ERGENLERDE KİLO VERMEErgenlerde Kilo Verme

Fazla kilolarınız yüzünden dalga geçilmekten yoruldunuz mu? Ya da fazla kilonuzdan dolayı çenenizin altında oluşmuş katlardan rahatsızsanız işte bu makale tam size göre. Aşağıdaki önerileri okuyun ve verilen tavsiyeleri uygulayın. Ergenlik çağında kilo vermek zor bir durumdur. Çünkü etrafınızda arkadaşlarınız abur cuburları yerken sizin kendinizi tutmanız oldukça zordur. Fakat gerçekten kararlı olursanız ve motivasyonunuzu yüksek tutarsanız fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Aşağıda verilen basit ama etkili adımları takip edin. Ancak kendinizi aşırı zorlamaktan kaçının. Güçlü olun ve asla vazgeçmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Kilo vermeye başlamadan önce:

1. Hedefinizi belirleyin. Öncelikle daha basit ve başarabileceğinize inandığınız bir hedef belirleyin. Hayal kırıklığına uğramamak için ulaşılması zor amaçlardan kaçının.

2. Amacınıza ulaşmak için plan yapın. Okul saatleri dışında kendinize boş bir zaman oluşturun. Sevdiğiniz bir sporla uğraşın ve rutin olarak her gün spor yapın.

2. Sağlıklı beslenin:

1. Sağlıklı yiyecekleri tüketin ve öğün atlamayın. 3-4 saat aralıklarla ve küçük öğünlerle beslenin. Bu şekilde kan şekeriniz sabit bir seviyede kalır ve gün boyunca aç hissetmezsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Ayakta atıştırmak yerine masada oturarak yemek yiyin. Evde yemek yerken oturduğunuz sabit bir yeriniz olsun ve her yemekte aynı sandalyede oturun. Bu sizin kontrolsüz şekilde yemenizi engeller. Ayrıca televizyon karşısında yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızı da bırakmalısınız. Yediğiniz her lokma için 30 saniye kadar çiğneme süreniz olsun. Yemekleri iyi çiğnemek kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca çiğneme süresi uzadıkça daha az miktarda yemiş olacaksınız. Doymanız için gereken süre 20 dakikadır. 20 dakika sonra doyduğunuza dair sinyal beyne ulaşır ve daha fazla yemeğe gerek duymazsınız. Tabağınızdaki yemek bitmemiş olsa bile doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemek yemeği bırakın.

3. Akşam saat 6 dan sonra yemek yemeyin. Akşam saatlerinde özellikle uykuda metabolizmamız çok yavaş çalışır. Bu nedenle yediklerinizi öğütemezsiniz.

4. Atıştırmanız gerekiyorsa cips ve şeker içeren yiyecekler yerine daha sağlıklı olan sebze ve meyveleri seçin. Eğer sebze yemekten gerçekten nefret ediyorsanız, yer fıstığı ezmesi veya tuzsuz kabuklu yiyecekler yiyin. Ayrıca yoğurt da metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olduğu için bolca tüketin. Yoğurdu daha lezzetli hale getirmek için bal veya meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz. Böğürtlen veya çilek gibi meyveler ideal olacaktır. Bol miktarda lif içeren yağsız ve tuzsuz mısırı da diyetinize ekleyin.

 • Bir restorana gitmeden önce, menüde nelerin olduğunu internetten kontrol etmenizde fayda var. Böylece gittiğinizde sevmediğiniz şeyleri yemek zorunda kalmazsınız ve daha sağlıklı olan yiyecekleri seçme şansınız olur.
 • Dışarıda yemek yediğiniz zaman daha küçük porsiyonlar isteyin. Otomatik olarak tabağımızdakini bitirmeye çalıştığımız için daha fazla yemiş oluyoruz. Daha az porsiyonlar isterseniz tabağınızdakileri bitirmeye çalışmak gibi bir çabanız da olmaz.

5. Günde en az 8 bardak su için. Hepsini ayni anda içmek zorunda değilsiniz. Gün içerisinde belli aralıklarlaiçmek daha faydalı olacaktır. Günlük içmeniz gereken miktarı içtiğiniz sürece kendinizi nasıl daha iyi ve rahat hissederseniz o zaman içebilirsiniz. Gün boyunca su içmek sizi daha tok hissettirecektir.ergenlerde su içme zayıflama

 • Su hariç nerdeyse bütün içeceklerde kalori vardır. Bu yüzden suyun tadını sevmelisiniz ve gün boyunca tüketmeye özen göstermelisiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz sıvı miktarı sağlığınız ve sindirim sisteminizin çalışması açısından önemlidir.
 • Meyve suları içerisinde gerçek meyve liflerini barındırmadığı için sağlığınız açısından çok da faydalı olmayacaktır. Bu nedenle hazır meyve suyu içmek yerine taze meyve tüketmeyi deneyinya da meyve suyunuzu evde kendiniz yapın.
 • Günde 3 litreye yakın su içmenin ciltteki sarkmaları önlediği ve kırışıklıları azalttığı kanıtlanmıştır.

6. Sakız çiğnemek yerine taze nane çiğnemeyi deneyin. Sakız çiğneyerek kalori yakabilirsiniz ancak bu mideniz açısından yararlı değildir. Çünkü sakız çiğnemek sizi sürekli acıktırır ve daha fazla yemek zorunda kalırsınız. Bu da hem sindirim sorunlarına yol açar hem de kilo almanıza sebep olur.

3. Egzersiz yapın:

1. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Normal şartlardaki bir insan yürüyüş yaparak dakikada 6 kalori yakabilir. Günde yaklaşık olarak bir buçuk km yürüyerek başlayabilirsiniz. Her geçen gün bu mesafeyi arttırın. Tempolu olarak yürüyün fakat yorulduğunuzu hissettiğinizde veya nefes nefese kaldığınızda hızınızı düşürün. İlk başladığınız günlerde tempolu yürümek yerine sadece yürüyüş yapmanız da yeterli olacaktır.

 • Asansör kullanmak yerine merdivenleri yürüyerek çıkmalısınız.
 • Günde sadece 15 dakika yürüyüşün yaşam süresini 3 yıl kadar uzattığı kanıtlanmıştır.
 • Televizyondaki bir müzik eşliğinde evde kendi kendinize dans edebilirsiniz. İstediğiniz şekilde dans edebilir ve eğlenerek kilo verebilirsiniz. Hareket etmenin her çeşidi kilo vermenizi kolaylaştırır.

2. Spor yapın. Ağırlık kaldırabilir, yüzebilir, koşu bandında koşabilir ya da oturduğunuz çevrede yürüyüşe çıkabilirsiniz. Önemli olan hareket etmektir, yaptığınız sporun çeşidi değil. Haftanın 3 ya da 4 günü spor yaptığınız takdirde aldığınız kalorileri yakmanız daha kolay olur ve böylece kilo verirsiniz.

4. Diğer tavsiyeler:

1. Her gün tartılmak yerine haftada bir gün belirleyin ve her hafta o gün sabah yemek yemeden önce tartılın. Bu şekilde hafta boyunca verdiğiniz kiloyu daha net şekilde görebilirsiniz. Tartılmadan önce tuvalete gittiğinizden emin olun.

Gelişme ve büyüme çağında olduğunuzdan tartıldığınızda kilonuzda azalma olamayabilir. Bu kilo aldığınız anlamına gelmez. Vücudunuz ve kaslarınız gelişmiş olabilir. Bu nedenle kilonuzda bir değişiklik olmazsa belinizi ölçmeyi deneyin. Bu şekilde yağ olan kilonuzun azalıp azalmadığını görebilirsiniz.

 • Her gün tartılmak kilonuza takıntılı hale gelmenize sebep olur. Vücudunuzda su birikmiş olabilir ve bu sizi yanıltıcı sonuçlara götürebilir.
 • Kilo vermek devam eden bir süreçtir. Bu nedenle uzu süre yılmadan ve motivasyonunuzu kaybetmeden azmetmeniz gerekir. Olumlu düşünmeye çalışın ve vücudunuzu sevin.Ergenlerde Kilo Kaybı Nasıl Olur

2. Kilo vermede kat ettiğiniz yolu not edin. Yediğiniz her şeyi, yaptığınız egzersizleri, belinizin ya da incelmesini istediğiniz bölgenizin kaç cm olduğunu. Gün boyunca aldığınız toplam kaloriyi (ki bu maksimum 2000 kalori olmalıdır) ve gün sonuna kadar yaktığınız kaloriyi ( çoğu alet yaklaşık olarak kaç kalori yaktığınızı gösterir) de not edin. Eğer yaptığınız diyet ve egzersizler sizi değiştirdiyse kendiniz için en iyi yöntemi bulmuşsunuz demektir. Bir değişiklik olmadıysa uyguladığınız beslenme planını ve yaptığınız egzersizleri değiştirmelisiniz.

 • Kalorinizi hesaplayan web siteleri vardır. Aldığınız toplam kaloriyi bu sitelerdeki sayfaya girdiğinizde sistem otomatik olarak size almış olduğunuz kalorinin yeterli ya da yetersiz olduğunu hesaplar. Çıkan sonuca göre yemek planınızı yapabilirsiniz.
 • Akıllı telefonlarınıza kilonuzu ve diyetinizdeki gelişmeleri gösteren uygulamalar indirebilirsiniz. “MyFitnessPal” ve “MapMyFitness” gibi ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

3. Kendinize güvenin. Kilo vereceğinize dair kendinize güvenirseniz daha kısa sürede gelişme kaydedebilirsiniz.

4. Kendinizi gereğinden fazla zorlamayın. Bir gün pijamalarınızla oturup evde film izleme keyfi yapıyorsanız bu keyfinizi işkenceye dönüştürmeyin. O gün yediğiniz abur cuburlar için endişelenmeyin sadece ertesi gün tekrar rutin diyet ve egzersiz programınıza geri dönün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lipoliz
1 saatte 4 cm incelmek
kısa sürede sağlıklı zayıflama
5 adımda zayıflama
İnce Gösteren Mayo ve Bikini
Zayıflama Egzersiz Hareketleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.