ENGİNAR NEYE İYİ GELİREnginar Neye İyi Gelir

Enginarın çok uzun seneler önceden yenilmek üzere insanlar tarafından ekildiği bilinmektedir. Kökeni Etiyopya olan enginar zaman içerisinde Mısır ve daha sonradan Avrupa geneline yayılmıştır. Enginarın yaprakları Antik Yunan ve Roma döneminde oldukça popüler olan bir sebzedir. Bu dönemde imparatorlar enginarın faydalarının farkına vardıkları için onu sindirime yardımcı olması bakımından tüketmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle Avrupa’da yaygın olarak tüketilen enginar yapraklarının bir çok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Safra akışını uyarmak, böbrekleri randımanlı bir şekilde çalıştırmak, idrar söktürücü özelliğinin bulunması, sindirim sisteminin işini hafifletmesi, karaciğerde bulunan zehirli atık maddeleri temizlemesi, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir kaynak olmasından dolayı enginar günümüzde ülkemizde dahil olmak üzere oldukça sık tüketilen sebzelerin başında gelmektedir.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Rahatlatır: İçerdiği yüksek miktarda besin lifi bulunmasından dolayı enginarın yaprakları bağırsak hareketlerinin rahatlamasını sağlayarak özellikle kabızlık şikayeti çeken kişilerin daha rahat tuvalete çıkmasına yardımcı olur.

Aşırı Kolesterolü Düşürür: Enginar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde sebzenin aşırı yüksek olan kolesterol seviyesini düşürdüğünü fakat normal kolesterol seviyesinde olan kişiye herhangi bir etki yaratmadığı bilinmektedir. Bu deneyler gerçekleştirilirken enginar yaprağı kullanılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aneminin Önüne Geçer: Enginar içerdiği demir bakımından oldukça zengin olduğundan özellikle anemisi olan kişilerin mutlaka beslenme programında yer alması gereken sebzelerdendir. Bu özelliğinden dolayı anemi hastalarının doktor kontrolündeki tedavilerinde destekleyici olarak faydalanılabilir.

Karaciğere İyi Gelir: Enginarın yapısında bulunan çeşitli maddeler vücut içerisinde kolesterol seviyesini dengeler ve bu üretim aşırı seviyede olduğu zaman baskılar. Kan içerisinde bulunan kolesterol seviyesi azaldıkça karaciğerin iş temposu hafifler ve çalışma temposu belirli bir düzene oturur. Bununla beraber karaciğeri vücutta bulunan zararlı toksinlerden arındırarak sağlıklı bir şekilde görevini yapmasına yardımcı olur.

İdrar Söktürücü Özelliktedir: Enginar yapraklarının yapısında bulunan enzimler sayesinde idrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vücutta ödemin oluşmasını engelleyerek aşırı şekilde depolanan suyun atılmasına yardımcı olur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer doktorunuz tarafından tedavi amacı ile verilmiş olan bir idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız o zaman enginar tüketimini kontrollü bir biçimde yapmanız gerektiğidir. Aksi taktirde vücuttan gereğinden çok fazla su atılacağı için zararlı seviyede su kaybetmenize neden olabilir.

Enginar Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enginar sadece sebze şekli ile tüketildiği zaman herhangi bir yan etkisi bulunmayan güvenli olan yiyecekler arasındadır. Fakat enginar kapsülü kullanmadan önce mutlaka bir doktora giderek gerekli olan kan tahlillerini yaptırmanız ve vücut değerlerinizin bunu kullanmaya uygun olup olmadığını ölçtürmeniz tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sumak Faydaları
Kahve
Böğürtlen
Ihlamur
Altın Otu
Çuha Çiçeği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.