Tedavisi:

Enfeksiyöz Mononükleoz hastalığı halk dilinde öpücük hastalığı olak da bilinir ve bu hastalık tükürük yoluyla bulaşır. Bu hastalık bir grip, bir nezle veya buna benzer her türlü yolla bulaşan hastalıklardan farklılık gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyöz Mononükleoz hastalığının bilinen bir tedavi yolu yoktur. Bu hastalığın herpes türü virüsler tarafından meydana getiriliyor olması tedaviyi güçleştirir.  Çünkü enfeksiyöz virüslerine antibiyotikler etki edemez.

Enfeksiyöz Mononükleoz Tedavisinde önemli olan hastanın bolca sıvı alarak iyi bir ıstırahat döneminden geçmesidir. Böylece güç toplayan vücut virüslerle savaşma yolunda bir adım öne çıkacaktır.

Mononükleoz’un İkincil Enfeksiyonları vardır bunlar virüsün yayılmasından dolayı güçsüz düşmüş vücuda saldıran streptokoklardır. Streptokoklar bir tür bakteri olduklarından antibiyotiklere karşı dirençsizdirler. Bu durumda enfeksiyöz mononükleozun ikincil etkileri olan iltihabi vakalara karşı antibiyotik tedavisi öngörülebilir.

Hastalıkla birlikte bademcik iltihabı ve sinüzit gelişebilir. Yine bunlara karşı da etkin tedavi yürütülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi Sürecinde Tehlikeler:

Amoksilin ve diğer penisilin türevi ilaçlar enfeksiyöz geçiren bir hastaya asla tavsiye edilmez. Aslında siz hiç bir antibiyotiğe karşı alerjik olmasanız da bu ilaçlarla birlikte enfeksiyöz bir tür kaşıntı ve döküntü oluşturabilir.

Kortikosteroidler. örneğin boğaz ve bademcik ciddi şişlikler gibi belirtilerin tedavisini kolaylaştırmak için, prednizon gibi kortikosteroid ilaçları doktorunuz reçete edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
koltuk altı şişlikleri(lenf Bezleri)
Bel soğukluğu
Kalp Sağlığını Koruyucu Diyet Listesi
Bulanık Görme, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı Tehlikeli Olabilir
Nefes darlığı
AYAK TABANINDA (ALTINDA ) SİĞİL VE TEDAVİSİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.