EN UYGUN YUMURTLAMA GÜNÜEn Uygun Yumurtalama Günü

Yumurtlama nedir?

Yumurtalıklardan yumurtanın salınması olayına denir ve salınan bu yumurtanın döllenme şansı vardır. Bu yumurta döllendiğinde ise hamilelik gerçekleşmiş demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlama öncesindeki iki ila üç gün en verimli zamanlardır. Dolayısıyla eğer yumurtlama zamanınız biliyorsanız, bu iki üç günlük zamanda daha fazla seks yaparak hamile kalma şansını arttırabilir veya tam tersi şekilde hamile kalmak istemiyorsanız, bu dönemde korunabilirsiniz. En basitinden üç yol ile bu takvimi tahmin edebilirsiniz:

Takvim yöntemini kullanın

Yumurtlamanın ne zaman olacağını kestirmenin en kolay yolu geri saymaktır. İlk olarak, bir sonraki adet döneminin ne zaman başlayacağını tahmin ediniz. Eğer dönemleriniz çok düzensiz ise bu yöntem işe yaramayacaktır.

Belirlediğinizden günden itibaren 12 gün sayın sonra başka 4 gün daha sayın. Bu beş günlük aralıkta yumurtlamanız en olasıdır. Eğer 28 günlük bir adet döngünüz varsa, daha şanslısınız demektir. 14. günde yumurtlama olasılığınız yüksektir. 1. gün döneminin ilk günü,  28. gün bir sonraki dönem öncesi son gündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Günleri saymada yardım alma

Bu hesaplamayı hastanenin yapmasını mı istiyorsunuz? En iyisi kendinize bir yumurtlama hesaplayıcısı almanızdır. Bu hesaplayıcı bir sonraki yumurtlama döneminizin ne zaman olacağını size söyler.

Bazal vücut ısısı ve servikal mukus

Yumurtlamanın ne zaman olacağını anlamanın diğer bir yolu bir veya iki dönem boyunca vücut sıcaklığı ve vajinal akıntıdaki değişiklikleri takip etmenizdir. Doğal ve ücretsizdir ama zaman ve çaba gerektirir.

Eğer bu belirtileri günlük olarak takip ederseniz, yumurtlamanın olacağı zaman değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz.

Vücut ısısı

Değişikliği belki hissetmeyeceksiniz ama yumurtlama sonrasındaki bir kaç gün bazal vücut ısısı yükselir. (Bazal vücut ısısı 24 saatlik süre içinde en düşük vücut sıcaklığıdır) Bu küçücük değişiklik ancak özel bir termometre ile sabahları ölçüm yapılarak algılanabilir.

Vajinal akıntı

Yumurtlamaya yakın vücutta meydana gelen değişikliklerden birisi de vajinal akıntının yani servikal mukusun değişiklik göstermesidir. Bir ay boyunca vajinada az miktarda ıslaklık gözlenir veya kuru olur. Ancak yumurtlama zamanı daha fazla miktarda üretildiğini fark edersiniz. Aynı zamanda daha kaygan, esnek ve yumurta akı kıvamında olur.

Hafif kramplar

Bazı kadınlar yumurtlama zamanı karın bölgesi ila belin bir tarafında ağrı veya hafif kramplar hisseder. Bu his yumurtlama ağrısı olarak bilinir.

Vücudunuzun verdiği sinyallerden tahminde bulunmaya çalışın. İlk olarak, servikal mukusun yumurtlama zamanını nasıl tahmin ettirebileceğini öğrenin. Daha sonra aşağıdaki diğer adımları atın.

Bir yumurtlama belirleyicisi kiti kullanın. Yumurtlamayı tahmin etmek için başvurulan en doğru yöntemlerden birisi yumurtlama tahmin kiti ile hormon düzeylerinin test edilmesidir.

İşeme ile uygulanan bu test, yumurtlamanın bir veya iki gün öncesi pozitif sonuç verir. Dolayısıyla gebe kalmak için seks yapma zamanı tanır. Bu test aynı zamanda yumurtlamayı tetikleyen Lutein hormonu (LH) seviyesinin yükseldiğini de göstererek kısa süre içinde yumurta salınacağını da haber verir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 27. Haftası
Erkek Bebek Belirtileri
Bebeklerde Baş Ağrısı Nasıl Anlaşılır
Taksoplazmozis
Tüp Bebek Uygulamasının Riskleri
Doğumun 3 Aşaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.