabilir.

Sağlıklı bir vücut için yaklaşık olarak 6-8 bardak su yeterlidir. Su vücuttan nefes, idrar, terleme ve diğer eylemler sayesinde uzaklaştırılır. Daha fazla sıvı kaybını sağlayan işlerde bu oran ister istemez artacaktır. İçilecek oran cinsiyet, ağırlık ve ortalama su kullanımı dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Kadınların 2.2 litre ya da 9 bardak ihtiyaç duyarken erkeklerin ise su günlük olarak üç litre veya 13 bardak su içmeleri tavsiye edilir.

SU İHTİYACINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  • Egzersiz
  • Yoğun egzersiz
  • Çevre (Sıcak veya nemli havalar)
  • Hastalıklar veya sağlık koşulları
  • Hamilelik ya da emzirme

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İdrar Rengi (Kırmızı, Kahverengi, Turuncu, Yeşil)
Yoga ve sauna
Yürüyüş
Televizyonun Zararları
Migren Nedir?
Sağlıklı gıda tüketiminin 5 anahtarı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.