Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

ERGENLİK VE ADETErgenlik ve Adet

Ergenlik dönemi, vücutta ani dönüşümlerin yaşandığı ve ergenlerin kafasında pek çok sorunun ortaya çıktığı bir dönemdir. Birincisi, meydana gelen bu değişikliklerle başa çıkmada sıkıntı yaşayabilmekteler; İkincisi, vücuttaki değişiklikler beraberinde başka sorunlar da getirmektedir. En zorlu sorunlar kızlarda adet ile ilişkili olmaktadır. Kızlarda görülen ve bir sağlık uzmanına görünmelerini gerektiren birçok sorun yaşanmaktadır. En sık karşılaşılan adet (menstrüel) bozukluklar arasında “adet öncesi sendromu, dismenore ve amenore yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Regl başlamadan önce kızlar birkaç saat ile birkaç gün arasında süren birçok çok rahatsız edici belirti ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu belirtilerden bazıları çok yoğun olup kişinin normal günlük işleyişini olumsuz etkileyebilir. Belirtiler “adet öncesi sendrom” olarak gruplandırılır. Adet öncesinde görülmeye başlanan bu belirtiler adetin başlaması ile çoğunlukla son bulmaktadır. Ancak bazı insanlarda adet dönemi bittikten sonra bile devam edebilir. Kadınların yaklaşık yüzde seksen beşi en azından bir sefer veya daha fazla kez PMS (premenstrüel sendrom belirtileri) belirtileri yaşar.

Yaklaşık yüzde kırkı belirtileri o kadar yoğun yaşar ki, günlük işlerinde aksama meydana gelir. Yüzde onu ise bu belirtilerden dolayı günlük yaşamdan neredeyse tamamen çekilmek zorunda kalır.

Kapsamlı nörolojik ve vasküler semptomlar, ruhsal belirtiler, gastrointestinal semptomlar, vücudun sıvı tutması, göz problemleri ve solunum problemleri olarak sınıflandırılabilen birçok premenstrüel sendrom belirtileri vardır. Premenstrüel sendromun nedenleri arasında ise progesteron ve östrojen hormonlarında dalgalanmalar, hipoglisemi, hiperprolaktinemi, psikojenik faktörler, karbonhidrat metabolizması, aşırı aldosteron, progesteron alerjisi ve böbrekler tarafından su tutma en sık görülenleridir. İşin iyi tarafı ise, adet öncesi sendrom belirtilerinin düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli uyku ile önlenebilir olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dismenore, menstrüel ağrı ve krampların yoğun şekilde hissedilmesidir. Şiddetine bağlı olarak, birincil veya ikincil dismenore olarak ayrılmaktadır. Birincil dismenore belirtileri adet döneminin başlangıcından itibaren hissedilir ve ömür boyu devam eder. Kimyasal dengesizliklere bağlı anormal rahim kasılmaları nedeniyle şiddetli adet krampları yaşanır. İkincil dismenore ise sonraki aşamalarda başlar. Her ikisinin nedenleri farklıdır. İkincil dismenore endometriozis, miyom, pelvik inflamatuar hastalık, tümörler, enfeksiyonlar ve anormal gebelik gibi tıbbi durumlardan daha çok kaynaklanmaktadır.

Dismenore belirtileri alt karın krampları ve ağrısı, bel ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma, yorgunluk, bayılma, halsizlik ve baş ağrısı şeklindedir. Kilolu olan, sigara içen, ve on bir yaşından önce adet görmeye başlayan bayanlarda dismenore gelişme ihtimali daha yüksektir. Adet döneminde alkol tüketen bayanların yaşadığı ağrı daha uzun süreli olmaktadır.

Sağlık koşulları, yaş, dismenore nedeni ve bireyin genel durumu incelendikten sonra uygun tedavi tavsiye edilecektir. Düzenli egzersiz yapılması, karın masajı, sıcak banyo, vitamin takviyeleri ve diyet değişiklikleri dismenore’nin üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Amenore ise bayanların üç dönemden fazla kez adet atlaması durumudur. Amenore de primer (birincil) amenore ve sekonder (ikincil) amenore olarak ikiye ayrılır. Primer amenore adet döneminin başlangıcından itibaren gelişir. Bu durumda, kız ergenliğe girdiğinde adet yaşamayabilir. Sekonder amenore’de ise adet dönemleri düzensiz hale gelir.Ergenlik ve Adet- dismenore

Yumurtlama anomalisi, yeme bozuklukları, doğum kusurları, anatomik anormallikler, yetersiz beslenme, anoreksi, bulimia, gebelik, aşırı egzersiz, tiroid bozukluğu, obezite ve diğer sağlık koşulları gibi birçok nedeni vardır. Bunların dışında yumurtlama anormallikleri de eksik veya düzensiz adet dönemleri için yaygın bir nedendir. Bir ergenin en az on altı yaşına kadar adet görmeye başlamış olması bir zorunluluktur. Eğer değilse, anatomik anormallik, doğum kusuru ve diğer sağlık koşulları nedeniyle adet görülmüyordur. Aktif spor yapan kızlar daha atletiktir ve eksik regl dönemlerinden dolayı vücutlarında daha az yağ vardır. Hatta yetersiz beslenme nedeniyle vücudun gebe kalma yeterliliği de azalma gösterebilir. Bu nedenle vücut üreme sistemini ve regli bir nevi kapatır. Yağ hücrelerinin fazla olması yumurtlamayı olumsuz etkilemektedir. Bu sebeptendir ki, obez kadınların adet dönemleri daha düzensizdir. Amenore diyet değişiklikleri, yumurtlama inhibitörleri ve hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Yumurtlama ağrısı

Yumurtlama ağrısı, yumurtlama ile ilişkili olarak oluşan ve karnın alt kısmında tek taraflı olarak görülen bir ağrıdır. Genellikle bir sonraki adet döneminden 14 gün önce oluşur.

Çoğu durumda, yumurtlama ağrısı tıbbi yardım gerektirmez. Küçük yumurtlama ağrısı rahatsızlıkları için reçetesiz ağrı kesiciler ve ev tipi tedavi seçenekleri genellikle etkilidir. Yumurtlama ağrısının aşırı olması halinde, ağızdan alınan reçeteli ilaçlar ile yumurtlama durdurularak ağrının önüne geçilir.Ergenlik ve Adet- yumurtlama ağrısı

Belirtileri

Yumurtlama ağrısı genellikle birkaç dakika ile birkaç saat boyunca sürer bir veya iki gün kadar uzun süreli de olabilmektedir. olarak devam edebilir. Yumurtlama ağrısına ilişkin belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Karnın alt kısmında ve bir tarafında görülür.
 • Donuk ve kramp şeklinde ağrı olabilir.
 • Keskin ve anidir.
 • Hafif vajinal kanama veya akıntı eşlik edebilir.
 • Nadiren şiddetlidir.

Yumurtlama ağrısı, yumurtalıkların olduğu taraf ta oluşur. Ağrı her ay farklı tarafta görülebileceği gibi birkaç ay boyunca aynı tarafta da hissedilebilir.

Birkaç ay boyunca adet döngünüzü takip edin ve alt karın ağrısı hissettiğinizde not edin. Eğer dönem ortasında meydana gelir ve herhangi bir tedavi kullanmadan geçerse, büyük olasılıkla yumurtlama ağrısıdır.

Nedenleri

Yumurtlama ağrısı folikülün yırtılıp yumurtayı serbest bırakması esnasında oluşur. Bazı kadınlarda bazen görülürken bazılarında ise her ay yaşanır.

Yumurtlama ağrısının kesin nedeni bilinmemekle birlikte aşağıdaki olası nedenler sıralanabilir:

 • Yumurta serbest bırakılmadan hemen önce folikülün gelişimi yumurtalık yüzeyinde gerilmeye neden olarak ağrıya yol açıyor olabilir.
 • Yırtılmış olan follikülden salınan kan veya sıvı karın astarında (periton) ağrıya yol açarak rahatsızlık verebilir.

Adet döneminin her aşamasında görülen ağrı yumurtlama ağrısı değildir. Eğer adet sırasında ortaya çıkarsa normal adet krampları (dismenore) olabilir ya da diğer abdominal veya pelvik sorunlardan kaynaklanabilir. Şiddetli ağrı durumunda bir uzmana görünmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Mrb.Arkadaşlar öncelikler bu kadar takmayın.Ben 12 yaşıma girmeden bir kaç ay önce regl oldum.Bende belirtiler olmadan yarım yıl önce fln başladı.Şimdi 13 yaşımdayım.Sınıfta çoğu kişi oldu ama bir arkadaşım daha bir iki ay önce oldu ve daha ne tüylenmesi var nede göğüsleri.Yani adet olduktan sonra da başlayabilir belirtiler bende öyle olmadı.Bence 15 yaşına gelenler ve olmayanların doktora gitmesinde fayda vr.Neyse benim sorunum benim göğüslerim 11 yaşındayken falan büyümeye başladı.O zaman da bizim sınıfta hatta tüm şubelerde nerdeyse kimsenin büyümüyodu.Bu beni gerçekten aşırı derecede depresyona soktu diyebilirim.Hiç durmadan büyüyorlardı.Bir kaç ay sonra nerdeyse hergün ağlıyodum artık büyümesinler diye.Şimdi gözüme çok gereksiz görünüyo tabii.Çok da pişmanım.Sonra birden göğüslerimin büyümesi durdu.Ben tabii çok mutlu oldum.Dediğim gibi şimdi 13 yaşındayım ve göğüsleri olmayan tüm arkadaşlarım göğüsleri nerdeyse benim kadar oldular.En yakın arkadaşımınkiler benimkinlerden biraz daha büyük ve hala büyücek gibi.Bu sefer de göğüslerimin büyümesi durdu ve göğüslerim çok küçük kaldı.Ve bu sefer çok daha kötü durumdayım.Şimdi yine depresyona girmek üzereyim.Göğüslerim tam avcum kadar ve hala yarım atlet kullanmak zorundayım ve 2 ay sonra 8.sınıfa başlıcam.Ne yapmam gerek?Annem pek beni sıkmak istemiyo ama oda meraklanmaya başladı sanırım.Bir keresinde konuşuyoduk.Oda sanırım psikolojikmen büyümelerini durdurduğumu söyledi.Şimdi ne yapmam gerek?Lütfen yardım edin.!

  Sağlık

  Arkadaslar ben 16 yasindayim ilk adetimi goruyorum 5 gndr ama karnim agriyor bu normal mi lutfen cevap.

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım göğüslerim büyüyor koltuk altım 2 -3 taneçıktı adet olmadım ne zaman olurum bana yardım edin :)

  Sağlık

  ben 14 yaşındayım tüm belirtileer var ama adet olmadım. belim ve karnım ağrıyor olcakmımıyım ltfen yardım edin..kızlarr

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım ve benim göğüsler büyüyor ben istemiyorum büyümelerini sizce bu kilo mu göğüsmü kilom 55 boyum 156 yardım lütfeen

  Sağlık

  Ben 12 yaşındayim tüm belirtiler oldu gögüslerim büyüdü ama hala adet görmedim . sümüksü beyaz bir sıvi var bu adet yaklaşti demek mi

  Sağlık

  ben 12 yasındayım hiç adet olmadım kıllanma var ama gögüslerim de az var adet olmak istemiyorum ama okulda falan olucam diye çok korkuyorum benim arkadaşım okulda bir kere oldu ama okulda adet olmak çok kotü ben çok kotkuyorum :'(

  Sağlık

  ben 17 yasındaım hala olmadım olmak istiorum bunun tedavisi falan var mı ??

  Sağlık

  ben 15 yasndayim göğsüm büyümedi daha ve benim bacak aralarmda da kaşıntı var neden a.c.a.b.a

  Sağlık

  ben 15 yasndayim göğsüm büyümedi daha ve benim bacak aralarmda da kaşıntı var neden acaba bide gögüslerim daha küçücük minnacık yerim onları gögüsleqimi çok seviyorum ben neyse neden göğüslerim çıkmıyo ve kaşıntılarda var

  Sağlık

  Ben 13 yaşındayım sümüksü bişeyler geldi ama kırmızıydı ben adet mi oldum şimdi?

  Sağlık

  Ben 13 yaşındayım böyle sümüksü birşeyler geldi ama kırmızıydı ben oldummu acaba?

  sağlık

  7 yaşına girmiş birinin adet kanamasının belirtisi gelmesi normal bişey mi acaba bilgi verirmisniz lütfen ?

  ceren

  merhabalar,ben 14 yaşındayım sadece 2 kez adet oldum ve sonra zaten adet olmadım tekrar olurmuyum bana yardımcı olurmusunuz?

  Hurıye

  Ya arrkadaslar adet belırtılerı varsa uzulmeyın olursunuz ınsallah ben 23 yasındaym benım hıc adet belırtılerı yoktu gogusumde hıc yok denecek kadar az suan teavı oluyorm nısanlıyım 3 ay sonra dugunum var ama gogsm yok mustakbel esımede gogsm yok estetık yaptırmak ıstıyorm dıyemem zaten estetıge gucum yetmez onun ıcın halınıze sukr eden banada dua edın

  HATİCA USLU

  BEN 12 YAŞINDAYIM TÜMBELİRTİLER VAR sümüksü bişeylerde akıyo ama olmadım sınıfta bütün arkadaşlarım oldu ve ayrıca tülenmelerde var
  göğüslerim de çok büyüdü

  eren

  benim göğüslerim 9-10 yaşlarında büyümeye başladı. şu an 13 yaşındayım. küçükler ve tişört giyince dümdüz. bu benim çok hoşuma gidiyo. büyüsünler istemiyorum. regl oldum ama olmak istemezdim

  Bengisu

  12 yaşındayım 1 ay adet olmadim ve karnim sisti cook rahatsiz oldum ve korkuyorum lutfen cevap verin karnimin şişmesi normal mi

  melike

  meraba, ben 14. yaşıma yaklaşıyorum, 8’e geçeceğim, boyum biraz kısa olsa da adet düzenim ve kilom gayet normal fakat tek bir sorunum var; göğüslerim bir türlü büyümüyor. hiç yok değil fakat üzerime tişört giyince sütyensiz dümdüz oluyor ve anonim olarak kullanılabilen sosyal sitelereden bu sık sık yüzüme vuruluyor. çevremdeki benim yaşıtım olan arkadaşlarımdan 90 beden giyenler bile var. tabiki bu kötü bişey fakan en azından 80 beden olmayı çok isterdim. internetten bolca araştırdım fakat işime yarayacak birşey bulamadım. bu konuyu çok kafama taktım görünümümü hiç beğenmemeye başladım. acaba bu sorun bazen geç yatmam veya pek iştahlı olmamamla alakalı olabilir mi? yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum lütfen yanıt verin.

  İkincil seksüal karakterlerden birisi kızlarda göğüslerdir. Göğüslerin büyümesi sizin genetik yapınızla alakalıdır. Kilo alma ve diğer bazı etkenler göğüs büyüklüğüne sizin yaşınızda daha az etki eder. Bu durumu kafanıza takmadan bedeninizi olduğu gibi kabul etmek her zaman için daha iyi bir yoldur.

  sema

  13 yaşındayım tişört giyince dümdüz oluyor büyür mü?

  Daha zamanın var gelişimin tamamlandıkça göğüslerin de büyüyecek.

  Ayka

  arkadaslar ben 14 yasimda adet oldum..16 yasim var kilom49-50 arasi..1,58 boyum var …adetimde kan az oluyo gecen ay hic olmadim .problemmi var? yasima gore cokmu kiloluyum..depresyona dustum kilom barmi diye..goüslerimde kucuk normal memnunun.cevap verirmisiniz lutfen.

  Kilonuz normal değerler arasında. Adet kanı bazan fazla bazan da az gelebilir bu durumda bir anormallik yok. Bazı zamanlar adet olmayabilirsiniz. eğer uzun süre adet olamıyorsanız bir kadın doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. Göğüslerinizden memnunsanız sıkıntı yok demektir. Depresyona düşmenize gerek yoktur.

  fatka

  ahahah cok tatlisiniz siz ya :)) Kucuk kardeslerim benim , caninizi sikmayin hersey zamanla olacak zaten aklinizi bunlarla yormayin , dert etmeyin , benimde ilk gogsum 9 yasinda cikmaya basladi ama ben ciktigi icin korkuyordum simdi sizin yorumlarinizi okuyunca cok komik geldi cidden cok tatlisiniz yaaa :))) 15 yasinda da adet oldum , yani 9 sinifa gectigimde bile adet olmamistim ve pekte takmiyordum:))

  elif

  daha 4. sınıfı yeni bitirdim ve göğüslerim çıkmaya başladı ama biri büyük bürü küçük çıkıyorlar sizce bu normalmi?

  Ceren

  merhaba hocam bn adet olalı 3 ay oldu ve 1. ayında normal bir şekilde oldum fakat 2. ayımda kan akması yerıne kahverengi katı bir sıvı geldi ve su an 3. ayımdayım ve zamanım geçti ve olmadım bu konudan tedirginliyim bilgi verebilir misinız ?

  Tuana

  ya ben 15 yaşındayım 13 yaşında regl oldum kilom 42 göğüslerim büyümedi boyum iyi herşey yerli yerinde ama göğüslerim büyümedi ve çok korkuyorum hep böylemi kalıcak

  berrin

  Merhaba ben 13 yaşındyım 1aydan beri kahverengi akıntım var bağzen kıpkırmızı geliyo ama daha adet olmadım acaba bir hastalık olabilirmi yardım edin lütfennnn

  sude

  Yaa ben 15 yaşımdayım adet oldum ama boyum kısa göğüslerim yok gibjj ne yapmam lazım

  sağlık

  meraba ben 13 yaşındayım ve 4. adetim ama karnım ağrımıyor biraz sırtım ağrıyor ve çok kan geliyor ben çok korkuyorum hatta ağlıyorum bir problem varmıdır nolur cevap verin de içim rahatlasın

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Candida vajiniti
Gebelikte Kasık Ağrısı
Candida Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
Şaç Kepeği Neden Olur?
Adet Öncesi Şişme ve Hassasiyet
Meme Dikleştirme Ameliyatı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.