erkeklerde böbrek taşı sorunu

ERKEKLERDE BÖBREK TAŞI SORUNU

Böbreklerimiz idrar yapmak için kandaki atık maddeleri ve sıvıları atar. Bazen, kanda çok miktarda atık madde olduğunda ve vücutta yeterli miktarda sıvı bulunmadığında ise bu atıklar birikerek birbirine yapışabilir. İşte bu atık madde birikintileri böbrek taşları olarak adlandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek taşlarının dört ana türü vardır:

 • Kalsiyum taşları, böbrek taşlarının en sık görülen tipidir. Genellikle kalsiyum ve oksalattan (çoğu gıdalarda bulunan doğal kimyasal) oluşur, ama bazen kalsiyum ve fosfattan da meydana gelebilir.
 • Ürik asit taşları ise idrar çok asidik olduğunda oluşur. Ürik asit tek başına veya kalsiyum taşları ile birlikte oluşabilir.
 • Bakterilerin idrar yollarında amonyak yaparken yol açtığı bazı idrar yolu enfeksiyonlarının varlığında struvit taşları oluşabilir. Struvite taşları magnezyum, amonyum ve fosfattan meydana gelir.
 • Sistin taşları ise vücuttaki doğal bir kimyasal olan sistin nedeniyle oluşur. Sistin taşları çok nadir görülür ve sistinin böbreklerden idrar içine kaçmasına neden olan genetik bozukluğu olan kişilerde görülür.

Böbrek taşları kum tanesi kadar küçük veya bazen daha büyük, bir inci tanesi kadar olabilir. Böbrek taşları böbreklerde kalır ya da üreterler (böbrekleri mesaneye bağlayan kanallar) yoluyla vücut dışına atılır. Böbrek taşı üreterler yoluyla ve idrar ile üretra dışına hareket ettiğinde, “böbrek taşı düşüyor” denir. Böbrek taşları idrar yolunda ilerlerken bir yerlere takılabilir ve sıkışabilir. Böbrek taşı idrar ile birlikte idrar yolunda ilerlerken çok ağrı verici olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek taşı kimlerde görülür?
Böbrek taşlarının belirtileri nelerdir?
Böbrek taşı için uygulanan tedaviler nelerdir?
Böbrek taşı nasıl önlenebilir?

Bu soruların cevabı yazının devamında yer almaktadır. Herkeste böbrek taşı oluşabilir ama bazı insanlara böbrek taşı oluşma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre böbrek taşı daha sık görülmektedir. Ayrıca İspanyol olmayan beyaz kişilerde de yine daha sık görülür. Ayrıca aşağıdaki şartları taşıyanlarda da böbrek taşı olması daha muhtemel olabilir:

 • Daha önce böbrek taşı olanlar
 • Ailede birisinde böbrek taşı olanlar
 • Yeterince su içmeyenler
 • Protein, sodyum ve / veya şeker açısından zengin bir diyet ile beslenenler
 • Aşırı kilolu veya obez olanlar
 • Gastrik bypass ameliyatı ya da başka bir bağırsak ameliyatı geçirmiş olanlar
 • Polikistik böbrek hastalığı ya da başka bir kistik böbrek hastalığı olanlar
 • İdrarın sistin, oksalat, ürik asit veya kalsiyumu yüksek düzeyde içermesine neden olan başka bir sorunu olanlar
 • Barsak ya da eklemlerde şişme veya tahrişe neden olan bir sorunu olanlar ve
 • Diüretikler (idrar söktürücü) ya da kalsiyum bazlı antasitler gibi bazı ilaçları kullananlarda böbrek taşı oluşma ihtimali daha yüksektir.

Böbrek taşlarının belirtileri nelerdir? 

Eğer böbreğinizdeki taş çok küçük ise muhtemelen herhangi bir şikayet yaşamayacak ve idrar yolundan dışarı atarken bile farkına varmayacaksınız.

Ancak eğer büyük bir böbrek taşınız varsa, aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçını yaşayabilirsiniz:

 • Ağrılı idrar yapma
 • İdrarda kan
 • Sırt veya alt karın bölgesinde keskin bir ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşunuza başvurun.

Böbrek taşı tedavileri nelerdir?

Böbrek taşı için uygulanacak tedavi taşın büyüklüğüne, ağrıya neden olup olmadığına ve idrar yolunu tıkayıp tıkamadığına bağlıdır. Bu sorulara cevap bulmak ve sizin için doğru tedaviyi belirlemek için doktorunuz idrar testi, kan testi, röntgen ve / veya BT taraması isteyebilir. BT tomografisi bazen kontrastlı olmaktadır. Eğer daha önceki başka taramalar sırasında kullanılan kontrast boya nedeniyle herhangi bir sorun yaşadıysanız, bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Eğer test sonuçları böbrek taşının küçük olduğunu gösterirse, doktorunuz muhtemelen idrar yolundan taşın çıkarılmasını kolaylaştırmak için bol su içmenizi ve ağrı kesici almanızı isteyecektir. Ancak eğer böbrek taşı büyükse ve idrar yolunda tıkanmaya neden oluyorsa bu durumda daha farklı tedaviler önerilecektir.

Erkeklerde Böbrek TaşıBu tedavilerden birisi “şok dalga litotripsi” tedavisidir. Bu tedavi ile böbrek taşını küçük parçalara bölmek için şok dalgaları kullanılır. Tedaviden sonra, küçük parçalara ayrılmış olan böbrek taşı idrar yolundan vücut dışına idrar ile atılacaktır. Tedavi genellikle 45 dakika ile bir saat arasında sürmektedir ve genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Diğer başka bir tedavi seçeneği ise “üreteroskopi” dir. Tedavide ilgili doktor taşı bulmak ve küçük parçalara ayırmak için uzun bir aygıt kullanır. Eğer taş küçükse, doktor bu cihazla taşı zaten alabilir. Ama eğer büyükse, parçalara ayrılması gerekebilir. Bu durumda, taşın idrar yolundan geçebilecek küçüklüğe parçalanması için lazer tekniği kullanılır.

Bazı nadir durumlarda “perkütan nefrolitotomi” olarak adlandırılan cerrahi bir işlem ile böbrek taşının alınması gerekebilir. Ameliyat sırasında böbreğe doğrudan yerleştirilen bir tüp ile taş alınır. Ameliyat sonrası iki ila üç gün boyunca hastanede kalmanız gerekir.

Böbrek taşlarını nasıl önleyebiliriz?

Böbrek taşlarını önlemenin en iyi yolu her gün yeterli miktarda sıvı tüketmektir. Çoğu insanın günde 8 ila 12 bardak arasında sıvı tüketmesi gerekir. Eğer böbrek sorununuz varsa ve aldığınız sıvı miktarını sınırlamanız gerekiyorsa, ne kadar içebileceğiniz konusunda doktorunuza danışınız. Diyetlerinizde sodyum ve hayvansal proteinler (et, yumurta) sınırlamanız da böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Eğer doktorunuz böbrek taşının neyden oluştuğunu öğrenebilirse, ileride tekrar oluşmaması için size diyet önerilerinde bulunabilir.

Eğer sizde böbrek taşı oluşma ihtimalini arttıran bir sağlık sorununuz varsa, bu sorunun çözülmesi için uygun tedaviyi almanız istenecektir.

Doktorunuzun haberi olmadan asla tedaviye başlamayın veya tedaviyi sonlandırmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  hocam benim böbreklerimde ardı ardına mikset büyüklügünde yaklaşık 3 adet böbrek taşı mevcut acaba lazer uygulamasıyla yapılan tedavinin böbrege ileride bi sorun teşkil edip etmeyecegini merak ediyorum ve o büyüklükteki taşların lazer yöntemiyle kırılıp kırılmayacagını merak ediyorum saygılarımla enver çakır…….

  Sağlık

  merhaba hacam benim bobreklerimden biri gitmis diyor doktorlar ikincisinde de tas var bunu lazerle tedavisi mumkun mu.

  Sağlık

  Herkese selamlar. Ben Mehmet 42 yaşındayım. 5 ay önce şiddetli sırt ve bel ağrılarından şikâyetçiydim. Başvurmadığım yöntem kalmadı ağrıları geçirebilmek için. Ne olduğunu bilmeden onca koca karı ilacı diye tarif ettikleri karışımlardan içtim. Ancak her geçen gün iyi olacağıma kötü oluyordum. İnternetten araştırmaya başladım. İyi bir doktor bulup tedavi olmak istiyordum. En sonunda Memorial Hastanesinden Op. Dr. Erdal Arkan’ı buldum. Burak Bey böbreklerimde 4 tane taş olduğunu söyledi ve tedavi için çok gecikmiş olduğumu söyledi. Sonra bu taşları lazerle kırdı ve dışarı atabilmem için bir takım ilaçlar verdi. Şimdi taşların tamamı yok oldu ve ben artık çok rahatım. Her işimi yapabiliyorum. Erdal Bey’e ve ekibine çok minnettarım başından sonuna kadar tedavimi takip ettiler. Ailemden birileri oldular. Bu ülkede hala işini çok iyi yapan insanlar var arkadaşlar buna inanın.

  Sağlık

  bira tüketimi taş düşürmek için gerçekten etkili bir yöntemmidir.bu arada böbreğimde taş var ve bazen nefes aldırmıyor sancıdan.günde 3 lt den az su içmiyorum zaten.limonata,maydonoz çayı denedim fakat henüz çıkmadı.bu arada doktora gittim iki gün önce oynama var dedi ve 10 güne kadar düşürmen lazım dei.

  Evet etkenlerden birisi de bira tüketimidir. Bura da taş düşürülmesine neden aslında sık idrar isteğidir. Yani biradaki bir özellik değil sık idrardan dolayı taş düşmektedir. Bol su içmek, heyecanlı bir film seyretmek ve buna benzer idrar yapan şeylerde taş düşürülmesine yardımcı olacaktır. Birada alkol olduğundan tüketilmemesi uygundur. Biz kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Dini boyutu ise ayrıca tartışılacak bir durumdur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  Sağlık

  merhabalar benım adım cıcek can benım kızımdada oglumdada bobreklerınde tas var kızımın artı bobreklerı atnalı bobrek kızım bu ayın 25 de eswl ye gırıcek bu 4 cu seansımız olucak ve herseferınde anastezı verılıyor cok hırpalanıyor yanlız ılk seansın faydasını gordu ama ıkı ve ucuncu seansın hıc bır faydasını hıc gormedı kızımla ıkı bucuk yıldır ugrasıyoruz oglumun daha yenı tam tesısı aralıgın bırınde bellı olucak bırde oglumun her ıkı yumurtalıgı yerınde degıl amelıyat olmadan tedavısı yokmu lutfen bu konuda bıze yardımcı olun tas olumasının nedenlerı ne mesajınızı 4 gozle beklıcem sımdıden tesekurler
  bır an once cevap verırsenız napmamız gerektıgını ve tedavısını yazarsanız cok mutlu olurum telefondanda ulasabılırsınız bu benım numaram adı çiçek can 0531 5849689

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları
Prostat
Testis Tümörü
Testis Ağrıları
Prostat Bilgi
Prostat Biyopsisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.