ERİTEMA MULTİFORME

Eritema multiforme, vücudun her yerinde simetrik, kırmızı ve yükselen deri bölgeleri ile karakterize bir deri hastalığıdır. Görüntüsü genellikle yamalar şeklindedir. Yamaların rengi ve şekli tıpkı bir hedef tahtası gibi gri ve mor merkezli olabilir. Böyle bir deri hastalığı kronik olabilir ve genellikle iyileşmesi iki ile dört hafta arasında değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman, bu hastalığa herpes simpleks adı verilen uçuk virüsü sebep olur. Diğer nedenler arasında şunlar sayılabilir:

 • Bazı ilaçlara ile olan etkileşim
 • Diğer enfeksiyöz hastalıklar
 • Bazı aşılar

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ama genellikle şu belirtiler görülür.

 • Genellikle el avuç içinde, ayak tabanında ve yüzde ani oluşan kırmızı lekeler ve kabarcıklar
 • Düz, yuvarlak kırmızı “hedefler” tarzında deri görünümü
 • Kaşıntı
 • Uçuk
 • Yorgunluk
 • Eklem ağrıları
 • Ateş

Eritema multiforme belirtileri diğer cilt hastalıklarına benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Eritema multiforme için özel tedavi hekim tarafından belirlenecektir. Hastalık genellikle kendi başına düzelir. Ancak bir kişide hastalığın şiddetli bir formu gelişirse bu durum ölümcül olabilir.
Tedavişunları içerebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Hastalığa neden olan bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek
 • Hastalığa neden olan ilacın kullanımını durdurmak
 • Soğuk kompres
 • Kortikosteroidler
 • Antibiyotik

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Abdurrahim

  Bu hastalığı geçirmiş biriyim, bu hastalık bağışıklık sisteminin Zayıflaması ve strese bağlı artış gösteren ve tekrar eden bir hastalık. Bunu bir dönem baskılayıcı ilaçlarla tedavi etmeye çalıştılar.Çapa’nın Anabilimdalı başkanı bile baktı zamanında bana.hatta o kadar belirgindir ki amfide öğrencilere gösterdiler. İstanbul’da 6 profesör baktı ancak çözüm bulamadı.hepsi baskılayıcı ilaçlar verdiler.en sonunda Akdeniz Üniversitesi’nde profesör Şahin bey bunun bağışıklık sisteminin zayıflık nedeniyle ve strese bağlı oluştuğunu söyledi. Her ay 300_400 liralık ilaç kullanıyordum ama geçmiyordu ve sürekli tekrar ediyordu. Doktorlar ömür boyu bunu yaşayacağımı söyledi hep. En sonunda dr. Şahin bey tedavi olarak 6 ay boyunca hiç aksatmadan imunex isimli ilacın kullanmamı söyledi. Ve geçti. Bunu daha sonra çabanın profesörüne söyledim ama beni kaale almadılar.

  Abdullahak

  Slm aynı hastalık eşimde var ben bu doktora nasıl ulaşabilirim tel varmı yada meyhanesi nerde

  bah

  Bende yillardir bu hastaliktan cok cekiyorum. Biyopsi sonucu teshis konuldu. Prednol, dermovate, antibiyotikler vs. Denenedigim ilac kalmiyor. Gunlerce, haftalarca aci cektikten sonra geciyor ama bir sure sonra tekrar cikiyor. Bu bahsettiginiz imunex ilaci gercekten faydali mi. Kac mg. ve gunde kac defa kullanmak gerekiyor. 6 ay sonra bir daha kulllanmaya gerek yok mu. Lutfen ilgili birisi bu konuda bana ayrintili bir bilgi verebilir mi.

  Pınar

  Rica ediyprum bana o doktora nasıl ulaşabiliceğimi adını soyadını hastanesini söyleyin. 4 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum iyileşmek yerine daha ağır şekilde geçiriyorum artık. Lütfen bana bilgi veriniz.

  Mery

  Aynı hastalığı 3-4 senedir bende geçiriyorum bende Çapa hastanelerine kadar gittim bir sürü testler vs yapıldı ama sonuç yok,bağışıklık sistemi ve stresle ilgili bi durum.Dönemsel olarak ruh haliyle direk etkili,kendinizi farkedersiniz zaten en ufak bir sıkıntı yaptığınızda önce uçuk şeklinde sonra da vücutta döküntü ve ağızda da su kabarcıkları şeklinde çıkarak yayılıyor.Şahsen ben yıllardır çekiyorum en son yemek yiyemeyecek duruma geldiğimde acil’e gidip 20lik prednol olmak zorunda kalıyorum (kortizon) Neredeyse tüm aktar evimdedir ve imunex denilen ilacı yıllardır kullandım banamısın demiyor,Doktorlarda bişey diyemiyor tıp bile çözümsüz bu hastalığa kısaca.. Allah beterinden korusun diyorum umarım ileride geçer..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eklem Çıtlaması
Sağlıksız Gıda Markaları
Mesane İltihaplanması
İNEK İDRARI İLE TEDAVİ
Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.