ERKEKLER İÇİN 16 SÜPER BESLENME TAKVİYESİ

Vücudunuzun düzgün çalışması için vitamin ve minerallere gereksinimi vardır. Eğer vitamin ve mineral konusunda yada beslenmede yetersiz alım söz konusu olursa, temel beslenme eşiği düzeyine ulaşabilmek için ek olarak multivitamin almanız gerekebilir. Ama, aslında, daha iyi bir sağlık için daha az yaygın bulunan elementlerden de menünüze katmanız gerekir.

Örneğin “Likopen” domateste bulunan güçlü bir antioksidandır. Kırmızı pirinç ekstresi ise kalp sağlığı için önemli olan “statin” içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğru takviyeleri kullandığınızda kalbinizi güçlendirebilir, bağışıklık sistemini keskinleştirebilir ve hatta cinsel hayatınıza da katkıda bulunabilirsiniz. Ancak yanlış bir seçim yaparsanız etkisiz hatta zararlı olabilir. Bu bakımdan doktorunuz ile istişare yaparak kullanacağınız ürünün diğer ilaçlar ile etkileşimi olup olmadığını öğrenerek sizin için gerekli olan takviyeleri alın. Uygun kullanım sayesinde birçok problemin neden olduğu sorunları elimine edebilirsiniz.

Sorun : Beyin Göçü
Çözüm: Asetil L-Karnitin
Bu amino asit yağı enerjiye dönüştürür ve vücutta antioksidan aktivitesini artırır. Asetil L-Karnitin, alkol ve yaşlanma nedeniyle meydana gelen stresten sizi koruyabilir. Ayrıca günlük 1 gram kadar bu takviyeyi alan kimselerin hafif kronik depresyon bakımından iyi geldiği belirtilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doz: 1.000 mg / gün
Doğal kaynaklar: Kırmızı et , süt ürünleri

Sorun: Yüksek kan basıncı
Çözüm: Koenzim Q-10

Koenzim Q-10, vücuttaki EcSOD düzeyini dengeleyerek kan basıncını düşürür. Koenzim Q-10, ayrıca sperm kalitesini de artırır. Japon araştırmacılara göre ise bu bslenme takviyesinin egzersiz yaparken yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Doz: 30-200 mg / gün
Doğal kaynaklar: Et ve balık, yumurta, brokoli

Sorun: Kemik zayıflığı
Çözüm: D VİTAMİNİ

D vitamini kemiklerin kalsiyumu absorbe etmesine yardımcı olan bir hormondur. Kritik bir yararı vardır ama diğer zorlayıcı nedenlerden dolayı da almaya ihtiyacınız var. Örneğin, D vitamini depresyon düzeyini ve kolorektal kanser riskini azaltmakta ayrıca kalp krizi riskini de gerilere çekmektedir.

Doz: 1000 IU A vitamini D3/gün

Doğal kaynaklar: Güneş ışığı, güçlendirilmiş süt

Sorun: Kalp Hastalığı
Çözüm: BALIK YAĞI

EPA ve DHA esansiyel omega – 3 yağ asitleri, balık yağı, trigliserid seviyesini düşürür, HDL kolesterolü artırır ve kan basıncını düşürür. Elbette sadece kalp için değil ayrıca inflamasyonu azaltır, bilişsel performansı artırır, kolon ve prostat kanseri riskini de düşürebilir.

Doz: En az 500 mg DHA ve günlük 500 mg EPA
Doğal kaynaklar: Somon, ton balığı veya diğer yağlı balıklar

Sorun: Migren
Çözüm: MAGNEZYUM

Magnezyum düzeyindeki düşüş büyük bir baş ağrısına neden olabilir. Bu düşüş, beyninizdeki kan damarlarını büzer ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasal olan serotonin hatalı çalışır. Sonuç kaçınılmazdır; migren. Magnezyum, kan basıncını düzenler, diyabet ve inme sorunlarını etkisizleştirir.

Doz: 250 mg / gün, diyetinize ilave diyet magnezyum
Doğal kaynaklar: Lifli yeşillikler, kepekli tahıllar, kabak çekirdeği, kahve, fındık

Sorun: Diyabet
Çözüm: Psyllium husk (Karnıyarık Otu)

Bu, lif kaynağıdır ve size kolon temizlenmesinden daha fazlasını sunar. Fin’ de yapılan bir çalışmada yemeklere ilave olarak bu bitkinin eklenmesi kan şekeri ve insüline olan cevabı azaltmaktadır. Psilyum, LDL kolesterolü düşüren FDA tarafından onaylanmış beş çözünür liften biridir.

Doz: 20-35 g / gün, bölünmüş ve en az 8 ons sıvı ile alınmalıdır.
Doğal kaynaklar: Bazı güçlendirilmiş tahıl taneleri

Sorun: Sindirim Sorunları
Çözüm: PROBİYOTİKLER

Probiyotikler bağırsak içinde hastalığa neden olan ve kötü bakterileri dışarı atam sağlıklı bakterilerdir. Prebiyotikler bazı enfeksiyonlar, antibiyotikler, kemoterapi ve düzensiz barsak sendromunun neden olduğu ishali azaltır.

Doz: 1 günde 1 kapsül (en az 1 milyar bakteri)
Doğal kaynaklar: Yoğurt, kefir ve diğer süt ürünleri

Sorun: Düşük dayanıklılık
Çözüm: QUERSETİNİN

Kardiyo oturumunu uzatmak ister misiniz? Düzenli egzersiz yapmayan ancak bu antioksidanı bir hafta boyunca günde iki kez 500 mg alanlarda, plasebo alan gruba göre % 13 kat daha uzun bisiklet kullanmayı başardıkları belirlenmiştir (University of South Carolina). Bu antioksidant aynı zamanda LDL partiküllerinin oksidasyonunu azaltır ve kan damarlarını daralmasını önler.

Doz: kadar 500 mg, günde iki kez
Doğal kaynaklar: Kırmızı şarap, maydanoz, greyfurt, soğan, elma

Sorun: Eklem ağrısı
Çözüm: GLUCOSAMINE

Kıkırdak dokunun yapı elemanı olan Glukozamin kullanılması, bir ortopedik cerraha göre eklemlerde iltihabı gidererek ağrıyı yok eder. Yapılan yeni bir çalışmada genellikle genç erkeklerde yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkan dizdeki osteoartrit belirtilerini giderme konusunda glukozamin’in (glukozamin hidroklorür, glukuzamin sülfat) asetaminofenden daha etkili olduğu bulunmuştur .

Doz: 1.500 mg / gün
Doğal kaynaklar: Kabuklu hayvan kabukları

Sorun: Sakatlık
Çözüm: C VİTAMİNİ

Yetişkin erkeklerin yaklaşış yüzde altmışı günlük beslenmelerinde yeterli düzeyde C vitamini almamaktadır. C vitamininin en iyi bilinen özelliği egzersiz ile üretilen serbest radikallerin vereceği doku hasarından hücreleri korumasıdır. C vitamini ayrıca yaraların iyileşmesine katkı sağlar, ligament ve tendonlarda bulunan kollajen üretimi için de anahtar rol üstlenir.

Doz: Aralıklı dozlar ile 1000 mg / gün
Doğal kaynaklar: Kuşburnu, narenciye, brokoli, guava, Kivi, maydanoz

Sorun: Ekstra vücut yağı
Çözüm: EGCG

Yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay ekstresi alan erkekler plasebo alanlardan hafif egzersiz sonrası %17 oranında daha fazla yaktıkları tespit edilmiştir. Yeşil çayda yer alan EGCG çok etkili bir antioksidandır. Ayrıca, kanseri önlediği ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Doz: 890 mg / gün yeşil çay ekstresi (340 mg EGCG içerir)

Doğal kaynaklar: Yeşil çay

Sorun: Prostat Kanseri Riski
Çözüm: LİKOPEN

Likopen güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidan Illinois Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmaya göre prostat kanseri riskini azaltabilmektedir. Araştırmacılar, likopenin hormon metabolizmasını değiştirdiğini ve kanser hücrelerinin kendi kendilerini tahrip ettiğini ortaya çıkarmışlardır.

Doz: 15-20 mg / gün
Doğal kaynaklar: Taze ya da pişmiş domates ve kırmızı

Sorun: Kolesterol
Çözüm: Kırmızı Pirinç Ekstresi

Kırmızı maya olarak da bilinen ürün lovastatin içermektedir. Kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, beslenme programlarında 12 hafta boyunca kırmızı maya alan ve egzersiz yapan hastalarda LDL düzeyinin % 27 oranında azaldığı, sadece diyet alan ve egzersiz yapan hastalarda ise sadece LDL düzeyinin % 6 kadar olduğu belirlenmiştir.

Doz: 600 mg, günde 3 kez (*Eğer kalp ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışın)
Doğal kaynaklar: Kırmızı maya pirinç, kırmızı pirinç sirkesi

Sorun: Kanser riski
Çözüm: Resveratrol

Siz saati durduramazsınız ama yavaşlatabilirsiniz. Üzüm kabuğunda bulunan ve resveratrol adı verilen kimyasal, doğrudan yaşlanmayı düzenleyen genleri ile etkileşim içerisindedir. Resveratrol ile hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde DNA onarımını teşvik ettiği, insanlarda beyne kan akışını arttırdığı, prostat kanseri ve kolon kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu belirlenmiştir.

Doz: Doz önerisi yok
Doğal kaynaklar: Kırmızı şarap , kırmızı üzüm suyu

Sorun: Depresyon
Çözüm: SAMe

Kanadalı araştırmacılara göre, diyet amino asitinin sentetik formu olan SAMe, doktorlar tarafından reçete edilen depresyon ilaçları kadar etkilidir. Aynı zamanda, eklem ağrısı ve iltihabı azalttığı ve kıkırdak tamirini de yardımcı olduğu saptanmıştır.

Doz: 600 ila 1,600 mg / gün, durumunuza bağlı olarak
Doğal kaynaklar: Muhtemelen et, yeşillik ve portakal yedikten sonra vücudunuzda yapılabilir.

Sorun: Büyümüş prostat
Çözüm: Saw Palmetto (sabal)

Yaş ilerledikçe, benign prostat hiperplazisi (BPH) riski artar. Bu durum tuvalete gittiğinizde damla damla yapmanıza neden olan bir durumdur. Saw palmetto yada Avrupa’da bilinen adı ile sabal, idrarınızın akıcılığını geri kazanmasına yardımcı olabilir. Kore’ de yapılan bir çalışmaya göre, günlük 320 mg saw palmetto alan erkeklerde 1 yıl sonra %50 oranında BPH belirtilerin azaldığı saptanmıştır.

Doz: 320 mg / gün
Doğal kaynak: Saw Palmetto meyvesi

ÖNEMLİ NOT: Burada gösterilen dozlar çalışmalarda kullanılmıştır, fakat doktorunuz sizin için uygun bir doz tavsiye edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
TAVUK KOLLAJENİ
b2 vitamini
KLORELLA (CHLORELLA) TABLET
IPRİFLAVON OSTEOPOROZU ÖNLER
Astaksantin Nedir? Neye İyi Gelir?
KOENZİM Q-10
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.