ERKEKLERDE GECE AKINTISI

Erkekler arasında utanç verici bir durum olabilen uykudayken kendiliğinden orgazm olma yada gece meydana gelen akıntılar, boşalmalar meni (sperm) kaybı ile sonuçlanır. Islak rüyalanma yada bilimsel adı ile nokturnal emisyon olarak da bilinen bu durum her ne kadar erkekler arasında çok fazla tartışılmasa da onlar arasında bilinmeyen bir şey değildir.

Boşalma başlarında çoğu kimse hemen uyanır. Ama yavaş yavaş şekilde gelişen uykuda meydana gelen gece boşalmaları sonucu, kişi, hastalığa yakalanır ve fark edemeyecek duruma gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gece akıntıları çoğunlukla geceleri ortaya çıkar ama çoğu zaman da gün içinde meydana gelmeye başar. Nadiren görülen boşalmalar zararsızdır fakat sıklıkla meydana gelenler hiç şüphesiz ki kişinin sağlığını etkiler. Bu durum vücutta diğer düzensizliklere yol açabilir ve bu nedenle alanında uzman bir doktora görünüp hastalığı durdurmak için gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Doktorunuz size pornoğrafik yayınları okumamanızı, müstehcen konuşma ve görsellerden uzak durmanızı gibi çeşitli şeyler isteyebilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Ergenliğin ilk dönemlerinde çok yaygın olarak görülen bu durum, çok sıklaşana kadar problematik bir durum teşkil etmez. Çok sıklık, aşırı derecede seminal sıvı kaybına neden olarak çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir. Uzmanlar sık olmayan boşalmaların sağlıklı bir üreme siteminin sürdürülmesi için vücudun göstermiş olduğu sağlıklı bir süreç olduğunu belirtiyor. İlaveten, gece boşalmalarının haftada iki kereden fazla meydana gelmemesini gerektiğini ifade ediyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sık meydana gelen nokturnal emisyon, sperm sayısı düşüklüğü gibi çeşitli cinsel fonksiyon kayıplarına neden olabilmektedir. Fazla miktarda seminal sıvı kaybının ise vücutta yorgunluk, saç kaybı ve sırt sivilceleri gibi diğer etkileri de ortaya çıkabilir.

Herhangi bir kişide fazla rüyalanma söz konusu olduğunda uygun tedavi aramak ve olmak önemlidir. Muhtemelen, çoğu yetişkin erkek az yapılan cinsel aktivite sonrası ıslak rüya deneyimi yaşar. Fakat ergenlerde (13-19 yaş arasında) yaşananlar kadar erkekler arasında yaygın değildir.

Mahrem aktiviteleri daha fazla düşünen erkeklerde, rüyada bu tür görüntüler görmeleri muhtemel olmakta ve gece boşalmalarına meyilli olmaktadırlar. Böyle tür rüyalar nokturnal emisyonun nedenlerinden bir tanesidir.

Erotik tür rüyalar, beyini aşırı aktif hale getirir ve erkeklerin ejakülasyon (boşalma) sistemini uyarır ve bu da ıslak gece akıntıları olmasına yol açar. İlaveten, gece boşalmalarının diğer önemli bir nedeninin ise hormonsal dengesizlikler olduğu düşünülmektedir. Özellikle de bozulan testosteron hormonunun seviyesi muhtemelen erkeklerde bu durumun bir nedenidir.

Ayrıca, spermlerin anormal üretimi ve fonksiyonu da nokturnal emisyonun nedenleri arasındadır. Uygun olmayan sperm morfolojisi ve hareketliliği de gece boşalmalarının sorumlusu olabilmektedir. Sağlıksız ve iyi çalışmayan üreme sistemi, erkeğin boşalma sistemini kontrol etmede yetersiz kalıyor olabilir. Bu da doğrudan sık boşalmalara yol açabilir.

Diğer yaygın teori ise bilimsel olarak ispat edilmese de vücut yoluyla fazla meninin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Gece akıntıları yada boşalmalar kişiye cinsel gerilim için bir tür fizyolojik emniyet vanası sağlamaktadır.

GECE BOŞALMALARININ SIKLIĞI

Gece akıntı sıklığı oldukça değişkendir. Bazı erkekler özellikle de gençler hayatlarında bir çok kez bu deneyimi yaşarken, bazıları ise hiç yaşamazlar. Diğerlerinden daha fazla veya daha az sıklıkta rüyalanan erkeklerde genellikle herhangi bir sorun yada problem bulunmamaktadır. Bazıları hayat boyu sahipken bazılarında ise sadece belirli bir yaşta görülebilir.

İLGİLİ YAZI: ERKEKLERDE SIK SIK GECE BOŞALMA TEDAVİSİ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Emre bektaş

    Merhaba hocam penisimde ilk basta beyaz bir akıntı geldi 2 gün önce sonra sarı bir akıntıya dönmeye başladı ve penisimde yanma var yardımcı olun lütfen hocam …

    elif

    Mrb esimi bu sabah uyandirdigimda bosaldigini fark ettim ama ruyamda hic bisi gormedim dedi beli agriyodu ve gripti acaba bunlardan mi olmustur yoksa mutlaka ruyasinda bisi gormusmudur yardimci olrmusunuz?

    Hastalık, ağır yorgunluk vs. durumlarında meni gelmesi sık yaşanan bir durumdur. Eğer bu durum çok sık tekrar ederse bir doktora görünmekte fayda vardır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis Şişmesi
Erkeklerde Böbrek Taşı Sorunu!
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları
Burun Kılları Nasıl Alınır
Prostat
Düşük Libidoya Son
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.