ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ
Ayrıca mononükleoz olarak da bilinen infeksiyöz mononükleoz şişmiş lenf bezleri, ateş, boğaz ağrısı ve kronik yorgunluk ile karakterizedir.

NEDENLERİ NELERDİR?
Enfeksiyöz mononükleoz ya Epstein-Barr virüsü (EBV) veya sitomegalovirüs (CMV) tarafından meydana gelir ve her iki virüs de herpes virüs ailesi üyeleridir. Aşağıdaki açıklamalar bu virüsler ile ilgilidir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Epstein-Barr virüsü 35-40 yaş arası kimseleri daha çok enfekte etmektedir. Bu nedenle çok yaygındır. Çocukları enfekte ettiğinde belirli bir semptom görülmemiştir. Ancak, virüs ile temas olmamış genç yetişkinler ile virüs bulaşmamış ergenlerde de enfeksiyöz mononükleoz gelişebilir.
 • CMV, herpes simpleks virüsü ailesi içinde virüs grubudur ve genellikle hücrelerin genişlemesine neden olur.
 • Epstein-Barr virüsü (EBV), ergenlerde ve genç erişkinlerde enfeksiyöz mononükleoz neden olabilir. Ancak, enfeksiyöz mononükleoz belirtileri kaybolduktan sonra bile, o kişinin hayatı boyunca boğaz ve kan hücrelerinde atıl olarak kalır. Virüs genellikle belirti vermeden, ancak aralıklarla yeniden etkinleşebilir.

ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mononükleoz genellikle bir iki ay sürer. Aşağıda sıralananlar mononükleozun en yaygın belirtileridir. Ancak, her bireyde farklı belirtilerle karşılaşılabilir. Belirtileri şunlardır:

 • Ateş
 • Boyun, koltukaltı ve kasıkta şişmiş lenf bezleri
 • Sabit yorgunluk
 • Genellikle zor yutma ile kendini belli eden tonsillit ve boğaz ağrısı
 • Dalak büyümesi
 • Karaciğer tutulumu, geçici sarılık nedeni ile hafif karaciğer hasarı. Bu durum, kan bilirubininin anormal derecede yüksek düzeyleri (safra pigment) nedeniyle derinin ve göz akının sarı renk alması şeklinde renk değişikliği

Bir kişi mononükleoz olduktan sonra virüs o kişinin hayatının geri kalanı için boğaz ve kan hücrelerinde atıl durumda kalır. Bir kişi Epstein-Barr virüsü maruz kaldıktan sonra, bir kişi tekrar mononükleoz geliştirme riski genellikle yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Mononükleoz belirtileri diğer tıbbi koşullara benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için alanında uzman bir doktora görününüz.

ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mononükleoz tanısı genellikle bildirilen semptomlara dayandırılır. Ancak, teşhisi için belirli bir kan testi ve diğer laboratuvar testleri istenebilir.

 • Beyaz kan hücresi sayımı (beyaz kan hücreleri belirli tiplerinin varlığı tanıyı destekleyebilir)
 • Heterofil antikor testi veya monospot testi ( Pozitif ise, enfeksiyöz mononükleoz gösterir)

ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ NASIL YAYILIR?

Mononükleoz genellikle ağızdaki tükürük ile enfekte olmuş şeylerle temas yoluyla yayılır. Belirtilerin görünmesi dört ile altı hafta arasında sürebilir.

ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Enfeksiyöz mononükleoz için tedavi şöyle yapılır.

 • Yaklaşık bir ay boyunca istirahat ve sıvıların bol alınması (virüsü yok etmek için vücudun bağışıklık sistemine zaman vermek)
 • Boğaz ve bademcik şişliğini azaltmak için sadece gerekli kortikosteroidlerin kullanılması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mesane Kanseri
Molluskum Kontagiozum
TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ
Kısırlığın Nedenleri (Erkek/Kadın)
Domuz gribi önlemleri
Omurga Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.