ERKEKLER BUNLARI MUTLAKA YAPMALIerkekler-bunlari-mutlaka-yapmali

Erkekler düzenli olarak sağlık kontrollerini yapmalıdır. Vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için ve varsa hastalıkların erken teşhisi için düzenli olarak sağlık kontrollerini yapmak önemlidir. Kardiyovasküler (kalp) hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerinde genellikle erken evrede yakalandığında başarı şansı çok daha fazla olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık kontrollerinde doktorunuz tıbbi geçmişiniz, hastalığın ailenizdeki geçmişi ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız hakkında konuşacaktır. Diyet, kilo, egzersiz ve sigara olup olmadığı da ele alınacak konuların başında gelmektedir.

Eğer ailenizde herhangi bir hastalık ile ilgili bir aile öyküsü varsa, bu açıdan daha yüksek bir risk düzeyinde sayılırsınız. Düzenli check-up’lar doktorunuzun erken uyarı işaretlerini almasına yardımcı olabilir. Örneğin, yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalığın erken uyarı işareti olabilir.

Evde sağlık bakımı

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık kontrolleri yaşamınızın düzenli rutin bir parçası olmalıdır. Sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve potansiyel hastalık sorunlarının erken fark edilmesini sağlar. Evde yapabileceğiniz sağlık bakım ipuçları şunlardır:

Cilt kontrolleri: Olağandışı ben, çiller veya diğer yapılar için cildinizi kontrol etmelisiniz. Olağandışı bir şey fark ederseniz doktorunuza görünün. Özellikle açık hava da uzun süre çalışan erkekler daha yüksek risk altındadır. Bu nedenle dermatoloğa yılda bir muayeneye gidilmesi önerilir.

Diş bakımı: Dişlerinizin temizliğini düzenli olarak yapar ve şekerli yiyecekleri az tüketirseniz diş ve diş etlerinizde sorun oluşma riski daha düşük olur. Diş muayenesi ve profesyonel temizlik için yılda en az bir kez diş hekimine uğrayınız.

Testis kontrolleri: Ergenlik çağından itibaren, testislerde olağandışı kalınlaşmalar veya yumrular için düzenli olarak kontrol etmelisiniz bunu kendi kendinize muayene ile gerçekleştirebilirsiniz. En uygun zaman ise testislerin gevşediği ve muayenesinin kolaylaştığı sıcak banyo sırasındadır. Testisler iki parmak arasın alınarak farklı yapılar açısından kontrol edilir. Eğer endişeleriniz varsa doktorunuza görünün.

Kalp sağlığı kontrolleri: Kalp hastalıkları için gerekli sağlık kontrolleri şunlardır:

Kan basıncı: Kan basıncınızı yani tansiyonunuzu eğer normal ise, 40 yaşının altında iseniz ve buna ilişkin herhangi bir aile öyküsü yoksa her iki yılda bir kontrol ettirmeniz önerilir. Eğer 40 yaşın üzerinde iseniz, kan basıncınız yüksek çıkıyorsa veya ailede yüksek tansiyon, felç ve kalp krizi ile ilişkili bir aile öyküsü varsa yılda bir kez kontrol ettirmeniz ve ölçtürmeniz önerilir.

Kan testleri: Bu testler diğer kan değerlerinin yanı sıra kolesterol düzeyleri ve trigliserid düzeylerine bakar. Yüksek düzeyde çıkmaları kalp hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları açısından riski oluşturabilir. Eğer 45 yaşın üzerinde iseniz bu kan testlerini en azından her beş yılda bir yaptırınız. Kardiyovasküler hastalık riskiniz yüksek ise ve bu açıdan aile öyküsü varsa 40 yaşından itibaren her yıl test yaptırınız.

Obezite testleri: Kilolu olmak kalp-damar hastalığı ve diyabet gibi birçok sağlık koşulları için önemli bir risk faktörüdür. 40 yaşından küçük iseniz her iki yılda bir vücut kitle indeksiniz (VKİ) ve bel ölçümü için doktorunuza danışınız. Eğer 40 yaşın üzerinde iseniz, kilo ve vücut kitle indeksinizi yıllık kontrol ettirmelisiniz.

Elektrokardiyografi (EKG): Bu işlem, kalp tarafından üretilen elektriksel sinyalleri ölçerek kardiyak (kalp) anormalliklerin tespit edilmesini sağlayan non-invaziv ve ağrısız tıbbi bir testtir. 50 yaşın üzerinde iseniz doktorunuz sağlık durumunuz ve tıbbi öykünüze bağlı olarak her iki ila beş yılda bir EKG testi yaptırmanızı önerebilir.

Diyabet: Diyabet testinde hastanın akşamdan bir şey yemeden aç karnına gelmesi istenir. Açlık kan şekeri testi ile kandaki glikoz miktarı ölçülür. Risk düzeyine bağlı olarak, yıllık veya üç yılda bir test edilmesi gerekir.

Tip 2 diyabet için risk faktörleri şunlardır:

 • Ailede diyabet öyküsü
 • Diyabet öncesi olma (kandaki glikoz seviyelerinin yüksek olması)
 • 45 yaşından büyük olma
 • Kilolu veya obez olma
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterolü
 • Sigara içmek
 • Sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı
 • Angina (göğüs ağrısı), kalp krizi ya da inme öyküsü
 • Genetik yatkınlık

Prostat kanseri:

Prostat kanseri taraması ile ilgili uzmanlar arasında görüş ayrılıkları vardır, bu yüzden doktorunuzla artılarını ve eksilerini konuşabilirsiniz. Eğer 50 yaş üstü iseniz, yıllık dijital prostat muayenesi tavsiye edilebilir. Doktor prostat bezinde değişiklik olup olmadığını hissetmek için anüs içine kaygan jel sürülmüş eldivenli parmağı ile girerek muayene yapar.

Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi, genel bir tarama testi olarak tavsiye edilmez. Pozitif çıkan PSA kan testinin dijital test ve prostat biyopsisi ile de teyit edilmesi gerekir.

Eğer prostat kanseri de dahil olmak üzere ailenizde herhangi bir kanser türüne ilişkin bir aile öyküsü varsa 40 yaşından sonra düzenli olarak PSA ve dijital test yaptırmanız gerekebilir.

Kolon kanseri:

Dışkıda gizli kan testi (FOBT) dışkıda kan varlığını kontrol etmek için belli kimyasallar kullanan bir testtir. 50 yaşından sonra ya da eğer ailede kanser öyküsü varsa 40 yaşından sonra iki yılda bir bu testin yapılması önerilmektedir.

Bağırsak kanseri riskinin erkeklerde yüksek olmasından dolayı yaşlılarda her beş yılda bir yapılması uygun görülmektedir. Kolonoskopi sırasında doktor ucunda kamera ve ışık olan kolonoskop adındaki bir cihazla kalın bağırsağın içini görüntüler, bir anormallik olup olmadığını görmeye çalışır.

Göz hastalıkları:

Eğer zaten reçeteli gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız, gözlerinizi her yıl kontrol ettirmelisiniz. Reçeteli gözlük veya kontakt lens kullanmayan genç erkeklerin ise her iki yılda bir göz muayenesi yaptırmaları önerilmektedir.

Görme duyusu yaşlanma ile bozulma eğilimi gösterir. Glokom, katarakt, diyabetik retinopati ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz koşulları yaşla birlikte daha sık görülür. 60 yaşından büyük erkeklerin yılda bir kontrol olmaları gerekir. Ancak, aşağıdaki bazı risk faktörlerine sahip olan erkeklerin daha sık kontrol olmaları gerekebilir:

 • Göz hastalığına ilişkin aile öyküsü
 • Göz hastalığı ya da yaralanma öyküsü
 • Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar
 • Bazı ilaçların kullanımı

Kemik yoğunluğu:

Osteoporoz (kemik erimesi) kadınların yanı sıra erkekleri de etkileyebilir. Yaşın ilerlemesi önemli bir risk faktörüdür. Kemik yoğunluğu testi kemiklerinizin sağlık durumunu belirlemeye yardımcı olur. Daha çok aşağıdaki durumlara sahip insanlarda kemik yoğunluğu testi kullanılır:

 • Osteoporoz veya osteoporoz hakkında şüphe duyulan hastalar
 • Bir omur (omurga) deformitesi
 • Osteopeni (azalmış kemik yoğunluğu)
 • Daha önce kırık gerçekleşmiş olması

Genel olarak konuşursak, 50 yaş üstü erkeklerin düzenli olarak kemik yoğunluğu testlerini yaptırmaları doktorlar tarafından önerilmektedir.

Diğer sağlık konuları:

Sağlığınız ile ilgili kontroller aşağıdaki bazı diğer sorunlara ilişkin de olabilir:

 • Olağandışı belirtilerin meydana gelmesi
 • Aşı durumu
 • Alkol ve uyuşturucu sorunları
 • Depresyon gibi ruhsal sağlık sorunları
 • Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ya da diğer cinsel sorunlar
 • Yaralanmalar
 • İlişki sorunları

Bu ve benzeri sorunlarda başvurduğunuz doktorunuz teşhis ve tedavide doğrudan size yardımcı olabileceği gibi farklı bir uzmana da yönlendirebilir.

Diğer testler:

Kişisel veya ailenin tıbbi geçmişine bağlı olarak burada yer almayan başka diğer düzenli testler de yaptırmanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Hatırlanacak şeyler

 • Erkekler düzenli olarak tıbbi check-up’ları için doktora görünmelidir.
 • Tarama testleri kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve erken evrelerinde bazı kanserler gibi birçok hastalıkların tespit edilmesinde doktorlara yardımcı olur.
 • Belirli bir hastalık riski yüksek olan erkeklerin yaş kriterine bağlı kalmadan düzenli kontroller yaptırması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  47 yaşındayım her yıl iki veya üç kere kan veriyordum ama bundan iki ay önce yine kan verdim ve bana kan verdigim hastaneden hepatit b oldugumu bildiren bir yazı geldi baglı bulundugum saglık ocagından çagırdılar bende gittim bana haberimin olup olmadıgını sordular bende yok diye cevap verdigimde bana en yakın zamanda bir dahiliye uzmanına görünmemi söyledler bana bu konuda hepatit B konusunda bilgilendirirmisiniz saygılar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Vücutta Ne Kadar Kalır
Erkekler Bunları Mutlaka Yapmalı !
Toksik Epidermal Nekroliz
Alo Gıda 174
Orjin krem şikayet yorumları
Boyunda İstemsiz Kasılma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.