ANDROPOZ

Eskisi kadar ilişkiye girmek size cazip gelmiyorsa, olmasa da olur diyorsanız yada kim uğraşacak şimdi onla…. Gibi serzenişleriniz varsa, golf topunu deliğe sokabilmek için yeterli vuruş gücünü kendinizde hissetmiyorsanız yada gücünüzün sizi yarı yolda koyacağı ile ilgili endişeleriniz varsa andropozun kapınızı çaldığından söz edebiliriz. Andropoz denilen şey, çoğu erkeğin kaçınamaz olduğu bir gerçektir ve erkek menopozu olarak tarif edilebilir. Erkeklikle ilgili hormonların üretiminde yaşanan sıkıntı yada azalma bu sürecin en büyük nedenidir. Ve bu süreçte çoğu erkekte duygusal ve fiziksel değişim meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekler yaşlandıkça testislerde üretilen hormonların miktarında azalma olduğu uzun zamandır biliniyor. Ama son zamanlarda, klinik olarak bu durum hakkında neler yapılabileceği konusunda fazlaca araştırma yapılıyor. Erkeklerin yaşlanma sürecinin beklenen bir parçası olan bu durumdan erkeleri silkelemek için doktorlar çeşitli tıbbi çözüm süreçleri keşfediyorlar.

Andropoz, ani oluşan bir değişim değil yavaş gelişen bir süreçtir ve bilinmesi gereken bir şey bu sürecin herkeste farklı olabileceğidir. Sadece biyolojik olarak değil, fiziksel bazı faktörler de bu sürecin işleyiş hızını değiştirebilmektedir.

OLAY NEDİR?

Andropoz oldukça yaygındır ve sizde de yüksek riskte ortaya çıkabileceğini bilmelisiniz. 40-49 arasında olan erkeklerin yaklaşık% 2 – % 5’ i, 50-59 itibaren nüfusun % 6 – 40’ ında oranında yükselişe geçer. Eğer 60-69 yaşında iseniz bu oran % 20-45 aralığında bir yerde, 70-79 yaş aralığına bakıldığında ise yaklaşık% 34 – 70 arasında erkekleri etkilemektedir. Ve yaş 80 üzerinde çıktığında ise andropoz oranı %91’lere ulaşır. Sayılar kesin rakamlar olmamakla birlikte yaklaşık oranları ifade etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLER NASIL GELİŞİR?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Andropoz ani bir durum değil, yavaş yavaş ilerleyen bir olgudur. Bunlardan herhangi biri veya tümünü içeren durumlar ortaya çıktığında Andropoz başlangıcından söz edilebilir. Bu durumlar;

 • Cinsel istek ve ereksiyon kalitesinde azalma. Özellikle, gece vakitlerinde meydana gelen ereksiyon yeteneğinde azalma androjen hormonların azaldığının önemli bir işaretidir. Buna bağlı olarak entelektüel aktivitesinde azalma, yorgunluk, depresyon, öfke ve kötü mekansal yönelim azalması da ortaya çıkar.
 • Ruhsal durum değişiklikleri. Bu bazen bir entelektüel aktivite kaybı, yorgunluk, depresyon, öfke ve kötü mekansal yönlendirme ile birlikte meydana gelir.
 • Kas kütlesi ve gücü ile birlikte yağsız vücut kitlesi azalır.
 • Vücuttaki kıllarda kayıplar gözükür.
 • Kemik yoğunluğu osteoporoz nedeni ile azalır. Osteoporoz kemik kırıkları ve çatlakların oluşumuna yol açabilir.
 • İç organların etrafındaki yağ oranında artış.

Andropoz farklı şekillerde ve farklı derecelerde farklı erkekleri etkiler. Bu belirtilerin bir ya da ikisi sizde olabileceği gibi, biri ağır diğerleri hafif olarak ortaya çıkabilir.

Bu beliritlere bakarak andropoza giriyor olduğunuz düşüncesine kapılmamalısınız. Belki de yaşınız buna müsait olmasına rağmen, vücudunuzun başka bir kısmından kaynaklanan bir sorundan yada başka bir nedeni olabilir. Bu yüzden, böyle durumlarda bir kan testi yaptırmak sorunun çözümüne yönelik bir tanı yapmak için en iyi yoldur.

TANI

Tanı için bir kan testi genellikle gereklidir ve test sonucu Andropozun var olduğunu ve testesteron düzeyinin azalmış olduğunu doğruluyorsa bununla ilgili diğer konulara da değinilmelidir. Testesteron düzeyinin azalmasına neden olan diğer faktörler gözden geçirilmelidir. Örneğin, fazla bir şekilde cinsiyet hormonu bağlayabilen globulin miktarı testesteronun dokulara yolculuğunu engelleyebilir ve sınırlayabilir. .  daha fazla seks hormonu-ilgilenmesi olabilir olmadığını belirlemek için, ADAM Anketi almak bağlayıcı globulin dokulara seyahat gelen testosteronu sınırlayabilir.

Bilmeniz gereken birkaç konu:

  • • Düşük testosteronun tanımı değişir. Genel olarak, genç bir adam için normal oranının altındaki iki standart sapma eksik olarak kabul edilir.
  • • Bir gün diğerine değişebilir, bu nedenle bir süre üzerindeki testosteron düzeylerine bakmak önemlidir.
  • • Yaşlı erkeklerde, etkilenen organlar androjenler için farklı farklı yanıt verebilir.

Beyin, kemik, prostat ya da kas hücrelerinin uygun çalışmasını sağlamak için tüm erkekler için doğru bir testosteron düzeyi yoktur. Bu nedenle sizin için en etkili testosteron düzeyini bulmak için doktorunuz ile birlikte daha iletişim halinde olmalısınız.

Genellikle Testosteron düzeyi, 200 ng / dl altında ise düşük olarak kabul edilir. Testesteron düzeyi 600 ise ng / dl ise genellikle bu andropoz nedeni değildir.

TESTOSTERON REPLASMAN TEDAVİSİ

İyi haber şudur ki tedavisi genellikle çok etkilidir. Tedavinin hedefi kemik yoğunluğunu optimize etmek, kas gücü ve zihinsel fonksiyonları geliştirerek cinsel işlevleri artırmak, libidoda artış sağlamak ve esenlik duygusunu iyileştirmek ve osteoporozun önlenmesini sağlamaktır. Tedavinin amacı testesteron seviyesini normal seviyelere geri getirmek ama bunun da ötesinde, testosteron düzeylerinden etkilenen ikincil hormonları normalize etmektir.

Oral tablet veya kapsüller, enjeksiyonlar, uzun etkili olan ve yavaş salgılanan granüller ve transdermal (deri yoluyla) yamalar ve jeller dahil olmak üzere bu durumu tedavi etmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Özellikle de deri yoluyla yapılan testosteron replasmanı en sık kullanılan ve en avantajlı yöntem olarak bilinmektedir. Çünkü;

 • • Bunu uygulamak kolaydır.
 • • Yan etkisinin az olması nedeni ile nispeten güvenlidir.
 • • Doğal vücut ritimlerine daha yakındır. Sabah üretilir ve gün geçtikçe azalır. 

ETKİ

Erkeklerdedki hormon replasman tedavisi kadınların hormon replasman tedavilerinin gerisindedir. Ancak bu çalışmalar, tedavide pozitif sonuçlar vermiştir. Etkileri arasında şunlar yer almaktadır;

Geliştirilmiş cinsel fonksiyon: Genel olarak, testosteronun düşük libidoyu (istek düzeyleri) iyileştirmede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Geliştirilmiş erektil fonksiyon: Erektil fonksiyon biraz daha karmaşıktır. Burada, hormonal düzey ve cinsel işlev arasında kanıtlanmış anlamlı bir etkileşim vardır. Yeni çalışmalar da yeterli testosteron düzeyleri bulunduğunda erkek ve kadın cinsel işlev bozukluğuna (oral ilaçlar ve enjeksiyon dahil) geleneksel tedavilere göre daha etkin cevap vereceği belirlenmiştir.

Geliştirilmiş ruh hali: Bu uygulama ruh halini geliştirmesinin yanı sıra enerji düzeylerini de geliştirmektedir.

Geliştirilmiş vücut kompozisyonu ve gücü: İlginçtir ki hormon replasman tedavisi erkelerin vücut yağ oranını düşürdüğü ve yağsız vücut kitlesinde artışa yol açtığı belirlenmiştir. Çeşitli çalışmalarda da el, kol ve bacaklar gibi uzuvlarda kas gücünde iyileşme sağladığını göstermektedir.
Artan kemik yoğunluğu: Düşük kemik yoğunluğu veya osteoporoz erkeklerde giderek artan bir sorundur. Osteoporoz hastalığı erkeklerde kalça kırıklarına neden olmakta ve bu bazen sakatlık ve ölüm ile yakından ilişkili olabilmektedir. Testosteron tedavisinin, özellikle omurga içinde, kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir.
Geliştirilmiş kardiyovasküler sistem: Evet, erkeklerde kadınlara göre daha fazla kardiyovasküler sisteme bağlı olarak ölümler meydana gelmektedir. Androjenlerin serum lipoprotein profili, vasküler tonus, trombosit ve kırmızı kan hücresi pıhtılaşma parametreleri ve ateroskleroz süreci de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık ile ilgili risk faktörlerinin azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

OLUMSUZ ETKİLERİ

Eğer, prostat kanseri ya da meme kanseri öyküsü olan bir erkek iseniz testosteron tedavisi için iyi bir aday olamdığınızı kesinlikle bilmeniz önemlidir. Testosteron tedavisi hormonal duyarlılığa sahip olan kanserlerin daha hızlı büyümesine yol açabilir.

Dikkate değer, diğer olumsuz faktörler ise şunlardır:

 • Sıvı Tutma
 • Karaciğer toksisitesi
 • Doğurganlık ile ilgili sorunlar
 • Uyku apnesi
 • Gergin göğüs yada göğüslerin büyümesi
 • Kırmızı kan hücre konsantrasyonunun artması
 • Prostat Büyümesi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil Meni Neden Olur
Testis Kanseri
Düşük Libidoya Son
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Testislerin zarar görmesi
Erkek Kısırlığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.