EPİLASYON NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Epilasyon son birkaç yıldır son derece ilgi gören bir uygulama olmaya başlamıştır özellikle bayanlar tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Epilasyonun anlamı vücuttaki tüylerden kalıcı olarak kurtulmaktır. Tüylerden kaıcı olarak kurtulmanın ise iki çeşidi geliştirilmiştir. Bunlardan ilk çıkanı iğneli epilasyondur. İkinci olarak geliştirilen epilasyon sistemi ise lazer epilasyondur. İğneli epilasyon yan etkileri ve verdiği acılardan dolayı çok fazla kullanılmamış yerini zamanla lazer epilasyona bırakmıştır. Günümüzde artık çoğunlukla lazer epilasyon tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Sadece bayanların değil son dönemde erkeklerinde sıklıkla tercih ettiği epilasyon çeşidi olan lazer epilasyon hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yöntem en kısa sürede ve en az acı ile bedenimizdeki tüylerden kurtulma yöntemidir. Bu sistemde kullanılan lazer ışınları vardır. Uygulama sırsından tüylerden arındırılmak istenilen bölge bu lazer ışınlarına maruz bırakılır ve bu ışınlar sayesinde bu tüylerin kökleri yakılarak yok edilir. Düzenli olarak devam edilen seanslar sonrasında uygulama yapılan bölgedeki tüyler azalmaya ve bir daha çıkmamaya başlar.

Lazer epilasyon sırasında uygulanan lazer ışınları genelde kıl köklerine belli açılar ile denk gelen ve tek renk ışınlardır. Bu ışınlar gözle görülmezler. Işınlar seçici emilime sahiptir. Bu yüzden sadece kıl köklerini görür ve onu etkileyerek yok ederler. Tedavi sırasında lazer ışınları atışlar halinde sorunlu bölgeye uygulanır. Her bir atışta ortalama bir santimetre kare bölge etkilenmektedir. Bu uygulamada sadece kıl kökleri tahrip edilmektedir. Kıl köklerinin evresindeki dokular kesinlikle etkilenmemekte ve hiçbir zarar görmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer epilasyon mutlaka bir uzman tarafından uygulanmalıdır. Uygulama yapılmadan önce derinizin hassasiyetinin olup olmadığını anlamak için görünmeyen bir bölgenizde deneme yapmanızı ve cildinizin buna aşırı reaksiyon gösterip göstermediğini denemenizi tavsiye ederiz.

Uygulama sırasında kişiler hafif bir yanma ve sızı hissi duyabilmektedir. Ayrıca uygulama sonunda kısa süreli kızarıklarda görülebilir. Genelde 1-2saat sonra kızarıklıklar geçmektedir. Önemli olan burada uzman kişinin sizin cildinize uygun dereceyi ayarlayabilmesidir. Aksi halde cildinizde yanıklar oluşabilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan ortamın steril olması da ayrıca önemli bir faktördür.

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya karar verdiğinizde sizin buna uygun olup olmadığınızı lazer epilasyon yapan uzman estetiysen ile değerlendirmeniz gerekir. Lazer epilasyon genelde koyu tenlilerde ve koyu, kalın telli tüylerde daha çabuk sonuç vermektedir.

Eğer çok açık tenli ve çok açık renk tüylere sahipseniz boşuna zaman kaybetmemenizi öneririz. Çünkü lazer epilasyon makinelerinde yer alan ışınlar genelde koyu renk ve kalın tüyleri görerek onları yakmakta ve sonuç vermektedir. Özellikle beyaz tüyleri kesinlikle görmemekte ve yakmamaktadır. Sonuç olarak onları yok etmemektedir. Eğer sizde böyle bir duruma sahipseniz belki bir süre jilet ve benzeri tüy alıcılar ile tüylerinizi alarak sertleşmelerini ve koyulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde bu tüylerden kurtulma şansını yakalamış olursunuz aksi halde hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcarsınız.

Lazer seansları seçilen bölgeye göre 30-60 dakika arsında değişmektedir. Daha küçük bölgeler için ise daha kısa zaman alır. Genelde bir bölge için ortalama8-10 seans arasında bir uygulama yapılır. 8-10 seans sonrasında ise kişiler tüylerden tamamen kurtulmuş hale gelir. Seans sayılarını etkileyen faktörler genelde kişinin yaşı, cinsiyeti, tüyleri rengi ve kalınlığı, cildin yapısı gibi etkenlerdir. Seanslardan verim alabilmek için düzenli gidilmesi önemlidir.

Bunun dışında lazer epilasyonun hangi bölgelerde kullanıldığından bahsetmek istiyorum. Lazer epilasyon uygulanan bölgeler yüz bölgesinde göz kapağı ve çevresi hariç her yere uygulanabilir. Bunun dışında genital bölge, kol ve bacaklar, karın, koltuk altı ve sırt bölgesine rahatlıkla uygulanır. Kaş ya da saçlara uygulanması tavsiye edilmez. Bunun dışında eğer uygulama yapılacak bölgede belirgin benler var ise bunlara da lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca eğer güneşte bronzlaşmış ya da solaryuma girmiş iseniz bu halde epilasyon yaptırmamanız gerekir. Aksi halde ciddi cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Yine hamile bayanlarda ve emziren annelerde epilasyon sakıncalı olabileceği için tercih edilmemektedir. Bunun dışında ergenliğe gelmiş cilt hastalıkları bulunmayan her erkek ve bayana lazer epilasyon rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba

  bende igneli epilasyo yaptirmak istiyorum o yüzden bir sorum olcakti, igneli epilasyon yaptirinca tügleri sarartmak yasakmi cünkü lazer tedavisinde tügleri sarartinca faydasi olmuyor lazerin igneli epilasyondada sarartmanin zarari olurmu? ve herkez iz kaldigindan bahsediyor iyi biryere yaptirin diyorlar ben nasil kime güvenim?

  Iyi günler

  Sağlık

  Bu sayfadaki tüm bilgiler ve resimler dermist.com’dan alınmış. En azından kaynak gösteremez miydiniz?

  Sağlık

  Uyarınız üzerine konuya kaynak linki eklenmiştir. Bilgilendirme için tşkler @Akın Bey.

  Sağlık

  göz çevresine yapılmaz diyor ama genede sorayım kaşımın bittiği yer ve saçımın başladıgı yer arasında kıllar var tüy bile değil kıl onları aldırmak mümkün mü

  Sağlık

  merhaba lazer epilasyon yaptiriyordum ancak baska rahatsizligimdan dolayi birakmam zorunda kaldim ve yuzumde tuyler geliyor yine sarartmak istiyorum ancak zarari olurmu bilmiyorum asiri bi killanma yada vs zararlari olurmu beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum cevabinizi bekliyorum tesekkur ediyorum bizlere boyle soru sorma hakkini verdiginiz icin saygilar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kırışıklıklar
Lazer Epilasyon Fiyatlandırması
Göğüs Estetiği
Botoks Mucizesi
Yüz Gerdirme
Ameliyat İplikleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.