EN FAZLA KAÇ TANE SEZARYEN YAPABİLİRİM?

Sezeryan, her anne için risk demektir. Sezaryenin de bir ameliyat olduğu ve her ameliyatın da çeşitli riskli olduğu hatırlanmalıdır. Sezeryan doğum günümüzde “acil çıkış” olarak nitelendirilen, hem anne hem de bebek tehlike sinyalinin olduğu durumlarda düşünülmekte ve önerilmektedir.
Sezeryanda Karın Bölgesinden Kesi Yapılır
Sezeryanın bir ameliyat olması ve doğum esnasında bebeğe ulaşıncaya kadar 8 kadar farklı tabakaların kesisinin yapılması birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Kaldı ki, bu, karın bölgesindeki tabakaların bir de dikilmesi söz konusu (bazıları dikilmeyebiliyor). Kesimi yapılan tabakalar şunlardır;
  • deri tabakası
  • deri altındaki yağ bölümü
  • kasları saran kılıf
  • karnın ön duvarındaki kas
  • Pariyetal periton adı verilen karnı saran zar
  • Visseral periton adı verilen rahimi çevrelyen zar
  • Uterus (Rahim, dölyatağı)’ u oluşturan kas
  • Amniyon kesesi adı verilen ve bebeği kuşatan korunmasını sağlayan içi doğum sıvısı dolu olan kese

PEKİ RİSKLER NELER?

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Yukarıdaki her bir aşama kendi arasında bir risk taşır. Bu riskler arasında kanamanın durmaması,enfeksiyon yada nadir de görülse diğer organların yaralanmaları ile karşılaşılaşılabilmektedir. Yanı sıra sezaryen sonrası da çeşitli komplikasyonlar ve bebeğe karşı bağlanma sorunları tecrübe edilebiliyor. Bunların dışında iyileşme süresinin uzamış olması, hastanede yatış zorunluluğu yada yeni doğan bebeğin bazı hastalıklara (astım gibi) karşı daha yatkın olması da olası diğer komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Yalnız, peşinen şunu belirtmeliyiz ki “bu risklerin hepsi olacak” yada “mutlaka karşılaşılır” şeklinde iddialı cümleler kurmuyoruz. Fakat, bahis konusu bir hayat olması ve sorunun cevabının daha anlaşılabilir olması açısından bunların belirtilmesi gerekmektedir.
Yapılan her sezeryanda rahim içinde yapışıklıklar artmakta, bebeğin eşinin daha aşağıya yerleşme olasılığının artması yada her sezeryanda annedeki yara izinin artması, incelmesi ve yırtılmaya meyilli olması gibi nedenlerden dolayı sezeryan sayısı sınırlanmaktadır. Yapılan işlemler ne kadar sorunsuz olarak geçmiş olsa da, ister istemez yapılacak olacak sezeryan ameliyat sayısı özellikle anne sağlığı açısından kısıtlanmaktadır.

KAÇ SEZARYEN YAPILABİLİR?

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, buradan şu anlaşılmalıdır. Yapılan her sezeryan bir önceki sezeryandan daha riskli hale gelmektedir. Hatta ilk sezeryanda dahi birçok risk bulunmaktadır. Bu nedenle, sezeryan doğum yapılacaksa tam teşekküllü bir hastanede yapmaya dikkat ediniz. Eğer çok çocuk seven bir ebebeyn iseniz her zaman şayet tercih size bırakılmış ise normal doğumu ön planda tutunuz. Bir zorunluluk olarak doktorlar 3 sezeryan doğumdan fazlasını önermemekte ve çoğu doktorda var olan birçok risk nedeni ile bu sorumluluğu üstlenmemektedir. Ortadoğu ülkeleri bazı ülkelerde sekiz çocuğa kadar da sezeryan yapıldığı günümüzde var olan literatürler arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ANNE SÜTÜ EMEN ÇOCUĞA SU VERMEK GEREKİR Mİ?
Bebeğe Uyurken Emzik Verilir mi
Bebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri
Bebeklerde Uyku Düzeni
Bebek Ne Zaman Duyar
Gebeliğin 23. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.