Enfeksiyon Hastalıkların Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyon Hastalıkların Tedavisi;
Pasteur ve Koch tarafından bakterilerin keşfi XIX yy.da, virüslerin keşfiyse XX. Yy.ın başında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte enfeksiyon hastalıkları, günümüzde patolojinin başlıca bölümlerinden birini oluşturur.

Septisemiler, akciğer-bronş ve idrar yolları enfeksiyonları, çocuklukta geçirilen döküntülü hastalıklar, ayrıca verem ve cinsel yoldan bulaşan hastalıklar. Bir enfeksiyon hastalığı, patojen bir etken ile (bakteri, asalak veya virüs) ona karşı savunma araçlarını harekete geçiren organizma arasında bir çatışmadır. Bu araçlar yetersiz kaldığında enfeksiyonu durdurmak için mikrobu yenebilecek, ama hastaya zarar vermeyecek bir tedaviye gerek duyulur. Elde pek çok ilaç vardır, bir yandan da, hastasının durumuna ve patojen etkenin direncine göre hekimin tedavi yöntemini ayarlamasına imkan veren yeni antibiyotikler ortaya çıkmaktadır.
Gene XIX yy.da semmelweis, otopsi salonunda ellerini yıkamadan doğum odasına geçen hekimler yüzünden, doğum yapan kadınlardan beşte birinin loğusa hummasından öldüğünü saptayarak hijyenin önemini ortaya koydu. Bazı enfeksiyon hastalıklarının bulaşma yollarını kesmek için dezenfeksiyon ve mikropları taşıyan böceklerin imhası şarttır. Ama sağlık korumanın bireysel çapta da uygulanması, aşı yapılması ve yaşam koşullarının (beslenme, konut) düzeltilmesi gereklidir. Bu son önlemler, tıptaki keşifler kadar gösterişli olmasa da, batılı ülkelerde görülen ilerlemelerin başlıca nedenlerinden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor