EPİLASYONEpilasyon, Jelli Epilasyon

Epilasyon, vücuttan tüy alma işlemidir. Ciltteki istenmeyen tüylerin alınması farklı seçeneklerle yapılabilmektedir. Bunlar arasında ağda, cımbızla alma, epilasyon cihazları, elektroloji ve lazer gibi teknikler sayılabilir. Epilasyon, başka bir tüy alma prosedürü olan depilasyon işleminden farklıdır. Çünkü epilasyon işleminde tüyler derinin altından itibaren alınır ve etkisi çok daha uzun sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

Epilasyon Çeşitleri

Epilasyon çok çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Örneğin ağda yönteminde, ağda bandı ile ilgili yerlerden tüyler alınabildiği gibi tüy dökücü kremler şeklinde sürülüp bir süre beklendikten sonra kendi özel spatulası ile de tüyler temizlenebilir. Diğer bir yöntem de epilatör adı verilen elektronik cihazlardır. Aslında elektrikli tıraş makinesi ile benzer şekilde çalışmaktadır.

Aradaki fark epilatörlerin dişleri kılları yukarı ve dışa doğru çeker. Yani cımbız gibi çalışır. Epilasyon cihazlarının ön tarafı rulo şeklindedir. Yani bir başlıkta birçok cımbız varmış gibi kılları çekerek çalışır. Elektroloji ise saç folikülünde hasar meydana getirmek için elektrikten yararlanır. 1980’lerden bu yana deneyler yapılmasına rağmen Lazer epilasyon da yaygın şekilde uygulanan diğer epilasyon seçeneklerinden birisidir. Lazer ve ışık tabanlı tüy alma yöntemleri de lazerlerle birlikte son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Epilasyonun Avantajları

Depilasyon’un yerine başvurulan epilasyon yönteminin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Birincisi epilasyonun etkisi daha uzun sürelidir. Çünkü kıl köklerini cildin altından aldığı için normal bir tıraşa göre daha uzun süre temiz bir görünüm sağlar. Zamanla, düzenli şekilde epilasyona devam edilmesi halinde kıl folikülleri zarar göreceğinden kalıcı bir etki elde edilmesi de mümkündür.

Epilasyon, Jelli Epilasyon NedirEpilasyonun Dezavantajları

Epilasyon bazı insanlar için riskli olabilir. Bu nedenle herhangi bir epilasyon yöntemine başvurmadan önce bir doktora başvurmanızda fayda var. Kullanılan epilasyon tekniğine bağlı olarak ağrı, kaşıntı, tüy batması, yanma veya alerjik reaksiyonlar ile karşılaşabilirsiniz.

Tereddütler

Elektroloji, lazer ve ışık tabanlı tüy alma yöntemleri çok pahalı ve zaman alıcı olabilir sizin için. Ayrıca bu yöntemlerden bazıları henüz deneysel süreçte olduğu için karar verirken daha dikkatli olmalısınız. Cildinizin ilgili bölgesini tüysüz tutmak için birden fazla seans gerekli olacaktır. Bu da ekstradan para ve zaman ayrılmasını gerektirir. Ağda yapma ve epilasyon cihazlarını kullanma cildinizde yanma hissine neden olabilir. Ayrıca ağda cildinize yapıştığında temizlemesi de daha zor olabilmektedir.

Şekerleme yöntemi ise ağdadan farklı olarak balmumu yerine şeker kullanmaktadır ve suda çözünür olduğu için temizlenmesi de daha kolaydır. Cımbızla kıl alma teknikleri ise daha zahmetli ve zaman alıcı olmaktadır. Çünkü her kıl için ayrı ayrı işlem yapıp folikülünden koparmanız gerekir. Aynı zamanda epilasyon süreçlerinin en çok ağrıya neden olanıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır
Bir Meme Estetiğinden Sonra …
ERKEKLER İÇİN ÖZEL YÜZ MASKESİ
Alın Estetik
Yüz Gerdirme
Saç Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.