ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?

Kan basıncı veya hipertansiyon, menopoz, çene eklemi ağrısı sendromu (tmj), periferik nöropati ve stres ense ağrısının artmasına yol olabilir. Bazı ense ağrılarının nedeni hafif olup evde tedavi edilebilir, bazıları ise bir doktordan diğerine havale edilerek incelenmesi gerekebilir ve ona göre nedeni belirlenebilir.

HİPERTANSİYON VE ENSE AĞRISI

Hipertansiyon ense ağrısının önde gelen nedenidir. Kan basıncının artması arterlere olan basıncı artırır ve bu da ense ve baş ağrısı ile sonuçlanır. Bazı durumlarda aşırı stres ve yorgunluk, hipertansiyon ile ilişkili olan ense ağrısına yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için hipertansiyon diyet uygulamanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

ÇENE EKLEMİ AĞRISI VE ENSE AĞRISI

Çene eklemindeki bir sorun yada bozukluk ensede ağrı meydana getirebilir. Ancak böyle bir durum,genellikle omuz ağrısı ve başın bir tarafındaki bir ağrı ile birlikte meydana gelir. çene aktivitesi gerektiren çiğneme yada ezme gibi durumlarda ense ağrısı oluyorsa, bir dişçiye görünmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Çene Eklemi Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

NÖROPATİ VE ENSE AĞRISI

Bu arada, sinir sistemindeki bazı hastalıklar boyun ve ense ağrısına neden olabilir. Ayrıca vücudun diğer bölümlerinde de karıncalanma ve uyuşma hissi gibi belirtiler hissediyorsanız mutlaka bir nöroloğa görünün.  Kas ya da tendon gerginliği gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa, bu sorun bazı nöropatik ilaçlar ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

MENOPOZ VE ENSE AĞRISI

Ense ağrısına neden olan bir diğer etken menopozdur. Bu dönemdeki kadınlar sık sık baş ağrısı, ense ağrısı ve genel vücut ağrıları gibi vücudun farklı bölümlerinde ani ağrılar yaşayabilirler. Eğer daha 50 yaş ve daha üstü bir kadınsanız, o zaman ense ağrınız muhtemelen menopozdan kaynaklanıyordur.

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

STRESE BAĞLI ENSE AĞRISI

Ağrının herhangi bir tür stresten kaynaklanabilir. Kişi bunun farkında olmayabilir fakat stres bir çok endişe verici semptoma yol açabilir. Eğer anksiyete, depresyon ve stres atakları yaşıyorsanız, o zaman, ense ağrısına karşı duyarlı olduğunuzu söyleyebiliriz.

İlave olarak bilgisayar başında sürekli çalışan insanlarsa, sürekli aynı ekrana bakmaları zamanla ense ağrısına yol açabilir ve gittikçe daha kötüleşebilir.

Sık sık baş ağrısı, kusma ya da denge kaybı gibi can sıkıcı belirtiler yaşıyorsanız, hemen doktora görününüz. Bazı beyin ve sinir sistemi hastalıkları, ense ağrısının da dahil olduğu yukarıda sıralanan belirtiler ile birlikte ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hepatit B
Bulantıya Hangi Belirtiler Eşlik Edebilir?
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
b1 vitamini
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
Kasık Şişmesi Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.