ENERJİ İÇECEKLERİ YARARLI MI? ZARARLI MI?
Herkes enerjik olmak ister. Fakat enerjik olacağım derken sağlığınızdan olmayın. Özellikle son zamanlarda gündeme düşen enerji içecekleri, piyasada yeni yeni yer etmesine rağmen kötü bir sabıkaya sahip. Aslında sporcular için enerji takviyesi amacı ile üretilen enerji içecekleri çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu içecekler kişiye geçici bir süre enerji verebilir, ama vücuda verdiği zararlar bu enerjinin yanında azımsanmayacak kadar fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde enerji içeceği içtikten sonra meydana gelen birçok şüpheli ölümlerden, bu ürünler sorumlu tutuluyor. Peki enerji içecekleri nedir, ne değildir? Kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı? Veya nasıl kullanılmalı?

Enerji içecekleri ile ilgili bu ve bunun gibi soruları, yanı sıra kimlik bilgileri hakkında bir araştırma yaptık.

BİLEŞİMİNDE NELER VAR?

  • Bir kutu enerji içeceğinde 500mg kafein bulunmaktadır. Kafein zihinsel işlevler üzerinde önemli bir madde. Uyanık ve aktif olmayı sağlar. Ek olarak uzun süren aktivitelerde yağların yakılmasını artırarak, daha fazla enerji sağlar.
  • Taurin: Stres veya yorgunluk anında vücutta seviyesi düşer. Yanı sıra önemli bir antioksidandır.
  • Glukuronolakton: Glikoz parçalandığında ortaya çıkar, hemen enerji verir. Ayrıca vücuttan zehirli maddelerin atılmasına destek verir.
  • B grubu vitaminler: Enerji metabolizmasında etkilidirler. Fiziksel ve zihinsel performansı artırmaktadır.
  • Bol miktarda glikoz ve sükroz.
  • Guarana(bir çeşit kafein), inositol, carnitine, creatine, etil alkol.
  • Bazı ürünler ise haşhaş tohumu özü vay efedrin de bulundurmaktadır. Efedrin yağ yakıcı, güç artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Kafein, taurin ve glukuronolakton vücutta doğal olarak bulunuyorlar; ama asıl sorun bu maddelerin enerji içeceklerinde daha yüksek miktarda bulunuyor olması. Ayrıca, enerji içeceklerinin besleyiciliği de neredeyse sıfıra denk.

Sponsorlu Bağlantılar

ENERJİ İÇECEKLERİNİN VÜCUTTAKİ ETKİLERİ
Enerji içecekleri içerdiği yüksek oranda kafeinden dolayı fazla tüketilmemelidir. Uzmanlar enerji içeceklerinin kanı yapışkan hale getirdiğini bu nedenle kalp ve kan damarlarında sorunlara yol açtığını yanı sıra, fazla tüketilmesi halinde kişide çarpıntı yapmakta, tansiyonu yükseltmekte, asabiyet, huzursuzluk, uykusuzluk, sık tuvalete çıkma, ağız ve diş problemleri, terleme, ellerde titreme, bulantı, kusma, bağımlılık hatta kalp krizlerine neden olduğunu ifade etmektedirler. İlaveten aşırı kullanıldığında ise uyuşturucu hap etkisi yapıyor.

Enerji içeceklerinin antibiyotik ilaçlar, nefes açıcı ilaçlar, alkol ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, enerji içeceklerinin çocuklara enerji kazandırayım derken, içerdiği kafeinden dolayı kalsiyum ve magnezyum kaybına da neden olduğunu göstermektedir.

KİMLER KULLANMAMALIDIR?
Uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda; çocuklar, hamile kadınlar(zor ve düşük kilolu doğuma neden oluyor), alkol tüketenler, aktif sporcular(susuzluğa neden olabiliyor. Bu da egzersiz sırasında risklidir), diyet yapanlar(kilo alımına neden oluyor), kalp hastalığı olanlar ve kafeine duyarlı olanlar kesinlikle enerji içeceği tüketmemelidirler. Ek olarak stresli ve tansiyonu olanlarının kullanmaları durumunda ölümlere neden olabileceği belirtiliyor.

SONUÇ: Enerji içecekleri çoğu ülkede insan sağlığına zararlı olması gerekçesi ile yasaklanmıştır. Sadece enerji vermesinin yanında diğer yönleri de düşünüldüğünde, kullanılabilirliği konusunda sanırım karar vermekte zorlanmayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyuz
Sol Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Göz Akıntısı
Kan İle İlgili
Metabolizma
B12 Vitamini
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.