ENSEFALİT

Ensefalit beyin iltihabıdır. En yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. Grip benzeri belirtileri, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısının yanı sıra zihinsel karışıklık, nöbet geçirme ve duyusal sorunlara neden olabilir.

Bazı ensefalit durumları hafif grip belirtileri verdiği için ya da hiç belirti ortaya çıkarmadığı için fark edilmez. Nadir görülen ciddi durumlarda ise hayatı tehdit edici boyutlarda olmaktadır. Ensefalit hastalığının seyri tam olarak kestirilemediği için tanı ve tedavinin zamanında yapılması oldukça önemlidir.

BELİRTİLER

Sponsorlu Bağlantılar

Viral ensefaliti olan çoğu insanda ya hiç belirti oluşmaz ya da aşağıdaki gibi hafif grip benzeri belirtiler görülür:

• Baş ağrısı
• Ateş
• Kas veya eklem ağrıları
• Yorgunluk ya da güçsüzlük

Tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi durumlarda ise aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

• Şiddetli baş ağrısı
• Yüksek ateş
• Bilinç kaybı
• Zihinsel karışıklık veya ajitasyon
• Kişilik değişiklikleri
• Nöbetler geçirme
• Vücudun belirli bölgelerinde his ya da paralizi kaybı
• Kas zayıflığı
• Halüsinasyonlar
• Çift görme
• Kötü koku algısı
• Konuşma veya duyma ile ilgili sorunlar

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek ve küçük çocuklarda ise belirti ve bulgular şunları içerebilir:

• Bebek kafatasının yumuşak noktalarında şişkinlik (fontanel)
• Bulantı ve kusma
• Vücutta sertlik
• Sürekli ağlama
• Çocuğu elinize aldığınızda daha çok ağlaması
• İştah azalması.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Siz ya da tanıdığınız birinin ciddi ensefalit belirtileri olduğunu fark ettiğinizde doktora gidilmesi önerilir. Şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş ve bilinç kaybı hemen hemen her zaman büyük çocuk ve erişkinlerde görülen ensefalit belirtileridir. Acil müdahale gerektirir. Ensefalite ait herhangi bir belirti veren bebek ve küçük çocuklarda zaman kaybetmeden acil müdahale yapılmalıdır.

NEDENLERİ

Ensefalit’in kesin nedeni çoğunlukla bilinmemektedir, ancak en sık görülen nedeni viral (virüs kaynaklı) enfeksiyonlardır. Bilinen yaygın nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

• Virüsler
• Bakteriler
• Mantarlar
• Parazitler

Beyin enfeksiyonları beyni iki şekilde olumsuz etkileyebilir:

Primer (birincil) enfeksiyonlar: Bir virüs veya başka enfeksiyöz ajan doğrudan beyni etkilediğinde birincil ensefalit oluşur. Enfeksiyon, beynin bir bölgesi ile sınırlı olabileceği gibi beyne de yayılabilir. Birincil enfeksiyon, daha önce geçirilmiş bir hastalıktan sonra inaktif olan bir virüsün reaktivasyonu (tekrar aktifleşmesi) sonucu da oluşabilir.

İkincil (post – enfeksiyöz) ensefalit: Bağışıklık sisteminin vücudun başka bir yerindeki enfeksiyona karşı gösterdiği reaksiyon sonucu oluşur. Hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşan proteinlerin yanlışlıkla beyin hücrelerine saldırması sonucu da ortaya çıkar. Genellikle ilk enfeksiyondan iki üç hafta sonra ortaya çıkar. Nadiren de, viral bir enfeksiyona karşı yapılan aşılamaya bağlı bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir.

Yaygın viral nedenler

Ensefalitin yaygın nedenleri şunlardır:

• Herpes simpleks virüsü: Herpes simpleks virüsü (HSV) iki çeşittir. HSV tip 1 (HSV – 1) daha çok ağız çevresindeki uçuk veya kabarcıklara neden olur. HSV tip 2 ( HSV – 2) ise çoğunlukla genital herpeslere neden olur. HSV- 1’e bağlı ensefalit nadir görülmekle birlikte, beyin hasarı veya ölüme neden olma potansiyeli yüksektir.
Diğer herpes virüsleri: Ensefalite neden olabilecek yaygın diğer herpes virüslerine çoğunlukla mononükleosise neden olan “Epstein-Barr virüsü” ve yaygın olarak su çiçeği ve zonaya neden olan “varisella- zoster virüsü” örnek gösterilebilir.
Enterovirüsler: Bu virüsler, genellikle grip benzeri belirtiler, göz iltihabı ve karın ağrısı gibi şikayetlere neden olan “polio” ve ”coxsackie” virusleri içerir.
Sivrisinek kaynaklı virüsler: “Arbovirüsler” ya da “eklembacaklı kaynaklı virüsler” sivrisinek ve diğer kan emici böcekler tarafından insana geçer. Sivrisinek yoluyla bulaşan virüsler Batı Nili, La Crosse, St Louis, batı atı ve doğu atı ensefalitleri dahil olmak üzere bir çok enfeksiyona neden olabilirler. Sivrisinekler virüsleri insan dışı bir konak yoluyla (kuş, sincap ve at gibi) insana aktarılır. Enfeksiyon belirtileri virüse maruz kaldıktan birkaç gün ile iki haftalık bir süre zarfında ortaya çıkar.
Kene kaynaklı virüsler: Amerika Birleşik Devletleri’nde, keneden bulaştığı ve ensefalite neden olduğu bilinen tek virüs türü Powassan virüsüdür. Şikâyetler genellikle virüse maruz kaldıktan sonraki ilk hafta içinde görünür.
Kuduz virüsü: Kuduz olan bir hayvanın insanı ısırması sonucu vücuda geçen kuduz virüsü, hızlı bir ilerleme göstererek ensefalit nedeni olabilmektedir. Virüs beyin ve omuriliğe ulaşmadan önce tedavi edilmezse, ölüme neden olmaktadır.
Çocukluk enfeksiyonları: Çocukluk çağında sıklıkla görülen kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi enfeksiyonlar ikincil ensefalitin oldukça yaygın nedenleri arasında yer alır. Ancak günümüzde çocuklar için aşılama bilinci ve imkânları çoğaldığı için bu nedenden ötürü meydana gelen enfeksiyonlar nadiren görülmektedir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Herkeste ensefalit gelişme ihtimali olmasına rağmen riski arttıran bazı faktörler de vardır:

Yaş: Ensefalitin bazı türleri belli yaş gruplarında daha sık ya da daha şiddetli görülür. Genel olarak, küçük çocuklar ve yaşlılarda viral ensefalit türlerinin çoğuna karşı daha yüksek risk altındadırlar. Herpes simpleks virüslerine bağlı gelişen ensefalit ise 20 ila 40 yaşları arasındaki insanlarda daha yaygın olmaktadır.
Zayıflamış bağışıklık sistemi: HIV / AIDS virüsü taşıyanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar veya başka nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi zayıf düşen insanlar ensefalit riski altındadır.
Coğrafi bölgeler: Sivrisinek kaynaklı veya kene kaynaklı virüsler özellikle bazı coğrafi bölgelerde daha yaygındır.
Dışarıda yapılan faaliyetler: Kene ya da sivrisineklere maruz kalma ihtimali fazla olan bazı işlerde çalışan kişilerde ensefalit riski artar.
Mevsimler: Sivrisinek ve kene kaynaklı hastalıklar yazın ve sonbaharın ilk haftalarında daha yaygın olur. Bazı sıcak bölgelerde ise sivrisinekler yıl boyunca vardır.

KOMPLİKASYONLAR

Ensefalit’ ten kaynaklanan komplikasyonlar, yaş, enfeksiyonun nedeni, hastalığın ilk başlardaki şiddeti ve hastalığın başlangıcından tedaviye kadar geçen süre gibi birçok faktöre bağlıdır. Çoğu durumda, nispeten hafif hastalığı olan kişiler birkaç hafta içinde iyileşir ve uzun vadeli komplikasyonlar gerçekleşmez.

Ağır komplikasyonlar

İltihabın beyinde oluşturmuş olduğu hasarlar bir takım sorunlara yol açar. Çoğu ciddi vakada aşağıdaki durumlar gelişebilir:

• Solunum durması
• Koma
• Ölüm

Şiddeti büyük ölçüde değişen aşağıdaki komplikasyonlar ise aylarca devam edebilir ya da kalıcı olabilir:

• Yorgunluk
• Zayıflık
• Duygu durum bozuklukları
• Kişilik değişiklikleri
• Bellek sorunları
• Zihinsel engeller
• Kas koordinasyon eksikliği
• Felç
• İşitme ya da görme bozuklukları
• Konuşma bozuklukları gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  elif ED

  Biz bu hastalıkla tam 1 ay once tanistik internette bu hastaligi arattigimda cok fazla hasta yakininin yorumlarina denk gelemedim umarim basiniza böyle bi rahatsizlik gelmez ama gelirse yorumlarımi paylaşmak istedim. Bu hastalık annemin basina geldi önce tum gun yattı aksam kalktiginda ise konusmalarinda bir tutarsizlik vardi ve her dakika dahada bilincte sıkıntı olmaya basladi once bakırkoy devlet hastanesine götürdük elimizde ki tek buldu 39 derece ates ve biz ailece sadece havale geçirdiğini dusunuyoduk hastanede saatlerce bekleme sonucunda yuksek ates yapar dendi ates dusurucu ilaç verilip eve yollandik fakat annemin bilinci gitmisti gece bezmialem hastahanesine gittik uzun tetkikler sonucunca omurilikten sivi alindi ve bos sonucu ensafalit verdi genellikle herpes yani ucuk virüsünden kaynaklanirmis doktoru yüzde 80 90 ölüm ihtimaliyle yogun bakima aldi ve 6 gun kaldi carsambadan cumaya kadar bilinci kapaliydi ve cuma gunu birden geldi antibiyotik tedavisi uygulandi sonrasinda 6 gun servise yatti ve eve geldik bu hastalik kalici hasarlar verebiliyor bilincin hic gelmemesi yada bir vakit sonra gelebiliyor, felc ( boyunsertligi), hareketlerde kisitlilik ama en onemli sey erken tani ve tedavi. Bizde sukurler olsun ki hic bir rahatsizlik kalmadi ama herseyden önemlisi biz cok dua ettik bu hastalik iyilestikten sonra tekrarlamiyor. Umarım kimse böyle bir hastalıkla karsi karsiya kalmaz ama unutmayin ki doktorlarimiz her ihtimale karsi en kötüyü söylüyo sadece sabir ve dua. Allah acil sifalar versin

  Değerli ziyaretçimiz hastanızın iyileşmiş olmasına sevindik. Bu sayede duanın ne kadar önemli olabildiğini de hatırlamış olduk. Hastanızdaki değişikliklerden haberdar ederseniz siz ve sizin durumunuza yakın hastalar da faydalanır. Sağlıcakla kalınız.

  Ali

  Babam 4 gündür hastaydı, geçtiğimiz Cuma günü doktora gitme kararı aldık, hastanede sıra olduğu için babam sinirlendi ve eve dönmek istedi, hemen öncesinde yemek yemiştik. Eve dönerken 3 kere kustu ve en sonunda bayıldı. Haseki Hastanesi aciline götürdük Cuma günü, Acile aldılar ve önce menenjit’ten şüphelendiler. BOS değerleri yüksek çıkmayınca Ensafalit düşünüldüğünü söyledi Doktor ve eğer tanımız doğruysa 3-4 güne uyanır, uyanmayan hastalar da var dedi. Cumartesi sabahı yoğun bakıma alındı, bugün yoğun bakımdaki 2. günü, babam solunum ve kalp cihazına bağlı yaşıyor, koma hâli devam ediyor, bilinci kapalı. Ailesi olarak çok kötü durumdayız, internetten veya dışardan duyduğumuz hastaların hepsi 6 ila 15 gün içerisinde uyanmış. Babam bugün 2. gününü doldurdu yoğun bakımda ama durumu yukarda yazdığım gibi, 2 gün sonra uyanır mı ? Kalp ve solunum cihazı durumunu atlatabilir mi ? Ölüm riski nedir ? Çok korkuyoruz 48 yaşında babamı bu hastalık yüzünden kaybetmek istemiyoruz. Verecek bilgisi, tavsiye edecek bir şeyi veya herhangi bir şey söyleyebilecek olan, bu konuda uzman doktor tanıdığı olan,herhangi bir şekilde babam için yardım edebilecek var mı yalvarıyorum ?!

  Y koç

  Kız kardeşimin lenf bezlerindeki kitleler alındı bir hafta sonra yüksek ateşle bilinci kapalı koma halinde hastaneye yetiştirdik.5 gün çapa yoğun bakım reanimasyon servisinde yattı.Patoloji sonucu kedi tırmığı hastalığı çıktı,bahçedeki kediyle kendisi çok fazla haşır neşirdi.Çapa enfeksiyon bölümünde 15 gündür yatıyor,bilinci tamamen normale dönmedi inanılmaz ense ve baş ağrısı var nöbetler şeklinde şiddetleniyor.Doktor şimdide Ensefalit hastalığını telaffuz etti buda kedi tırmıjından aldığı virüsle bağlantılı.Allahım bütün hastalarımıza
  acil şifalar versin,canım kardeşimi Allah bize bağışladı ,sevdiklerimizin kıymetini daha çok bilelim.

  Su

  Annem bundan 1 hafta once atesli bir sekilde yatiyordu grip zanettik bisey olmaz gecer dedik ama 3 gün önce annem hala kafasini kaldiramiyor konuşmasını tamamlayamiyor ne yaptiginin farkinda degildi ve hemen annemi acile götürdük orda tüm tetkikler yapildiktan sonra menenjit olabilir belden sıvı alicaz dediklerinde biz bunu anneme konduramadik ve tedaviyi reddettik eve götürelim dinlenir geçer dedik ancak annem hala kendinde degildi icimize de kurt düşmüştu ordan emin olmak adina ani bir karar degisikligiyle ataturk eğitim araştırma hastanesine gittik ve ordada ayni teşhis kondu ve belinden sivi alinarak ensefalit oldugu anlasildi ve simdi hastanede 2. günümüz cok şükür kendine geldi tarihleri de artik hatirliyor antibiyotik tedavisinin 14 gün surecegi söyleniyor allah tüm hastalara acil sifalar versin lutfen griptir deyip gecmeyinn …

  kadir

  Babam 4 gündür hastaydı, geçtiğimiz Cuma günü doktora gitme kararı aldık, hastanede sıra olduğu için babam sinirlendi ve eve dönmek istedi, hemen öncesinde yemek yemiştik. Eve dönerken 3 kere kustu ve en sonunda bayıldı. Haseki Hastanesi aciline götürdük Cuma günü, Acile aldılar ve önce menenjit’ten şüphelendiler. BOS değerleri yüksek çıkmayınca Ensafalit düşünüldüğünü söyledi Doktor ve eğer tanımız doğruysa 3-4 güne uyanır, uyanmayan hastalar da var dedi. Cumartesi sabahı yoğun bakıma alındı, bugün yoğun bakımdaki 2. günü, babam solunum ve kalp cihazına bağlı yaşıyor, koma hâli devam ediyor, bilinci kapalı. Ailesi olarak çok kötü durumdayız, internetten veya dışardan duyduğumuz hastaların hepsi 6 ila 15 gün içerisinde uyanmış. Babam bugün 2. gününü doldurdu yoğun bakımda ama durumu yukarda yazdığım gibi, 2 gün sonra uyanır mı ? Kalp ve solunum cihazı durumunu atlatabilir mi ? Ölüm riski nedir ? Çok korkuyoruz 48 yaşında babamı bu hastalık yüzünden kaybetmek istemiyoruz. Verecek bilgisi, tavsiye edecek bir şeyi veya herhangi bir şey söyleyebilecek olan, bu konuda uzman doktor tanıdığı olan,herhangi bir şekilde babam için yardım edebilecek var mı yalvarıyorum ?!

  14 gün yoğun bakımda kaldı yakınımızı kaybettik allah rahmet eylesin.

  Hikmet

  Annemin başına geldi bu hastalık. Allah kimseyi düşürmesin. 15 günlük tedavi ile atlattı. Dua en büyük ilaç, tabi inanarak edilen duâ… Hastalık sürecinde ziyaretçi kabul etmedi doktoru. Bu da beyindeki rahatlığı arttırdı… nöroloji doktorumuz Banu Yıldırım a teşekkür ederim. Allah razı olsun.

  Gül kuş

  Benim annem 40 yaşında yaşında geçirdi ensefalit ateş ve baş ağrısı bilinçte bulanıklık ile girdik direk yoğun bakım alındı 32 gün sonunda çıktı doktorlar öldü bile artık bekliycez dediler çok zordu o günler yoğun bakımdan çıktı ama o ateş ile beyindeki iltihap hafıza kısmına ve yutma kısmına zarar vermişti be sol tarafı felç idi ayrıca epilepsi de tetiklendi rabbim çok zor biz geç kalmıştık tedavide annemin tek şikayeti baş ağrısı idi ihmal etmeyin annem 45 yaşında şuan bebeğimmis gibi bakıyorum yutma kısmı iyileşti felç sadece elde kaldı ama bizi bilmiyor epilepsi ilaçlarına da devam rabbim herkese şifa versin ölüm yaşadık gibi birşey gene başımızda duruyor çok acı annenizin kızım diyemeyisi adınızı bilmemesi….

  Selma

  Slm ben İsveç’ten yazıyorum. Aynı hastalığa benim 3.5 aylık oğlum yakalandı.ilk başta gripti sonra bu hastalığa dönüştü. Ateşi çıkmaya başladıktan 1.5 hafta sonra götürduk doktora. Biz de diş çıkarıyordur diye sadece ağrı kesici ilaç verdik ama yavaş yavaş şiddetlendi hastalık. Oğlum duymayaya başladı, yüksek ateş ve yüksek baş ağrısıyla birlikte en son kusmaya başladı. Doktora götürduk. Omurilikten sıvı aldılar ve bu hastalık olduğu anlaşılınca tahlil sonuçları beklenmeden hemen ful doz antibiyotik vermeye başladılar. Çok şükür oğlum atlattı. Taburcu olduğumuz gün çıktı tahliller. Ve sadece üç gün kaldık hastanede. Doktor en az bir bebeğe dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Tv. Radyo. Tlf. Ve kalabalıktan uzak kalıp beynin dinlenmesi gerekiyormuş. Gittiğimiz hastane İsveç’in 2. Büyük Hastanesiydi. Lund üniversite hastanesi. ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN. en büyük doktor Allah’tır. Hayırlı aksamlar

  Gülcan

  Kiz kardeşim daha 21 yaşinda 1 çocuk annesi ve bu hastaliğa yakalandi 11 gündür yoğun bakimda bilinci kapali allahtan umudumuzu yitirmedik inşallah yüce rabbim onu o küçük yavrusuna bağişlar bize bağişlar lütfen yalvariyorum duanizi esirgemeyin ona bolbol dua edelim allah rızasi için.

  Allahın rahmeti üzerine olsun. Allah o yavrucağı sevdiklerine bağışlasın. Dualarımız sizinle inşallah

  Fatih

  Babam hafta sonu hastalandı grip benzeri. Derken perşembe günü evime geldi hasta olduğu belliydi bilinç karmaşası vardı sanki ateştendir diye çok önemsemedik. Cuma günü doktora gitmiş özele orda zatürre olduğu söylenmiş ve ilaçlar verilmiş. Köye gitti. Aynı gün yine getirdik doktora zamanı karıştırıyor kişileri sanki hatırlamıyor çok da uslu olmuştu çocuk gibi söz dinliyordu. Hafta sonu acilde yatarak geçirdi ve bizi ensefalit şüphesiyle Erzuruma gönderdiler. Atatürk araştırma acilinden tetkikler sonucu ensefalit tanımıyla yatırdılar. Yedi gün serviste yattı. Gittikçe ağırlaştı artık kimseyi tanımıyor zamanı mekanı bilmiyordu. Yoğun bakım doluydu ancak cumartesi günü aldılar yoğun bakıma. 5 gündür yoğun bakımda Ve nöbetler başladı sodyum değeri arttı gözlerini açmıyor duymuyor konuşmuyor. Sanırım ölecek. Bekliyoruz dua ediyoruz.

  Bu arada Atatürk araştırmadaki doktorlar insanları küçük görüyor doğru düzgün bilgi vermiyorlar hasta yakınlarına özellikle aşağılıkmış gibi yaklaşıyorlar. Temizlikçisinden güvenlik görevlisine hepsi rüşvetle iş yapıyor. Yani anlayacağınız sağlığınız artık Namerdlerin elinde. Hele çevre illerden gelen hastalar hayvan muamelesi görüyorlar.

  zeynep

  21 yaşında üniversitedeyken benimde başıma geldi staja gidip gelirken boyun ağrım vardı sonra boğazım şişti doktorların verdiği ilaçlar iyileştirmedi ateş başladı her gece havale geçiriyordum, yarı baygın bi halim vardı en son bilincimi kaybettiğim günü hatırlamıyorum kırşehirde teşhis koyamayıp ankaraya sevk etmişler yoğun bakımda bilincim kapalı 4 hafta yatmışım toplamda 5 hafta yoğun bakımda yattım çıktığımda depresyon vardı ve hafıza kaybı yaşadım, uzun süre fizik tedavi gördüm, 2 sene falan sürekli anneme şu neydi bu kimdi diye sormakla geçti, çok zor allah bu hastalığı yaşayana da yakınlarına da sabır versin güç versin

  nazli

  Men bu xesdeliye iyirimi bew yawinda tapdim on ildiki bununla yawayiram cox cetindi sekiz il mualice aldim indi buraxmiwam cxmir canimdan yadawmzeyifleyib hereket za mani cox tez yoruluram. Fikrimi cemleye bilmirem hergun bawm agriyir qanimda qatlawma var hergun derman atram

  Meryem

  Kizim 21 aralik 2015 herpes ensefalit gecirdi ana okuluna gidiyordu 2 hafta arayla grip oluyordu hastaligindan 3 hafta once grip oldu 1 hafta sonra bogazi sisti bu arada doktorada goturuyoruz antibiyotik kullandik sonhafta oksuruk oldu 5 gun igne vurdurduk son igne gunu atesini dusuremedik doktora goturduk gecer dedi ates dusurucu surup verdi gece cok ateslendi dudagi patladi ucuk gibi o gun gunduz ates yoktu aksama dogru yuzu seyremeye basladi universite hastanesine goturduk pazar diye mudahale etmediler asistanlari koymuslar cocuk emanet ediyorlar geri gonderdiler konusmasi gidiyordu yavas yavas sabahi zor ettik sabah noroloji doktoruna gittik bu arada yuz seyremesi devam ediyor ayakta giden cocugumun ogleden sonra yutmasi konusmasi yurumesi gitti 5 gun yogun bakim 25 gun serviste yattik yogun bakimdan sonra kendine geldi ama konusamiyor yiyemiyor yuruyemiyor tedavilerle biraz yuruyerek eve ciktik ama konusmasi yutmasi gelmemisti rabbimin izniyle dualarla sukurler olsun hepsi yerine geldi kizim 5,5 yasindaydi Allah kimseye evlat acisi ve bu hastaliklari gostermesin.

  Amin. Dua etmekten başka elden gelen hiç bir şey yok. Aslında doktorlarımız böyle sık tekrarlayan vakalara daha temkinli yaklaşmalı ve daha detaylı bir muayeneye girişmeli. Ancak durum ortada.

  Dilek

  Annanem tam 7 ay önce grip geçirdi sonra bilinç kaybıyla acile goturduk yoğun bakimda iki hafta kaldı sonra çıktı 3 ay iyiydi sonra tekrarladı ,3 ay numune hastanesinde kaldı iki gün evde kaldı tekrardan acile goturduk yoğun bakıma aldılar bir ay oldu bir haftadır kotu diyorlar nefes alamiyor makinaya bağlı değerleri dusuk ciddi durumu bekliycez diyorlar lütfen bu hastalığı atlatanlar yardım lutfen

  mustafa

  Bende kulak memesinin hemen altında büyük sayılan bir kitlenin sonucu farkında olmadan uykuya dalar gibi kendimden geçtim.Diyarbakır dicle üniversitesi hastanesinde 45 gün tamamen baygın halde yattım.Yaşamam büyük bir mucize.Allaha sonsuz şükürler olsun hayırseverlerin dualarıyla da kendime geldikten sonra İstanbul’da özel bir hastanede bu kitlem yedi saatten fazla süren başarılı büyük risk taşıyan bir operasyonla alındı.Ameliyattan sonra birkaç ay süren ilaç tedavisi sonrası hamd olsun iyileşmeye doğru hızla ilerliyorum.Evet tüm hastalıklar için tedavi görünen kısmıdır olmazsa olmaz.Ancak insanların hayır duaları her hastalığın görünmeyen ilacı ve şifa kaynağıdır.Her hasta için tedavinin yanında dua en büyük şifa kaynağıdır.Lütfen her hastaya dualarımızı esirgemeyelim.Bir insanın dualara en çok inandığı an hasta olduğu durumdur.Duaları ihmal etmeyelim.Selamlar…

  Nursel

  Merhaba kızkardeşimin kol ağrısıyla başladı herşey önce dr boyun fıtığı dedi bir hafta tedavi gördü sonra emes dediler kortizon aldı daha sonra ensefalit sonra menenjit dediler bu süreçte yoğun bakımda kaldı kendisi yürüyerek çıktı yattı o yatağa 34hün yoğun bakımda kaldı kardeşimi balcalı hastanesi harcadı boğazından delik açaçaz soluk borusu için dendi kardeşimin meğerse atar damarını kesmişler bu sefer kalp ameliyatı yaptılar ondan sonra kardeşimi canımı ciğerimi kaybettim iki buçuk yıl oldu iki tane kızı var o hastanenin kapısından bile geçmesin kimse deneme tahtasına çeviriyorlar yoğun bakımda çalışanlar araya o kadar insan sokmamıza rağmen bize kötü davrandalır 34gün boyunca sürekli yedirdik hemşirelere sırf kardeşimle biraz daha iyi ilgilensinler diye 31 yaşındaydı daha iyileşmezsem nolacak diye korkuyordu ağlıyordu sürekli hastaneden çıkarmaya karar verdik vermediler hastamızı yapmadıkları kalmadı özellikle kbb bölümündeki vicdansızları allaha havale ediyorum son günlerinde çok iyi bir dr bulduk ama iş işten geçmişti yurdal gezercan bu dr çok iyi ben yaşadım allah kimssye yaşatmasın hep bir umutla gittim hastaneye bacımın ölüsünü verdiler delik deşik etmişler kardeşimin ölümüne neden olanlarda yaşasın aynı acıyı başka birşey demiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
2009 H1N1 İnfluenza Grip ve Nedenleri
Kulak Çınlaması Tedavisi
Hücresel ve Sıvısal Savunma
Beyin Felci
Romatoid Artrit
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.