epilepsiEPİLEPSİ (SARA)

 Epilepsi yani sara, beyin sinir hücrelerinin anormal elektrik yayması ile oluşan duygu ve davranış bozukluğu ve bilinç değişimi ile belli olan klinik bir tablodur.

Vücudun yönetim organı olan beyin, milyonlarca sinir hücresinden oluşan, çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Beyindeki sinir hücreleri yani nöronlar, beyinin birçok işlevinden sorumludurlar.  Konuşma, hareket, bilinç, duygu ve his gibi.

İşte beynin bu işlevleri sinirler vasıtasıyla iletilen küçük elektrik yükleri sayesinde gerçekleşmektedir. Beyindeki elektrik yayılımı belli bir kısımda olursa vücudun diğer kısmında çekilme, uyuşma, kasılma görülür. Elektrik yayılımının bütün beyni etkilemesi, Beyin işlevlerinin kesintiye uğraması veya istek dışı düzenliği durumunda “nöbet” adı verilen geçici şuur kaybı, tüm vücudun kasılması, hastanın aniden yere yığılması gibi durumlar ortaya çıkar.  Bu durum elektrik boşalmaları gerileyene ya da sonlanana devam eder, beyin normal işlevine kavuşamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Nöbet esnasında kişi idrarını kaçırabilir, dilini ısırabilir, kontrolsüz çırpınma hareketleri yapabilir ve böylelikle kendine zarar verebilir. Hastayı yere yatırmak zararı en aza indirecektir. Ağızda biriken salyanın boğaza kaçmaması için hasta yan yatırılabilir. Hasta kesinlikle tokatlanmamalı, silkelenmemeli, gereksiz panikle hastaya daha fazla zarar verilmemelidir. Çünkü hiçbir müdahale hastanın nöbet süresini azaltmayacaktır.

Nöbet süresi hastadan hastaya veya nöbetin tipine göre değişiklik gösterir. Uzun süren ve sık tekrarlayan durumlarda hasta doktora götürülmelidir. Ancak her nöbet sara (epilepsi) değildir. Eğer beyinden kaynaklanan ve tekrarlayan nöbetler söz konusu ise işte o zaman epilepsiden söz edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Nöbetlerin çoğu psikomotor tiptir.   Böyle nöbetlerde hasta anlamsız gözlerle etrafa bakar, burnuna kötü kokular gelir, ağzında bir şey varmış gibi çiğneme hareketi yapar, yutkunmaya çalışır, buna bağlı olarak ağzında köpürme meydana gelebilir. Şuur kaybı vardır, hayaller rüyalar görebilir, etrafından gelen uyarıları cevaplayamaz. Nöbetten sonra ise hiçbir şey hatırlamaz, geçirdiği nöbetin farkında değildir.

Bu tür epilepsi nöbetleri davranış ve idrak bozukluğu olduğundan ve hırçınlık açığa çıktığından çevreye korku verebilir. Epilepsi nöbeti geçiren birisinin aklını kaçırdığı, çıldırdığı,  hatta cin çarptığı gibi yanlış düşünceler mevcuttur. Böylece yakınlar yanlış kapılarda medet aramakta, üfürükçüye, cinciye tonlarca para dökmekte ve hastaya faydadan çok zarar vermektedirler.

Epilepsi tanısı;

Öncelikle her bayılma veya nöbetin epilepsi olmadığı bilinmelidir.

Epilepsi dışı nöbetler; migrenden, uykuda korku ve kbustan, uyuşturucu kullanımından, şeker düşüklüğünden, titreme ve kasılmalardan kaynaklanan nöbetlerdir.

Bir nöbetin epilepsiden kaynakladığından kesin olarak emin isek, bunun beyindeki tümörden veya başka bir nedenden olup olmadığına bakılır. Daha sonra hastaya bazı testler uygulanmalıdır..

Beyin yüzeyindeki elektrik aktivitesini ölçen Elektroansefalografi (EEG) epilepsi tanısında kullanılan en yaygın testlerdendir. Bu test beyin hücresinin dengesini ve bozukluğun yerini öğrenmede kullanılır.

Nöbetlerin metabolizmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığının kesin olarak anlaşılabilmesi için kan testi yapılır.

Bilgisayarlı tomografi (BG) ve manyetik rezonans yani (MR) yapılır. Bunlar elektrik deşarjına sebep olan lezyonun ne olduğunu anlamada kullanılır.

Teşhis kesinleştikten sonra doktorun tavsiye edeceği tedavi ve ilaçlarla nöbetleri kontrol altına alma olasılığı yüzde seksenlere çıkmaktadır. Epilepside hasta ile doktor arasındaki diyalog çok önemlidir. Ayrıca hasta geçirdiği nöbeti hatırlamadığı için hastanın geçirdiği nöbeti gören kişinin doktora anlatması da epilepsi tanısı için önemlidir.

Epilepsi tedavisinin başarıya ulaşması için;

  • Öncelikle ilaçlar düzenli kullanılmalı doktor tavsiyesi dikkatle yerine getirilmelidir.
  • Uyku düzenine ve yetince uyumaya dikkat edilmelidir.
  • Doktorla iyi diyalog içinde olunmalıdır.
  • Alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Yorucu işler yapılmamalı, koşudan uzak durulmalıdır.
  • Fazla televizyon seyretmek beyni yorduğu için uzak kalınması gereken bir faaliyettir.
  • Epilepsi hastası olan bir kişi kesinlikle denize yalnız girmemelidir.
  • Gerginlik ve stresten uzak kalmalı ve rahatlama yöntemleri uygulanmadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tek Ayakta Karıncalanma
Çıban
Ayak Bileğinde Kramp Nedenleri
Basur
Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri Nelerdir?
Horlama Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.