ERGENLİK VE ADETErgenlik ve Adet

Ergenlik dönemi, vücutta ani dönüşümlerin yaşandığı ve ergenlerin kafasında pek çok sorunun ortaya çıktığı bir dönemdir. Birincisi, meydana gelen bu değişikliklerle başa çıkmada sıkıntı yaşayabilmekteler; İkincisi, vücuttaki değişiklikler beraberinde başka sorunlar da getirmektedir. En zorlu sorunlar kızlarda adet ile ilişkili olmaktadır. Kızlarda görülen ve bir sağlık uzmanına görünmelerini gerektiren birçok sorun yaşanmaktadır. En sık karşılaşılan adet (menstrüel) bozukluklar arasında “adet öncesi sendromu, dismenore ve amenore yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Regl başlamadan önce kızlar birkaç saat ile birkaç gün arasında süren birçok çok rahatsız edici belirti ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu belirtilerden bazıları çok yoğun olup kişinin normal günlük işleyişini olumsuz etkileyebilir. Belirtiler “adet öncesi sendrom” olarak gruplandırılır. Adet öncesinde görülmeye başlanan bu belirtiler adetin başlaması ile çoğunlukla son bulmaktadır. Ancak bazı insanlarda adet dönemi bittikten sonra bile devam edebilir. Kadınların yaklaşık yüzde seksen beşi en azından bir sefer veya daha fazla kez PMS (premenstrüel sendrom belirtileri) belirtileri yaşar.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaklaşık yüzde kırkı belirtileri o kadar yoğun yaşar ki, günlük işlerinde aksama meydana gelir. Yüzde onu ise bu belirtilerden dolayı günlük yaşamdan neredeyse tamamen çekilmek zorunda kalır.

Kapsamlı nörolojik ve vasküler semptomlar, ruhsal belirtiler, gastrointestinal semptomlar, vücudun sıvı tutması, göz problemleri ve solunum problemleri olarak sınıflandırılabilen birçok premenstrüel sendrom belirtileri vardır. Premenstrüel sendromun nedenleri arasında ise progesteron ve östrojen hormonlarında dalgalanmalar, hipoglisemi, hiperprolaktinemi, psikojenik faktörler, karbonhidrat metabolizması, aşırı aldosteron, progesteron alerjisi ve böbrekler tarafından su tutma en sık görülenleridir. İşin iyi tarafı ise, adet öncesi sendrom belirtilerinin düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli uyku ile önlenebilir olmasıdır.

Dismenore, menstrüel ağrı ve krampların yoğun şekilde hissedilmesidir. Şiddetine bağlı olarak, birincil veya ikincil dismenore olarak ayrılmaktadır. Birincil dismenore belirtileri adet döneminin başlangıcından itibaren hissedilir ve ömür boyu devam eder. Kimyasal dengesizliklere bağlı anormal rahim kasılmaları nedeniyle şiddetli adet krampları yaşanır. İkincil dismenore ise sonraki aşamalarda başlar. Her ikisinin nedenleri farklıdır. İkincil dismenore endometriozis, miyom, pelvik inflamatuar hastalık, tümörler, enfeksiyonlar ve anormal gebelik gibi tıbbi durumlardan daha çok kaynaklanmaktadır.

Dismenore belirtileri alt karın krampları ve ağrısı, bel ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma, yorgunluk, bayılma, halsizlik ve baş ağrısı şeklindedir. Kilolu olan, sigara içen, ve on bir yaşından önce adet görmeye başlayan bayanlarda dismenore gelişme ihtimali daha yüksektir. Adet döneminde alkol tüketen bayanların yaşadığı ağrı daha uzun süreli olmaktadır.

Sağlık koşulları, yaş, dismenore nedeni ve bireyin genel durumu incelendikten sonra uygun tedavi tavsiye edilecektir. Düzenli egzersiz yapılması, karın masajı, sıcak banyo, vitamin takviyeleri ve diyet değişiklikleri dismenore’nin üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Amenore ise bayanların üç dönemden fazla kez adet atlaması durumudur. Amenore de primer (birincil) amenore ve sekonder (ikincil) amenore olarak ikiye ayrılır. Primer amenore adet döneminin başlangıcından itibaren gelişir. Bu durumda, kız ergenliğe girdiğinde adet yaşamayabilir. Sekonder amenore’de ise adet dönemleri düzensiz hale gelir.Ergenlik ve Adet- dismenore

Yumurtlama anomalisi, yeme bozuklukları, doğum kusurları, anatomik anormallikler, yetersiz beslenme, anoreksi, bulimia, gebelik, aşırı egzersiz, tiroid bozukluğu, obezite ve diğer sağlık koşulları gibi birçok nedeni vardır. Bunların dışında yumurtlama anormallikleri de eksik veya düzensiz adet dönemleri için yaygın bir nedendir. Bir ergenin en az on altı yaşına kadar adet görmeye başlamış olması bir zorunluluktur. Eğer değilse, anatomik anormallik, doğum kusuru ve diğer sağlık koşulları nedeniyle adet görülmüyordur. Aktif spor yapan kızlar daha atletiktir ve eksik regl dönemlerinden dolayı vücutlarında daha az yağ vardır. Hatta yetersiz beslenme nedeniyle vücudun gebe kalma yeterliliği de azalma gösterebilir. Bu nedenle vücut üreme sistemini ve regli bir nevi kapatır. Yağ hücrelerinin fazla olması yumurtlamayı olumsuz etkilemektedir. Bu sebeptendir ki, obez kadınların adet dönemleri daha düzensizdir. Amenore diyet değişiklikleri, yumurtlama inhibitörleri ve hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Yumurtlama ağrısı

Yumurtlama ağrısı, yumurtlama ile ilişkili olarak oluşan ve karnın alt kısmında tek taraflı olarak görülen bir ağrıdır. Genellikle bir sonraki adet döneminden 14 gün önce oluşur.

Çoğu durumda, yumurtlama ağrısı tıbbi yardım gerektirmez. Küçük yumurtlama ağrısı rahatsızlıkları için reçetesiz ağrı kesiciler ve ev tipi tedavi seçenekleri genellikle etkilidir. Yumurtlama ağrısının aşırı olması halinde, ağızdan alınan reçeteli ilaçlar ile yumurtlama durdurularak ağrının önüne geçilir.Ergenlik ve Adet- yumurtlama ağrısı

Belirtileri

Yumurtlama ağrısı genellikle birkaç dakika ile birkaç saat boyunca sürer bir veya iki gün kadar uzun süreli de olabilmektedir. olarak devam edebilir. Yumurtlama ağrısına ilişkin belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Karnın alt kısmında ve bir tarafında görülür.
 • Donuk ve kramp şeklinde ağrı olabilir.
 • Keskin ve anidir.
 • Hafif vajinal kanama veya akıntı eşlik edebilir.
 • Nadiren şiddetlidir.

Yumurtlama ağrısı, yumurtalıkların olduğu taraf ta oluşur. Ağrı her ay farklı tarafta görülebileceği gibi birkaç ay boyunca aynı tarafta da hissedilebilir.

Birkaç ay boyunca adet döngünüzü takip edin ve alt karın ağrısı hissettiğinizde not edin. Eğer dönem ortasında meydana gelir ve herhangi bir tedavi kullanmadan geçerse, büyük olasılıkla yumurtlama ağrısıdır.

Nedenleri

Yumurtlama ağrısı folikülün yırtılıp yumurtayı serbest bırakması esnasında oluşur. Bazı kadınlarda bazen görülürken bazılarında ise her ay yaşanır.

Yumurtlama ağrısının kesin nedeni bilinmemekle birlikte aşağıdaki olası nedenler sıralanabilir:

 • Yumurta serbest bırakılmadan hemen önce folikülün gelişimi yumurtalık yüzeyinde gerilmeye neden olarak ağrıya yol açıyor olabilir.
 • Yırtılmış olan follikülden salınan kan veya sıvı karın astarında (periton) ağrıya yol açarak rahatsızlık verebilir.

Adet döneminin her aşamasında görülen ağrı yumurtlama ağrısı değildir. Eğer adet sırasında ortaya çıkarsa normal adet krampları (dismenore) olabilir ya da diğer abdominal veya pelvik sorunlardan kaynaklanabilir. Şiddetli ağrı durumunda bir uzmana görünmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  4 senedir hap kullanıyorum

  Sağlık

  YA BEN 15 YASINDAYIM
  TUM BELIRTILER COKTAN BASLADI AMA HALA ADET GORMEDIM

  Sağlık

  ya benim 4 gündür karnımdan krap eksik olmadı acba adet olucam anlmına gelirmi dah hiç olmadım

  Sağlık

  duygu sen adet olamıssındır cunku kıraptan bısey olmaz

  Sağlık

  ya ben 11 yaşındayım adet olduya çok kötü

  Sağlık

  iyi akşamlar hocam ben 15 yaşındayım
  ve şimdiye kadar adedlere girmedim yani
  kanama yok ve göğüslerimde büyümüyor ben bundan korkuyor ve sürekli sancılar oluyor
  bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekür ederim

  Sağlık

  arkaşlar üzülmeyin

  Sağlık

  ya ben 15 yaşındayım bütün belirtiler oldu ama adtolmadım neden acaba?

  Sağlık

  ya hocam bütün özellikler oldu.ama daha bi belirti yok sizce bu nedir.Ben bundan çok korkuyorum.doktora gitmelimiyim .bu arada kilom 43

  Sağlık

  hocam ben 13 yaşındayım tüm belirtiler oldu 2 yılda geçti ama geçenlerde kahverengi bir sıvı aktı ve 1 hafta boyunca aktı ınternetten okudum ve adet belırtısı yazıyordu bırsey anlamadım regli olcakmıyım

  Sağlık

  ben 11 yaşındayım regli olmadım

  Sağlık

  arkadaşlar regli nedemek?

  Sağlık

  ya ben 13 yaşıdayım yukarıdailerin hepsi oldu fakat adet olmadım çevremdeki tüm arkadaşlarım oldu bu durum bni cok üzüyor ve baska bir bilgiye göree ilk adtten önce sırtımız ağrıyabilirmiş… bnmde ağrıyor fakat ne olduğunu anlamadım:S

  Sağlık

  ne güzel adet olmamışsınız bn 13 yaşındayım ve bu yaz tatili gördüm sizin boyunuz uzar daha ama bnmki öle kaldı
  bnm bi arkadaşm vardı olmuyrm die tedavi gördü ve şimdi oluyo

  Sağlık

  arkadaşım adet tedavisi nasıl oluyormuş bir bilgin var mı acaba

  Sağlık

  mrb.ben 13 yaşındayım adet görmedim aşadan sümüksü birşeyler çıkıyor ama çok değil göğüslerim var ama çok değil bana yardımcı olun lütfen.

  Sağlık

  Ve acaba adet tedavisi nasıl oluyor bir bilgi varmı.Gitmesinden utanıyorum

  Sağlık

  biz 13-14 yaşındyız hala adet görmedik bu bizi çok tedirgin ediyor .ne yapacağız bize yol gösterin çevremizde bütün arkadaşlarımz oldu ne yapacağız

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım koltuk altlarım yok acaba koltuk altı olmadan adet olunurmu ama ben daha önceden kan gedi ama 10 ay geçti bir ara oldum 1 ay geçti bir daha oldum sonra 1 hafta geçmeden bir daha oldum ve bu hiç durmuyor acaba adet mi oldum çok korkuyorum

  Sağlık

  11 yaşındayım ve erken başladı ne yapcam

  Sağlık

  ya ben 11 yaşındayım bütün belirtiler var 2 yıl oluyo nerdeyse hiç adet göermedim kilomda 35

  Sağlık

  nursena sen 6. sınıfa mı gidiyon ?

  Sağlık

  benim belim çok sık ağrıyor göğsümün biri büyüyor diğeri büyümüyor ben bundan çok tedirgin oldum karnım ağrıyor sıkça ama 4 gün ağrıyor duruyor 3 gün ağrıyor duruyor bu belirtiler normal mi?ben ne zmn adet olacam?

  Sağlık

  ya arkadaşlar benim 1 hafta önce sırtımın alt kısmı ağrıyor ve kasıklarıma hafif hafif kramplar giriyor ve bide bir kaç gün önce kahverengimsi bişi geldim annem çok az kalmıştır dio adeti gelenlerinde belirtileri bölemi oldu?

  Sağlık

  sukran o sümüksü şeyler çıkmaya başladıktan 6 ile 18 ay arasında bi zaamnda adetin gelio bnm nerdeyse 19 ay olucak daa gelmedi.ama annem de 11 yaşındayken görmüş(ben 11 yaşındayım)genelde ırsi oluomuş.

  Sağlık

  hiç sevmiyorum adet olmayı

  Sağlık

  ben 12 yaşındayım. ne güzel daha olmadım.olmayı istemem de.çünkü hep onla uraşmak zoruma gidio.bi de göğüslerim de hafiften çıktı ama ikisi de aynı büyüklükte.yani herşey güzel gidio.allahıma bin şükür.

  Sağlık

  yha arkadaşlar bişi sorucam bn şu an su çiçeğiyim.ama su çiçeğimin oralar kanıo.su çieçğimin nerde olduunu tahmin etmişsinizdir.(adet nerde oluosa orda.)sizce acaba su çiçeğim mi kanıodur yoksa adet oluorumdur.ama hiç bi belirtimde yoktu.ama bayadır akıntım geliodu.nolur yardımcı olun bna.tamöda su çiçeğimin olduu yerde kanama olması bni tedirgin edio.yha su çiçeğime bişi olduysa die. :(

  Sağlık

  bu arada sükran a katılıorum bnmde sümüksü bişiler çıkıo ama üzarinde kan olan.

  Sağlık

  çoook az yemek yememe rağmen karnım şişti.

  Sağlık

  sizce adet görüo olabilir miim ki?
  ayyyyy korktum şimdi ama su çiçeğime bişi oldu die daa çok korkuorum
  :'(

  Sağlık

  yaaa off.bnm sürekli iç çamaşırımda leke şeklinde kan oluo.her ay kasıklarım ağrıo ve kasıklarım ağrırken daa da çok leke oluo….

  Sağlık

  bn adet olmadım bizim sınıfın kızlarının hepsi oldu ama bmn fazla galişmiş değilim kg35by1,30 yani ama bütün belirtiler oldu yardım edin adet olmak istiyorummmmmmmmmmmm

  Sağlık

  Arkadaşlar bu kadar skntı yapmayın bence ben 17 yaşndayım ve benim bir arkadaşım daha yeni adet gördü bu sıkntılar szi sdece strese sokar belrtiler vrdr elbette olursnz=)

  Sağlık

  lütfen arkadaşlar 11 yaşında 12 yaşında olanlar susun sizde en azından göğüs büyümesi fln var bn 15 yaşımda olmama rağmen hala adet olmadım üstelik de göğüslerim yeni yeni büyümeye başladı koltuka altlarım yeni yeni çıkmaya başladı ve bnde de sümüksü bişeler akıyo ama bn ne zmn adet olcam ya karnım nerdeyse hergün ağrıyo nolcak bnm bu halim lütfen yardımcı olun ya lütfen kafayı yicem:(:(

  ya bnm yaşımdaki kızlara bakıyorum da hepsi ablam gibi duruyorlar neden nedeeeeeennnn:,(:(
  artık kendimdden nefret etmeye başladım lütfen birisi yardım etsin depresyona gircem bu gidişle beenn:(

  Sağlık

  ya bn 13.5 yaşındaım her şeym oldu bi tek adet olmadım bi de bi sorum olcak vajinal sıvıyı nasıl anlarz

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım arkadaşlarımdan çok kısa ve daha geri kalmışım.güğüslerim büyümüyor neden olabilir?

  Sağlık

  yha bende 8.sınıfa gidiyorum herkes oldu bir ben adet olmadım çok akıntım oluyor neredeyse 1 yıldır ama adet olmadım herşey oldu bir o eksik göüslerimde yazın çkmaya başladı ama hala çok küçükler çewremdekilere bakıyorm hepsi adet olmuş bende ergenlik çağındayım ama bir adet olamadım yha off biri bana yardım etsin :((

  Sağlık

  arkadaşlar ben 16 yaşındayım hala adet olmadım.. sizinde dediğiniz qibi sümüksü bişiler akıyo qöqüslerim daha bu sene büyüyoo..! boyum 1.60 kilom 40 ne olacak bana bi bilqi werin

  Sağlık

  yha neden böyle oluyor yha.. anlamıyorm ne fark warki yhani

  Sağlık

  arkadaşlar ben 13 yaşındayım 3-4 gündür kasılkarım ağrıyo göğüslerim çıktı yanlız koltuk altımda kıllanma yok sizin dediğiniz gibi sümüksü bir şeyler var acaba adet olurmuyum

  Sağlık

  cnm snn bir göğsün büyüyo diğeeri büyümüosaa o çok normal diğeri büyüdüysee mutlaka diğeride büyür bnm ablamınkide öyleydi şimdi öle değil normall

  Sağlık

  ayşecim bnde şimdi ilk defa oldum darısı sizin başınıza çok tuhaf bir duygu ilk biraz sivilcelendm sonra karnım çok ağırdı 1 hafta okulada dershaneyede gidemedm ama bugn oldum belim çok ağrıyo çok tuhaf bir duygu bnm bir sorum olacak bnm boyum 1.68 yaşım 14 kilomda 43 ama boyum uzun olduğu için aşırıdanda öte zayıfım kilo alırmıyım

  Sağlık

  14.5 yaşındayım sınıfta herkes oldu bi ben kaldım ilaçla adet geliyo mu göğüsüm bayağı büyüdü büyük bir avuca sığıyor kıllanmalar da var akıntıda var aşırı derecede lütfen bana yardım edin

  Sağlık

  ya arkadaslar ne meraklısınız adet olmaya yaa

  Sağlık

  ben 16 yaşındayım ve herşey normal gidiyo adetim büyümem herşey normal ama göğüslerim hiç büyümedi 11 yaşında biraz çıkmıştı ve öle kaldı büyümüyor bu normalmi yoksa tedavi gerektiyormu ? yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  ben 11 yasındayım zayıfım nerdeyse 28 kilo kadar göğüslerim büyümüyor belirtilerin hiç birini yaşamadım acaba bir sorunummu var bi kaç arkadasım adet oldu onların göüsleri var hatta kızların hepsinin var çok zor durumdayım 12 yasıma geçtim ve hala göğüslerim yok bna yardım edin lütfen

  Sağlık

  Ya ben 14 yaşındayım gögüslerim çok yeni çıkıyo dahamini minnacıklar anneminkiler de yetişkine göre küçük biraz herkes ablam gibi duruyo gören beni 10 yaşında sanıyo annem lise 1 de olmus ben ne zaman olurum tahminen??

  Sağlık

  Mrb arkadaşlar.. Bn 15 yaşndaym kıllanmalar, göğüs gelişimi, sivilceler yani herşey tamam ama adet günlerim hala yokk!! (bu beni çok korkutuyo ve cnmı çok sıkıyo)Bna yardımcı olun lütfen.. Mesela kullanabileceğim bi hap ismi verin. Çok çaresizimm

  Sağlık

  meraba ben 14 yaşindayim ama göğüsüm yok ama adette olmadim benin amca kizivar bebden kucuk anungöğüsleri var adette olmuş ama benimki yok ne yapmam lasim

  Sağlık

  Mrb.Arkadaşlar öncelikler bu kadar takmayın.Ben 12 yaşıma girmeden bir kaç ay önce regl oldum.Bende belirtiler olmadan yarım yıl önce fln başladı.Şimdi 13 yaşımdayım.Sınıfta çoğu kişi oldu ama bir arkadaşım daha bir iki ay önce oldu ve daha ne tüylenmesi var nede göğüsleri.Yani adet olduktan sonra da başlayabilir belirtiler bende öyle olmadı.Bence 15 yaşına gelenler ve olmayanların doktora gitmesinde fayda vr.Neyse benim sorunum benim göğüslerim 11 yaşındayken falan büyümeye başladı.O zaman da bizim sınıfta hatta tüm şubelerde nerdeyse kimsenin büyümüyodu.Bu beni gerçekten aşırı derecede depresyona soktu diyebilirim.Hiç durmadan büyüyorlardı.Bir kaç ay sonra nerdeyse hergün ağlıyodum artık büyümesinler diye.Şimdi gözüme çok gereksiz görünüyo tabii.Çok da pişmanım.Sonra birden göğüslerimin büyümesi durdu.Ben tabii çok mutlu oldum.Dediğim gibi şimdi 13 yaşındayım ve göğüsleri olmayan tüm arkadaşlarım göğüsleri nerdeyse benim kadar oldular.En yakın arkadaşımınkiler benimkinlerden biraz daha büyük ve hala büyücek gibi.Bu sefer de göğüslerimin büyümesi durdu ve göğüslerim çok küçük kaldı.Ve bu sefer çok daha kötü durumdayım.Şimdi yine depresyona girmek üzereyim.Göğüslerim tam avcum kadar ve hala yarım atlet kullanmak zorundayım ve 2 ay sonra 8.sınıfa başlıcam.Ne yapmam gerek?Annem pek beni sıkmak istemiyo ama oda meraklanmaya başladı sanırım.Bir keresinde konuşuyoduk.Oda sanırım psikolojikmen büyümelerini durdurduğumu söyledi.Şimdi ne yapmam gerek?Lütfen yardım edin.!

  Sağlık

  Arkadaslar ben 16 yasindayim ilk adetimi goruyorum 5 gndr ama karnim agriyor bu normal mi lutfen cevap.

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım göğüslerim büyüyor koltuk altım 2 -3 taneçıktı adet olmadım ne zaman olurum bana yardım edin :)

  Sağlık

  ben 14 yaşındayım tüm belirtileer var ama adet olmadım. belim ve karnım ağrıyor olcakmımıyım ltfen yardım edin..kızlarr

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım ve benim göğüsler büyüyor ben istemiyorum büyümelerini sizce bu kilo mu göğüsmü kilom 55 boyum 156 yardım lütfeen

  Sağlık

  Ben 12 yaşındayim tüm belirtiler oldu gögüslerim büyüdü ama hala adet görmedim . sümüksü beyaz bir sıvi var bu adet yaklaşti demek mi

  Sağlık

  ben 12 yasındayım hiç adet olmadım kıllanma var ama gögüslerim de az var adet olmak istemiyorum ama okulda falan olucam diye çok korkuyorum benim arkadaşım okulda bir kere oldu ama okulda adet olmak çok kotü ben çok kotkuyorum :'(

  Sağlık

  ben 17 yasındaım hala olmadım olmak istiorum bunun tedavisi falan var mı ??

  Sağlık

  ben 15 yasndayim göğsüm büyümedi daha ve benim bacak aralarmda da kaşıntı var neden a.c.a.b.a

  Sağlık

  ben 15 yasndayim göğsüm büyümedi daha ve benim bacak aralarmda da kaşıntı var neden acaba bide gögüslerim daha küçücük minnacık yerim onları gögüsleqimi çok seviyorum ben neyse neden göğüslerim çıkmıyo ve kaşıntılarda var

  Sağlık

  Ben 13 yaşındayım sümüksü bişeyler geldi ama kırmızıydı ben adet mi oldum şimdi?

  Sağlık

  Ben 13 yaşındayım böyle sümüksü birşeyler geldi ama kırmızıydı ben oldummu acaba?

  sağlık

  7 yaşına girmiş birinin adet kanamasının belirtisi gelmesi normal bişey mi acaba bilgi verirmisniz lütfen ?

  ceren

  merhabalar,ben 14 yaşındayım sadece 2 kez adet oldum ve sonra zaten adet olmadım tekrar olurmuyum bana yardımcı olurmusunuz?

  Hurıye

  Ya arrkadaslar adet belırtılerı varsa uzulmeyın olursunuz ınsallah ben 23 yasındaym benım hıc adet belırtılerı yoktu gogusumde hıc yok denecek kadar az suan teavı oluyorm nısanlıyım 3 ay sonra dugunum var ama gogsm yok mustakbel esımede gogsm yok estetık yaptırmak ıstıyorm dıyemem zaten estetıge gucum yetmez onun ıcın halınıze sukr eden banada dua edın

  HATİCA USLU

  BEN 12 YAŞINDAYIM TÜMBELİRTİLER VAR sümüksü bişeylerde akıyo ama olmadım sınıfta bütün arkadaşlarım oldu ve ayrıca tülenmelerde var
  göğüslerim de çok büyüdü

  eren

  benim göğüslerim 9-10 yaşlarında büyümeye başladı. şu an 13 yaşındayım. küçükler ve tişört giyince dümdüz. bu benim çok hoşuma gidiyo. büyüsünler istemiyorum. regl oldum ama olmak istemezdim

  Bengisu

  12 yaşındayım 1 ay adet olmadim ve karnim sisti cook rahatsiz oldum ve korkuyorum lutfen cevap verin karnimin şişmesi normal mi

  melike

  meraba, ben 14. yaşıma yaklaşıyorum, 8’e geçeceğim, boyum biraz kısa olsa da adet düzenim ve kilom gayet normal fakat tek bir sorunum var; göğüslerim bir türlü büyümüyor. hiç yok değil fakat üzerime tişört giyince sütyensiz dümdüz oluyor ve anonim olarak kullanılabilen sosyal sitelereden bu sık sık yüzüme vuruluyor. çevremdeki benim yaşıtım olan arkadaşlarımdan 90 beden giyenler bile var. tabiki bu kötü bişey fakan en azından 80 beden olmayı çok isterdim. internetten bolca araştırdım fakat işime yarayacak birşey bulamadım. bu konuyu çok kafama taktım görünümümü hiç beğenmemeye başladım. acaba bu sorun bazen geç yatmam veya pek iştahlı olmamamla alakalı olabilir mi? yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum lütfen yanıt verin.

  İkincil seksüal karakterlerden birisi kızlarda göğüslerdir. Göğüslerin büyümesi sizin genetik yapınızla alakalıdır. Kilo alma ve diğer bazı etkenler göğüs büyüklüğüne sizin yaşınızda daha az etki eder. Bu durumu kafanıza takmadan bedeninizi olduğu gibi kabul etmek her zaman için daha iyi bir yoldur.

  sema

  13 yaşındayım tişört giyince dümdüz oluyor büyür mü?

  Daha zamanın var gelişimin tamamlandıkça göğüslerin de büyüyecek.

  Ayka

  arkadaslar ben 14 yasimda adet oldum..16 yasim var kilom49-50 arasi..1,58 boyum var …adetimde kan az oluyo gecen ay hic olmadim .problemmi var? yasima gore cokmu kiloluyum..depresyona dustum kilom barmi diye..goüslerimde kucuk normal memnunun.cevap verirmisiniz lutfen.

  Kilonuz normal değerler arasında. Adet kanı bazan fazla bazan da az gelebilir bu durumda bir anormallik yok. Bazı zamanlar adet olmayabilirsiniz. eğer uzun süre adet olamıyorsanız bir kadın doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. Göğüslerinizden memnunsanız sıkıntı yok demektir. Depresyona düşmenize gerek yoktur.

  fatka

  ahahah cok tatlisiniz siz ya :)) Kucuk kardeslerim benim , caninizi sikmayin hersey zamanla olacak zaten aklinizi bunlarla yormayin , dert etmeyin , benimde ilk gogsum 9 yasinda cikmaya basladi ama ben ciktigi icin korkuyordum simdi sizin yorumlarinizi okuyunca cok komik geldi cidden cok tatlisiniz yaaa :))) 15 yasinda da adet oldum , yani 9 sinifa gectigimde bile adet olmamistim ve pekte takmiyordum:))

  elif

  daha 4. sınıfı yeni bitirdim ve göğüslerim çıkmaya başladı ama biri büyük bürü küçük çıkıyorlar sizce bu normalmi?

  Ceren

  merhaba hocam bn adet olalı 3 ay oldu ve 1. ayında normal bir şekilde oldum fakat 2. ayımda kan akması yerıne kahverengi katı bir sıvı geldi ve su an 3. ayımdayım ve zamanım geçti ve olmadım bu konudan tedirginliyim bilgi verebilir misinız ?

  Tuana

  ya ben 15 yaşındayım 13 yaşında regl oldum kilom 42 göğüslerim büyümedi boyum iyi herşey yerli yerinde ama göğüslerim büyümedi ve çok korkuyorum hep böylemi kalıcak

  berrin

  Merhaba ben 13 yaşındyım 1aydan beri kahverengi akıntım var bağzen kıpkırmızı geliyo ama daha adet olmadım acaba bir hastalık olabilirmi yardım edin lütfennnn

  sude

  Yaa ben 15 yaşımdayım adet oldum ama boyum kısa göğüslerim yok gibjj ne yapmam lazım

  sağlık

  meraba ben 13 yaşındayım ve 4. adetim ama karnım ağrımıyor biraz sırtım ağrıyor ve çok kan geliyor ben çok korkuyorum hatta ağlıyorum bir problem varmıdır nolur cevap verin de içim rahatlasın

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
vajinada ağrı
Meme başı problemleri
Vajina Ağrısı
Erkek gerçekleri…
Yumurtalık Kisti Belirtileri
Bakirelerde Vajinal Akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.