serseri

Epilepsi hastalarının evde yapması veya yapmaması gerekenler nelerdir? Epilepsi hastaları için ev kazalarına karşı alınacak önlemler nelerdir?

Epilepsi, halk dilinde sara hastalığı diye bilinir. Bu hastalar beyinlerindeki kontrolsüz elektrik boşalmalarına bağlı olarak nöbetler geçirmektedirler. Sara nöbeti esnasında epilepsi hastaları kendilerinden geçerek çoğu zaman yere düşer ve neredeyse vücudunun hiç bir yerini bilinçli olarak kullanamazlar. Epilepsi nöbetleri esnasında hastanın vücudu ve kasları kontrolsüz bir şekilde kasılmıştır. Bilinç durumu ise kapalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak yukarıda sayılan durumlar genel bir gözlemdir. Bazı durumlarda bu saydıklarımızın hiç biri yaşanmaz hasta sedece kekelemeye başlar bir plağın tekrarları gibi söylediklerini tekrar eder durur. sonra, bir kaç saniye içinde kendine gelir ve normal hayatına devam eder. Bazı durumlarda ise hasta sadece bayılır yada uzaklara dalar gider etrafıyla alakası kesilir, nöbet savuşturulduğunda ise hasta kendine gelir, hayatının nöbetle ilgili kısımlarını ise çoğu zaman hatırlamaz.

Bütün bunları yazmamızın nedeni evde nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi algılayabilmektir. Örneğin hasta sara nöbetlerini  bayılarak ve gerilerek geçiriyor ise evde herhangi bir yere düşme ihtimali vardır. Bizim yapacağımız en akıllıca davranış evde cam sehpa yada sivri köşeli objeler gibi üzerine düşüldüğünde hayati tehlikeler meydana getirecek şeyleri ortamdan uzaklaştırmak olacaktır. Bu tür hastaların evde yalnız bırakılmaması, ateşli eşyaları ellerinde taşımaması, banyo, küvet, havuz gibi ortamlara yalnız girmemesi gibi tedbirler de çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sara hastalığını tetikleyen bir çok etken vardır. Örneğin ani ışık parlamaları, epilepsi hastalığını tetikleyen etkenlerin en başta gelenidir. Epilepsi hastalığı olan bir kişinin evde tek başına kaldığında televizyon seyretmemesi yada bilgisayar oyunu oynamaması daha doğru bir davranış olacaktır.

Diğer yandan sara nöbetini tetikleyen unsurlardan birisi de ani sıcak soğuk farklarıdır. Yenen yemeğin aşırı sıcak yada aşırı soğuk olmaması, yaşanmakta olan evin genelde her tarafının ısıtılıyor(kalorifer, doğal gaz vb) olması da önemli bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Anemi Tedavisi
Kalıcı Öksürükle Birlikte Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Dudak Uyuşması
Diz Ağrısı
Adrenal Yorgunluk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.