ERKEKLERDE NORMAL TANSİYON DEĞERİ NEDİR?

Siz büyük olasılıkla normal tansiyon değerinin 120/80 mm Hg olduğunu duymuşsunuzdur. Oysa ki bu değer erkekler arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer faktörler gibi erkeklerdeki yaş faktörü tansiyonun değişebilmesinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Tansiyonu etkileyen diğer faktörleri, sayısal olarak ne kadar fazlasını bilirseniz genel sağlığınız da doğru orantılı olarak iyi olacaktır. Kan basıncındaki hafif bir yükseliş dahi, zamanla hayatınızda bir problem olarak karşınıza çıkacaktır.

YAŞ ARALIKLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekler arasındaki ortalama kan basıncının yaş aralıkları arasında ne kadar değişebilir göstermek için, 20-24 yaşları ile 60-64 yaşlarını arasına bir göz atalım. Yaşları 20 ile 24 arasında olan erkeklerde okunan tansiyon değerleri 117-77, 60-64 yaşlar arasındaki erkeklerde okunan değer ise 134-87 arasında değişmektedir. Görüldüğü gibi erkeklerde yaş arttıkça tansiyon değerinde hafif bir yükselme söz konusu olmaktadır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Bunun dışında 55 yaşının altındaki erkeklerde kadınlara oranla tansiyonun daha yüksek seviyelerde olduğu belirlenmiştir. Bir diğer etken faktör ise Afrika kökenli olmaktır.

YÜKSEK TANSİYONA YOL AÇAN KONTROL EDİLEBİLİR FAKTÖRLER NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Kilolu olan erkeklerde, sağlıklı bir kiloyu koruyan erkeklere göre bu sorunun gelişme olasılığı daha yüksek. Yanı sıra Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi durumların var olduğu erkeklerde – hipertansiyon ortaya çıkma riski daha fazladır. Eğer tütünün herhangi bir türünü kullanıyorsanız, yüksek tansiyon gelişme riski yüksektir. Bir diğer önemli faktör ise alkol kullanımıdır. Eğer her gün ikiden fazla içki içiyorsanız yüksek tansiyon gelişme riski yüksektir. Diğer kontrol edilebilir faktörler arasında doumuş yağ içeren beslenme tarzından uzak durma, durağan bir yaşam tarzından vazgeçip aktif olmak sayılabilir.

Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?

SİZİN KONTROLÜNÜZÜN DIŞINDAKİ FAKTÖRLER

Bazı durumlarda, yüksek kan basıncı sizin kontrolünüz dışındaki faktörlerden gelişir. Bu koşula sahip aile öykünüzün olması (kalıtımsal) bu faktörlerden biridir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa bu sorunun belirtilerini yada komplikasyonlarını biliniz. Kontrol edilebilir faktörlere dikkat etmeniz sizin için çoğu zaman yararlı olacaktır. Doktorunuza danışarak neler yapıp neler yapamayacağınız konusunda daha detaylı bilgi alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolesterolün Zararları
Boyun Tutulması
Civanperçemi
Psikiyatrist
Titreme ve Yorgunluk Nedenleri
Sağlıklı Bel
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.