Ergenlik sivilceleri

Sponsorlu Bağlantılar

ERGENLİK SİVİLCELERİ
sivilceErgenlik sivilceleriniz mi var? Bu konuda yalnız değilsiniz. Ergenlik sivilceleri cinsiyet, ırk veya etnik köken ne olursa olsun eşit olarak tüm gençlerin yaklaşık %85’ini etkiler. Akne insanları içine kapanık ve dertli hale getirebilir, sosyal hayattan izole edebilir. Akne nispeten hafif olsa bile benlik saygısı ve özgüven üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Gençler kendi cilt hakkında utanç nedeniyle yüzme gibi sporlara katılmak için isteksiz olabilir.

TANIM
Sivilceler fiziksel ve duygusal travmalara neden olabilen, tedavi edilmediğinde cildi etkileyen bölgelerde karakteristik kırmızı lekelerin varlığı ile tanınan tatsız ve çirkin bir cilt hastalığıdır. Özellikle genç ergenlerde psikolojik sorunlara kadar giden problemlere yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ergenlik akneleri genellikle on ve on üç yaşları arasında başlar. En sık burunda görülmeye başlar sonra alın, çene ve yanaklara yayılır. Daha ciddi durumlarda akne boyun, omuz, göğüs, sırt, üst kol, genital bölge veya vücudun diğer alanlarında etkileyebilir. Akne olgularının çoğu kişinin kendi yirmili yaşlarda olduğu zaman tamamen çözülmektedir. Ancak, yetişkinliğe kadar devam eden akneler normal değildir.

AKNE TETİKLEYİCİLER
Ergenlik başlangıcında hormonların salınımlarının değişmesi sivilcelerin ortaya çıkmasında sorumlu olan en büyük etkendir. Bu hormonlar cildi yağlandırır veya yağ bezelerini uyarır. Cildin yüzeyinde bulunan gözeneklerin yıkanması ya da patlaması sonucu cildiniz daha yağlı bir cilt olmaya meyillidir. Bunlara ek olarak akneyi stres ve beslenme faktörleri de tetikleyebilmektedir. Ergenler bu sivilceleri gidermek için her duydukları ürünü alır, her duyulan tedavi seçeneklerini kendilerinde uygularlar. Amaç bir an önce bu sivilcelerden kurtulmaktır. Fakat burada bir dipnot düşmek gerekir. Reçetesiz satılan ilaçlar dahil her türlü ilaç kullanılırken uygun şekilde uygulanması gerektiğini anlamak için önemlidir. Çok sık veya çok büyük konsantrasyonlarda uygulanması ciltte kızarıklık, tahriş, aşırı kuruluğa neden olabilir ve iyileşme süresini artırabilir.

NE YAPILABİLİR?
ergenlik sivilcesiAkne ile başa çıkmada kararlık tedavinin temelini teşkil etmektedir. Akne tedavisinde ikinci adım en uygun bir akne tedavi rejimini seçmek ve onunla devam etmektir. Tedavide komplikasyonları en az olasılığa sahip olan tercih edilmelidir.

Ergenlik akneleri çoğu durumlarda reçetesiz olarak eczanelerde satılan ilaçlarla başarıyla kontrol altına alınabilir. Aknelerin en fazla % 40 kadarı bir doktor tarafından tedavi gerektiren ciddi bulgulardır. Şayet tedavinizi düzenli olarak uyguluyorsunuz ve birkaç hafta sonra hiçbir gelişme görmüyorsanız bir doktora danışılmalıdır. Bu özellikle erkekler için doğrudur. Çünkü genç erkeklerin akneleri kızlara göre daha uzun ve daha şiddetli kalıcı olma eğilimindedir.

Tedavi sürecinde cildin iyileşmek için zaman alacağı mutlaka bilinmelidir yada ebeveyn olarak genç adama anlatılmalıdır. Bunun için sabırlı olunmalıdır. Akne tedavisinde önemli olan bir diğer nokta ise aknelerin kesinlikle sıkılmamasıdır. Yüzün uygun bir sabun ve ılık su ile temizlenmesi tedaviye yardımcı faktörler arasında yer alır.

AKNE NASIL OLUŞUR?
Vücut ergenlik çağı başlangıcı sırasında androjenler adı verilen hormonlar üretmeye başlar. Erkekler bu hormonları daha fazla üretme eğilimindedirler ve üzülerek belirtelim ki akneleri daha şiddetli olma eğilimindedir. Ergen bireylerin kıl ya da tüy dipleri (ciltte gözenekler) tıkanabilir. Ergenlikte daha fazla üretilen yağ ölü deri ve genel kir ile karışır. Bunun sonucunda bu karışım gözenekleri tıkar ve bu tıkanıklıktaki malzeme bakteri ile reaksiyona girer. Bu reaksiyon sonucunda şişlik, kızarıklık ve bazen de iltihap meydana gelir.

AKNELERİ KONTROLDE YARDIMCI İPUÇLARI

 • Cildinizi günde iki kez özellikle egzersiz sonrası yıkamak yararlı olacaktır. Yatmadan önce mutlaka yıkayın. Yıkarken yumuşak sabun kullanın. Temizlikte yüksek konsantrasyonda alkol içeren ürünleri tercih etmeyiniz. Sivilcelerinizin pul pul dökülmelerine karşın badem veya kayısı kabuğu parçaları ile bir formül kullanarak kendinize yardımcı olabilirsiniz.
 • Saçınızı her gün yıkayın. Yağlı saçlar yüzünüze dokunarak yağın yüze transfer olmasına neden olur. Bu da aknelerinizin çıkmasına ve kötüleşmesine neden olur.
 • Akneleri sıkmayı denemeyin veya siyah noktaları almaya çalışmayın. Bu durum daha fazla enfeksiyon riski taşıyabilir ve lekeler daha da kötüleştirebilir. Eğer lekeleri kaldıracaksanız ilk olarak yüzünüzü ve ellerinizi yıkayın ve bir steril iğne kullanın (bir alev veya alkol kullanmayın). Akneler için temizlik ve erken tedavinin önemini unutmayın.

SİVİLCE İÇİN TIBBİ TAVSİYELER
Sivilceleriniz iyileşmekte gecikiyorsa ya da gittikçe kötüleşiyorsa aile doktorunuza ya da bir dermatologa görünmekte yarar vardır. Doktorunuz sizi tedavi ettikten sonra ne yapılacağına karar verebilir. Akne tedavisinde kullanılan birçok hazır tedavi bulunmaktadır. Akne tedavisi ve daha net cilt için size yardımcı olacak mevcut tedavilerin bazıları şunlardır:

 • Benzoil Peroksit akneye neden olan bakterileri öldürür. Deri üzerinde kullanılır.
 • Topikal antibiyotikler toz ya da krem bakterileri öldürmek için cilt üzerinde kullanılabilir.
 • Benzoil Peroksit eritromisin veya oksitetrasiklin gibi bir antibiyotik ile birlikte kombine şekilde kullanılabilir. Antibiyotikler bakterileri öldürür ve iltihabı azaltır.
 • Bir diğer ilaç grubu ise Accutaine ve Roaccutane gibi Retinoidlerdir. Bu ilaçlar gözeneklerin tıkanıklığını açar ve cildin yenilenmesini teşvik eder. Bazı kullanıcılarda duygusal sorunlar gibi yan etkiler rapor edilmiştir. Bu nedenle kullanmadan önce bir dermatolog izni almanız önemlidir.

ergelik sivilcelerinde bakımAKNELER İÇİN ALTERNATİF TEDAVİ
Akne tedavisinde siz ergenlere tavsiyemiz tabi ki doğal ürünlerden yana olanı tercih etmeniz olacaktır. Bu nedenle daha doğal ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz aşağıdaki kürleri sizlerle paylaşacağız. Şifalı olmasını temenni ediyoruz.

 • Papatya, pırasa suyundakaynatılır. Süzülerek elde edilen posası şahtere otu ilvesiyle pomat kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. Hazırlan pomattan sivilceli bölgeye sürülür.
 • Nar kabuğu sirke ile birlikte kaynatılır. Elde edilen sıvı gül suyu ile karıştırılır. Bu karışıma batırılan temiz bir pamukla sivilceli bölgeye pansuman yapılır.
 • Gül, şahtere otu ve papatya sirkeli suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen posası, krem kıvamına gelinceye kadar dövülmüş nar kabuğu ilvesiyle krem hazırlanır. Bu krem badem yağı ile yumuşatılarak sivilceli bölgeye sürülür.
 • Şahtere otu kaynar suda yarım saat bekletilir. Elde edilen sıvı tülbentle dükten sonra badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla sivilceli be kompres yapılır.
 • Ergenlik sivilceleri için Aslanpençesi de çok etkili bir bitkidir. Bu bitkinin haşlaması deri için tonik, yumuşatıcı ve iyileştiricidir.
 • Lactobacillus, yani yoğurt bakterileri de akne tedavisinde ve diş çürüklerinden ileri gelen sayısız hastalıkları iyileştirmede kullanılmaktadır.
Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

 • Sağlık

  cok iyi yararlı şeyler var tebrikler hepinizi

 • Sağlık

  çok tesekkür ederim

 • Sağlık

  sivilcelerimden basit bir şekilde nasıl kurtulurm

 • Sağlık

  sivilcelerim den kurtulmak için ne yapmalıyım

 • Sağlık

  yaa çoook güzelde :D şahtere otunu nerden bulucazz:(

 • Sağlık

  slm yaaa anlamıyorum ben cildime yogurt maskesi yaptım vsizde yapın 4-5 damla limonla yogurdu karıştırın ve cildinize sürüp 10-15 bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın cilde yi geliyo irinlere….

 • Sağlık

  arkadaşlar siz sabahları aç karnına kabuklu elma yiyin birde arkiler mydonozu elinizde küçük parcalara bölüp 3 4 damla limon damlatıp maske yapın çok iyi geliyor

 • Sağlık

  ya ben bu yazılan otların hiç birini bilmiyorum

 • Sağlık

  SLm_bnm cildm okdr güzldiki ergnlikte sivilceler önce alnımda cıktı sonra gecti sonra yanaklarımda çıkmaya basladı ne yapabilrm ?yogurt maskesi iyi geliomu gercekten ben de bunu denemistm bi kaba (kücük bir kaba)sade sodayla dolduruyoruz ve 2 aspirin atıyoruz icine eriyo o zatn iyice eriyince pamuk yardımı ile yüzümüze masaj yaparak proplemli bölgelere uyguluyoruz 1 hafta sonunda etkisini gösteriyor

 • Sağlık

  teşekkürler herşey için:)

 • Sağlık

  Şu sivilcelerin kolayca tedavisi yokmu arkadaşlar yazsanızda bizde sevinsek :)) bende doğal ilaçlar bi işe yaramıyor :(

 • Sağlık

  ya benimde alnımda sivilcelerim var ve doktora gittim ve doktor bir losyon krem ve tuhaf kokulu bir kerem verdi ama onlr hiç bir işe yaramadı ve o yüzden arkadaşlarımla bile vakit geçiremiyorum çünkü onlarda yok :( lütfen yardım edin:(

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
 • Kanal D Doktorum Programı
 • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

 • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
 • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

 • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
 • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor