ERKEKLERDE SÜREKLİ YORGUNLUKErkeklerde Sürekli Yorgunluk

Erkeklerde sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü yada enerji seviyesinde azalma anormal bir durum olarak değerlendirilmelidir. Haftada birkaç seferden daha sık yorgunluk ve bitkinlik belirtilerinin görülmesi birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkar. Her bir neden irdelenmeli ve ona göre tedavi planı takip edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Herkeste belli zamanlarda şöyle kanepeye uzanıp yatma isteği uyandıran yorgunluk ve enerji düşüklüğü görülmektedir. Ancak uzun süreli zihinsel ve fiziksel yorgunluk ve kronik düşük enerjili olma hali ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Erkeklerde bir hafta içinde birkaç kez kendilerini düşük enerjili ve yorgun hissetmelerinin muhtemel nedenleri şunlardır:

Düşük Testosteron Sorunu

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte testosteron hormonunun üretimi de düşmektedir. Testosteron, cinsel dürtü, kas kütlesi, kemik yoğunluğu gibi vücutta çok fazla şeyden sorumludur. Testosteron düzeylerinde anlamlı bir düşüş görülmesi ise, cinsel dürtüde azalma, vücutta yağ artışı, motivasyon azalması, uykusuzluk ve uyku sorunları gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar. Kronik düşük enerjili olma ve zihinsel-fiziksel yorgunluğa bu belirtiler de eklenir.

Günümüzde çeşitli testosteron eksikliği giderici tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Testosteron düşüklüğünü görmek için kan testlerinin yapılması gerekecektir. Kan tahlilleri sonucunda hormon düzeyi düşük çıkarsa, muhtemel nedenleri ve tedavi seçenekleri için doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroid Sorunları (Özellikle Hipotroidi)

Tiroid hormonunun düşük seviyede olması (hipotiroidi) da enerji seviyelerinde düşüşe neden olabilmektedir. Bu durum, bağışıklık sistemi hücrelerinin tiroit hücrelerine saldırdığı otoimmün bir hastalık nedeniyle oluşabilir. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de ortaya çıkabilir. Özellikle de erken belirtileri göz ardı edilirse sonuçları ve olumsuz etkisi daha ağır olur.

Hipotroidi Hakkında Daha Fazlası…

erkeklerde enerji düşüklüğüHipotiroidi belirtileri arasında yorgunluk, üşüme, kabızlık, kilo alımı, kas ağrıları, cilt kuruluğu, saç tellerinde incelme ve depresyon sayılabilir. İlginçtir, tiroid hormonundaki düşüş testosteron düzeylerinde de düşüşe neden olmaktadır. Bu da hem tiroit hem de testosteron eksikliğinin ortaya çıkardığı belirtilerle birlikte yorgunluk ve enerji düşüklüğüne de neden olur. Düşük tiroid hormonu tedavisi yorgunluk gibi diğer belirtilerin de giderilmesine yardımcı olur. Tedavi ayrıca guatr, kalp hastalıkları, nöropati ve benzeri komplikasyonları da önler.

Hipertiroidi ya da aşırı aktif tiroid ise; hızlı kalp atışı ve vücuda aşırı yüklenmeden dolayı yorgunluğa neden olabilir.

Uyku Sorunları

Bireylerdeki yorgunluğun nedeni sadece uykusuzluk ya da kötü uyku kalitesi olabilir. Ulusal Uyku Vakfı’na göre, günümüzde bir asır öncesine göre yüzde 20 daha az uyku uyumaktayız. Geceleri çalışma, gündüzleri uyuma, uykuyu tamamen atlama gibi uyku düzensizlikleri de yorgunluk sebebidir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bazı insanlarda ise uyumak için yeterli vakit ayırdığı halde birtakım uyku sorunları nedeniyle kaliteli bir dinlenme yapılamamaktadır. Uykuda solunum bozukluğu ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkların sürekli gerçekleşmesi uyku düzeni ve uyku kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Huzursuz bacak sendromu da uykuyu olumsuz etkileyebilen başka bir rahatsızlıktır.

Depresyon

Depresyon herkesi etkileyebilen psikolojik bir durumdur. Belirtileri arasında uyuyamama, konsantrasyon güçlüğü, yaşama ilişkin ilgi kaybı, boşluk, üzgün olma, enerji düşüklüğü, yorgunluk ve umutsuzluk gibi duygu değişiklikleri yer alır.

Depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. Rehberlik hizmetleri ve ilaçlar yaygın olarak kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Depresyon durumunda olan birinin tıbbi tedavi arayışında olmaması tehlikeli sonuçlar çıkarabilir. Özellikle şiddetli depresyon tedavi edilmezse, birey potansiyel olarak kendine zarar verme ya da intihar etme gibi yollara başvurabilir.

Demir eksikliği

Demir eksikliği anemisi ve diğer anemi türleri genellikle erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Ayrıca kronik düşük enerjili olma ve yorgunluk nedeni olarak da görülmektedir. Erkeklerdeki düşük demir seviyesi vejetaryen bir diyet ile besleniyor olma veya sık sık kan bağışında bulunma sonucu olabilir. Aneminin diğer türleri B12 düşüklüğü gibi vitamin eksikliği nedeniyle meydana gelebilir.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Demir eksikliği anemisi belirtilerine aşırı yorgunluk, ciltte solgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi ve ellerde ve ayaklarda karıncalanma gösterilebilir. Komplikasyon olarak da enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması ve düzensiz kalp atışı görülebilir.

Yorgunluğun Oluşturduğu Endişeler

Yorgunluk bazı ciddi sağlık sorunlarının önemli bir belirtisi olabilir. Yorgunluğa neden olabilen durumlar şunlardır:

  • Karaciğer yetmezliğierkeklerde enerji azlığı
  • Böbrek yetmezliği
  • Kalp hastalığı
  • Kanser
  • KOAH
  • Amfizem
  • Tip 1 ve tip 2 diyabet
  • Kronik yorgunluk sendromu

Yukarıda ismi verilen hastalıkların yanı sıra bazı ilaçlar da yorgunluk sebebi olabilir. Bu ilaçlar arasında bazı ağrı kesici ilaçlar, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve bazı antidepresanlar yer almaktadır. Yorgunluğa aynı zamanda aşırı kafein tüketimi, aşırı alkol alımı, antihistaminik ve öksürük ilaçlarının alınması neden olabilir.

Yeterli Enerji için Beslenme

Yorgunluk altta yatan ciddi bir sorundan ziyade, sadece kötü beslenme ve egzersiz eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Düşük enerjili bir insan için egzersiz yapmak belki de en son yapmak istediği şeydir. Ancak, sadece 30 dakikalık bir yürüyüş bile vücuda kan pompalama düzenine çok olumlu katkıda bulunur. Düzenli egzersiz yapılması yorgunluğu azaltabilir ve uyku alışkanlıklarınızı artırabilir.

Diyet yorgunlukla mücadelede önemli bir faktördür. Kahvaltıyı atlamadığınızdan emin olunuz. Gün içerisinde de meyve ve sebze, fındık ve tohumlar, tam tahıllar, yağsız protein ve bol su içeren bir diyet çok daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Kızarmış yiyecekler, yüksek yağ içeren besinler, şeker ve cips gibi işlenmiş gıdalardan ve sodadan kaçınılmalıdır. Bu besinler, enerji seviyelerini düşürerek yorgunluğa yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkeklerde Böbrek Taşı Sorunu!
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Testis Büyümesi Nedenleri
TESTİS AĞRISI NEDENLERİ
Erkeklerde Sık Sık Gece Akıntısı (Boşalma)
Geriye boşalma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.