ENDOMETRİOZİS

Endometriozis, normal şartlarda rahim içinde yer alan Endometrium tabakasının rahim dışında büyümesi sonucu meydana gelen ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis sıklıkla yumurtalıklar, bağırsak ya da pelvis dokularını kapsar. Endometriyal doku pelvik bölgenin ötesine nadiren yayılabilir.

Endometriozis varlığında, endometriyal doku her zaman olduğu gibi yine adet döngüsü sırasında kalınlaşır ve dökülür. Ancak dökülen bu dokuların bir kısmı vücuttan çıkmak için bir yol bulamaz ve vücut boşluğunda bir yerlerde kalır. Endometriozis yumurtalıklarda geliştiği zaman, “endometrioma” olarak adlandırılan kist türü oluşur. Bu durumda yumurtalık etrafındaki dokularda tahriş ve yapışıklıklar gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Endometriozis özellikle adet dönemlerinde çok fazla ağrı oluşumuna neden olabilir. Dahası, doğurganlıkla ilgili problemler de baş gösterebilir. Neyse ki, günümüzde etkili olabilecek tedaviler mevcuttur.

HANGİ BELİRTİLER ENDOMETRİOZİS’ E İŞARET EDER?

Endometriozis rahatsızlığının en önemli belirtisi genellikle adet dönemi ile ilişkili pelvik ağrılardır. Birçok kadında adet dönemleri sırasında kramplar yaşanması normal karşılansa da,  endometriozis olan kadınlarda genellikle normalden çok daha şiddetli adet ağrıları tariflenmektedir. Ayrıca, ağrıların zamanla arttığı da gelen şikâyetler arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaygın olarak görülen endometriozis belirtileri şunlardır:

Sancılı adet (dismenore): Pelvik ağrı ve kramplar adetten önce başlayıp, adet sırasında da birkaç gün uzayabilir. Sancılı adet durumunda,Sırtın alt kısmı ve karın ağrısı da eşlik edebilir.

İlişki sırasında ağrı: Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı oluşumu endometriozisli hastalarda yaygındır.

Dışkılama ve idrar yapma sırasında ağrı oluşumu: Özellikle adet dönemlerinde bu tür ağrılar daha fazla olmaktadır.

Aşırı kanama: Zaman zaman ağır dönemler (menoraji) veya dönemler arasında kanama (menometroraji) ile karşılaşılabilir.

Kısırlık: Endometriozis bazen ilk olarak kısırlık için tedavi görmek isteyen bazı kadınlarda teşhis edilir.

Diğer belirtiler: Yukarıda sayılan belirtilerin dışında özellikle adet dönemlerinde, yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik ya da mide bulantısı ile karşılaşabilirsiniz.

Oluşan ağrının şiddeti durumun ne kadar ciddi olduğunun güvenilir bir göstergesi olamaz. Çünkü ileri endometriozis olan bazı kadınlarda hafif ağrılar oluşurken bazı hafif endometriozisi olan kadınlarda ağrılar çok daha şiddetli olabilmektedir.

Endometriozis bazen pelvik inflamatuar hastalık (PID) ya da yumurtalık kisti gibi pelvik ağrıya neden olabilen koşullarla karıştırılabilmektedir. Ayrıca ishal, kabızlık ve karın ağrısı nöbetleri gibi şikayetlere neden olan İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ile de bazen karıştırılabilir. IBS bazı hastalarda endometriozise eşlik edebildiği için tanı konması daha karmaşık bir hal alabilmektedir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Eğer belirtileriniz endometriozisi işaret ediyorsa zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir. Kronik ya da şiddetli pelvik ağrının nedenini tam olarak belirlemek zor olabilir. Ancak sorunun erken ortaya çıkarılması gereksiz komplikasyonların ve ağrının önlenmesine yardımcı olacaktır.

NEDENLERİ

Endometriozis’in kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birkaç olası neden bulunmaktadır:

Adet kanının geriye akması: Endometriozis için ortaya konan en olası nedenlerden biridir. Endometrium hücrelerini içeren adet kanı fallop tüpleri yoluyla dışarı gitmek yerine vücudun pelvik boşluğuna akar. Biriken bu endometrial hücreler pelvik duvarlarda her adet döngüsü boyunca kalınlaşır ve pelvik organların yüzeyini kaplar.

• Embriyonik hücre büyümesi: Karın ve pelvik zarını kaplayan hücreler, embriyonik hücrelerden gelmektedir. Karın astarının bir veya daha fazla küçük bölgesi endometrial dokuya dönüştüğü zaman endometriozis gelişebilir.

Cerrahi yara implantasyonu: Histerektomi veya sezaryen gibi bir ameliyat sonrası endometrial hücrelerin bir kısmı cerrahi kesi bölgesine yapışabilir.

Endometrial hücrelerin taşınması: Kan damarları ve doku sıvısı (lenfatik) sistemi endometrial hücrelerin vücudun diğer bölgelerine taşınmasına sebep olabilir.

Bağışıklık sistemi bozukluğu: Bağışıklık sisteminde meydana gelen bir sorun, bağışıklık sistemi hücrelerinin endometriyal doku hücrelerini yanlış algılayarak rahim dışında büyümelerine yol açabilir.

HANGİ KADINLAR RİSK TAŞIYOR?

Endometriozis gelişiminde etkili olan risk faktörleri şunlardır:

    1. • Hiç doğum yapılmamış olması
    2. • Anne, teyze ya da kız kardeş gibi bir veya daha fazla yakın akrabada  Endometriozis bulunması
    3. • Adet kanının normal şekilde vücut dışına çıkışını engelleyen herhangi bir tıbbi durumun varlığı 
    4. • Geçirilmiş pelvik enfeksiyon 
    5. • Rahim anormallikleri.

Endometriozis genellikle adet başlangıcından (menarş) birkaç yıl sonra gelişir. Endometriozis belirtileri gebelik boyunca geçici olarak, menopoz sonrasında ise (östrojen alınmadığı takdirde) kalıcı olarak sona erer.

KOMPLİKASYONLAR NELER OLABİLİR?

1. Kısırlık
Endometriozisin temel komplikasyonlarından biri doğurganlığın yitirilmesidir (kadınlarda kısırlık). Endometriozis olan kadınların yaklaşık üçte birisi ile yarısı arasındaki bir oranı hamile kalmakta zorluk yaşar.

Gebeliğin meydana gelebilmesi için, yumurtalıklardan bir yumurta salınması, yumurtanın komşu fallop tüplerine gitmesi ve bir sperm hücresi ile döllendikten sonra gelişmek üzere rahim duvarına tutunması gerekir. Endometriozis, fallop tüplerinde yumurta ve spermin bir araya gelmesine engel olur. Ama durum aynı zamanda doğurganlığı doğrudan engellemek yerine bazen yumurta ve spermin zarar görmesi şeklinde de olmaktadır.

Buna rağmen, hafif ve orta derecede endometriozisi olan birçok kadın gebe kalabilmektedir. Doktorlar bazen endometriozis olan kadınlara çocuk yapmakta geç kalmamalarını önermektedirler. Çünkü durumlarının daha kötüye gitme ihtimalleri vardır.

2. Yumurtalık kanseri
Yumurtalık kanseri endometriozisli kadınlarda beklenenden daha yüksek oranlarda meydana gelmektedir. Ancak yumurtalık kanserinin oluşma riski düşüktür. Bazı çalışmalar endometriozisin bu riski artırdığını gösterse de, nispeten düşük kalmaktadır. Nadiren de olsa, başka bir kanser türü (endometriozis ile ilişkili adenokarsinom) endometriozisli kadınların ileri yaşlarında gelişebilir.

ÇİKOLATA KİSTİ (ENDOMETRİOZİS) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? BAŞLIKLI MAKALE İÇİN TIKLAYINIZ!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şok Diyet
Hangi sebze, neye iyi geliyor?
Ramazan Ayında Beslenme
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Yüzde Döküntü
Atardamar (Arter) Tıkanmasını Önleyen Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.