ERKEK ÜREME ORGANLARIerkek-ureme-organlari

Penis ve üretra (idrar kanalı), idrar ve üreme sistemlerinin birer parçasıdır.

Skrotum (testis torbası), testisler, vas deferens, seminal veziküller ve prostat bezi üreme sisteminin geri kalanını oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Penis, alt karın yapıları ve pelvis kemiklerinin bağlı olduğu penis kökü, penisin görünen kısmı ve koni şeklindeki ucundan oluşur. Meni ve idrar taşıyan idrar kanalı penis ucundan dışarıya açılır. Penis tabanı “korona” olarak adlandırılır. Sünnetsiz erkeklerde sünnet derisi penisi kapsayacak şekilde koronaya uzanır.

Penis ereksiyon dokusu üç silindirik boşluk (sinüs) içerir. İki büyük olanı kavernöz’lerdir yan yanadırlar. Üçüncü sinüs ise (korpus spongium) üretranın çoğunu çevreler. Bu alanlar kan ile dolduğu zaman penis sertleşir, büyür ve erekte olur.

Skrotum, testisleri saran ve koruyan kalın derili testis torbasıdır. Testis torbası aynı zamanda testisler için bir ısı kontrol sistemi de oluştururlar. Çünkü testislerin normal vücut ısısından daha düşük bir ısısda olmaları gerekir. Skrotum duvarındaki cremaster kaslar testislerin ısısının korunması için vücuda çekilebilir veya soğutmak için aşağı gevşeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Testis uzunluğu yaklaşık 4 ila 7 cm arası ve hacim olarak da 2 ila 3 çay kaşığı (yani 20 ila 25 mililitre arası) bir ortalamaya sahip organlardır. Genellikle sol testis sağdakinden daha aşağıda durur. Testislerin iki önemli işlevi vardır:

 • Erkeklerde genleri taşıyan sperm hücrelerini üretmek
 • Birincil erkeklik cinsiyet hormonu olan testosteron üretmek

Epididimis ise yaklaşık 6 metre uzunluğunda olan sarmal mikroskobik tüpler topluluğudur. Epididimis, testisten sperm toplar ve olgunlaşıp kadın üreme sistemi içinde hareket etme ve yumurtayı dölleme yeteneği kazanmasını sağlar. Her testiste ayrı bir epididimis bulunmaktadır.

Vaz deferens, spermin epididim den taşınmasını sağlayan spagetti tanesi kalınlığında sert bir kanaldır. Bu kanal ile taşınana spermler prostatın arkasında iki seminal vezikülden birine katılır. Testis torbasındaki kas lifleri, kan damarları ve sinirler gibi diğer yapılar da aynı zamanda vas deferens ile birlikte iç içe geçmiş spermatik kordonu oluştururlar.

Üretra erkeklerde ikili görev yapmaktadır. Bir görevi, idrar kanalı olarak mesaneden gelen idrarı penise taşımaktır. Diğer görevi ise üriner sistemin bir parçası olarak boşalma sırasında meniyi taşımaktır.

Prostat bezi mesanenin hemen altında yer alır ve üretranın çevresini sarar. Genç erkeklerde ceviz büyüklüğünde olan prostat bezi yaşla birlikte büyür. Prostat çok büyüdüğünde idrar akışını engelleyerek idrar yollarında rahatsız edici çeşitli belirtilere neden olabilir.

Prostat üzerinde bulunan seminal veziküller, vas deferens ile ejakülasyon kanallarını oluşturur. Prostat ve seminal veziküller spermi besleyen bir sıvıyı üretir. Üretilen bu sıvı boşalma sırasında çıkan meninin çoğunu oluşturur. Meninin diğer çok az kısmını ise vas deferenstan gelen ve üretradaki Cowper bezinden gelen sıvı oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  <p>organların resmi yok</p>

  Sağlık

  resimleri google grafik arama alanından bulabilirsiniz.

  Sağlık

  soltestistimi kontrolederken testistin arkakısmında testise bitisik zeytin cekirdegi büyüklügünde ve set sişlik tespit ettim testistim zaman zaman sızı yapıyor anlamaya calısıyorum nedeni nicevaplarsanız sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İktidarsızlık ve Tedavi
Saç Dökülmesi Nedeni ve Tedavisi
Sünnet Olma
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Varikosel
Testis Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.