ERKEKLERİN NE İSTEDİĞİNİ BİLİR: ÇOBAN ÇÖKERTEN
İsminin pek duyulmayışının aksine marifeti ve yaptığı ünü gizliden gizliye artan şifalı bitkilerden birisi de Çoban Çökerten bitkisidir. Yurdumuzun farklı yörelerinde farklı isimlere anılan çoban çökerten genellikle  Çarık Dikeni, Çakır Dikeni yada Deve Çökerten olarak da bilinmektedir. Çağımızın büyük toplumsal sorunlarından erkeklere ait olan sperm yetersizliği, düşük libido yada iktidarsızlık gibi önemli sağlık sorunlara çözüm niteliği taşıyan bir şifalı bitkidir. Özellikle bu sorunlara karşı Prof.Dr.Ahmet MARANKİ tarafından önerilmekte, buna ilaveten Ginseng, Dolma Fıstığı(çam fıstığı) ve Hodan(sığır dili) kullanılmasını da tavsiye etmektedir. Bu şifalı bitkilerle ilgili makaleler sitemizde geniş çapta yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

GENEL ÖZELLİKLER
Botanikteki adı Tribulus terrestris olan şifalı bitki yabankimyonugiller ailesine mensuptur. Dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişir. Tribulus terrestris tropik ve ılıman bölgelerde bulunan hormonal diüretik bir bitkidir.
Tek yıllık olan yabani bitki küçük ve açık sarı renkli çiçeklere sahiptir. Çoban çökerten meyveleri boynuza benzer ve dikenlidir. Bitkinin genellikle kurutulmuş meyvelerinden (10 mm kadar çapında) faydalanılır. Bu kurutulmuş meyvelerden infüzyon (kururtulmuş meyvelerin üzerine kaynar su dökülerek hazırlanan çözelti, çay) yapılarak istifade edilir. İnfüzyon yönteminde etken olan içerik sıvıya geçer. Bu çözeltide şifa verme yeteneğindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇOBAN ÇÖKERTEN İÇERİK
Bitkinin kök, gövde ve yaprakları ayrı ayrı bileşenlere sahiptir. Köklerde; azot, sabit yağlar, alkaloit, resin gövdede; fruktoz, sükroz, nişasta meyvelerinde; protein, yağ, diastase, glikosid resin bulunur.

NASIL KULLANALIM
Herbalistler Çoban çökertenin 30-60 günlük kullanımını önermektedir. Genellikle bitki yukarıda da ifade ettiğimiz gibi çayı çapılarak (infüzyon ) kullanılır. Çayı yapılırken tüm şifalı bitkiler gibi kaynatılmamalı 10 dakika kadar dinlendirilip, demlenmelidir.
Çoban çökerten bitkisin suyunu saklamanız da mümkündür. Bunun için hazırlanmış çayı posası ayrılaak bir şişeye konur. Şişe buzdolabı gibi soğuk bir ortamda saklanmalıdır. Fakat biz gene de taze bir şeklide yapıp, tüketmenizi öneririz.

FAYDALARI NELERDİR?
Çoban çökerten bitkisine günümüzde bitki bilimcileri tarafından gösterilen ilgi gittikçe artmaktadır. Çağımızın getirdiği birçok hastalıkta şifalı bitkilerin önemi çok büyüktür. Bizde yazımızda çoban çökerten bitkisinin faydalarını sizler için araştırdık ve kaleme aldık. Faydalı olmasını temenni ediyoruz.

ERKELER ÜZERİNDEKİ SPESİFİK FAYDALARI
Özellikle erkek bireyler üzerinde bilhassa cinsel hayatta oldukça olumlu katkı sağlamak, sağlık durumları ve idrar sorunları tedavi etmek için kullanılır. Tribulus terrestris, bünyesindeki protodioscin, dioscin ve diosgenin fitokimyasal bileşikler erkekler işlev bozukluklarının tedavisinde son derece faydalıdır. Erkek testis hormonu testosteronun hipofiz bezinden salgılanmasını artırır. Terrestris ile prostat iltihabı önlenebilir. Yapısındaki Beta sitosteroller, saponinler ile birlikte prostat kanseri gelişimini önlemektedir.

Çoban çökerten şifalı bitkisi idrar akımını sağlar ve üriner sistemin membranları üzerinde yatıştırıcı ve serinletici bir etkisi vardır.
Tribulus terrestris hem erkek hem de kadınlarda ürogenital sistem gençleştirmek için yeteneğine sahiptir. Bu bitki iktidarsızlık, düşük libido, erken boşalma ve istemsiz boşalma veya spermatorrhoea gibi erkek sorunların tedavisinde kullanımının faydalı olduğu tespit edilmiştir.
Bunların dışında yararları şunlardır;

 • Andropoz belirtilerini azaltır.
 • Testesteron seviyesini dengeler.
 • Erkeklerde sperm kalitesini, hareketliliğini ve sayısını artırır. Bu da kısırlığın önlenmesi ve tedavisinde önemli yer tutar. Bu güce sahip olması yapısındaki arginin amino asiti sayesindedir.
 • Güçlü bir afrodizyaktır(cinsel gücü artıran madde).
 • Bünyesindeki saponinler anti-viral etki göstermektedir.
 • Kadınlarda yumurta sorunlarının çözülmesine katkıda bulunabilir. Kadınlarda hormon düzeylerini dengeler dolayısıyla adet öncesi ve menopoz sonrası sendromların tedavisinde kullanılır.  Kanamanın kontrolü güç olduğu durumları ve hamile kadınlarda düşükleri önler.
 • Kadınların adet dönemlerinde ağır kanamanın kontrolünde etkilidir.
 • Kadınlarda uterus büyümesini destekler.
 • Tribulus terrestris annelerin beslenmesinde laktasyonu geliştirir.
 • Yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Düşük tansiyonu olan hastaların dikkatli kullanması gerekmektedir.
 • Vücuta direncini artırır. Bu sayede hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • İdrar sökücü özelliği bulunmaktadır. Böbrekleri çalıştırır.
 • Böbrek taşlarını düşürücü etkisi bulunmaktadır. Tribulus terrestris, ağrılı idrar yapma, idrar kaçırma, idrar yolu kanaması ve üriner taşların tedavisinde etkilidir.
 • Çoban çökerten tansiyon ve yüksek kolesterol seviyesini düşürmek için doğal bir çözümdür.
 • Tribulus terrestris bir üriner antiseptik olarak kullanılır.
 • Tribulus terrestris tohumları büzücü özelliğe sahiptir.
 • Şeker ve damar tıkanıklarında etkilidir.
 • Anjina riskini azaltır.
 • Tribulus terrestris birçok göz sorunlarının tedavisi için ayuverda preparatları kullanılır.
 • İhtiva ettiği bileşenler nedeni ile kişiye kuvvet, esenlik, fiziksel peformansa katkı sağlar. Yoğun bedensel efor yada sporla ilgilenenler için de çoban çökerten iyi bir dosttur. Bu bitki kişinin hem kas gücünü hem de vücut dayanıklıklarını arttırmaktadır.

SONUÇ OLARAK:
 Çoban çökerten erkek dostu bitkidir. Erkeklerin erkeklikle ilgili hassasiyetlerine destek veren bitki, kapsüller halinde de halka sunulmuştur. Bu şifalı bitki sadece erkekler değil aynı zamanda bayanlar için de kullanılabilirliği vardır. Her yönden faydalı bitkinin problemleri olan yakınınızdaki kişilere de tavsiye etmenizi öneririz.

  

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  yalçın dag

  mersinde taze toplayıp gölgede kuruttuğum çoban çökerteni biçok arkadaşımıza yolladım çok faydasını gören arkadaşlarımız oldu. 0506 9078610 numaralı telefonumuzdan sipariş verebilirsiniz.şifalı günler diliyorum.

  Anıl

  Yaklaşık 2 aydır tribulus kullanıyorum. Kullanmaya başladıktan 10 gün sonra etkisini iyi bir şekilde gördüğümü söylemeliyim.Eskiden yarım saat antrenman yapıp tıkanırken, şimdi 45-50 dakikaları görebiliyorum.Üstelik aynı frekansta yaptığım antrenmanlarla. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine supplementler.com isimli siteden sipariş edip aldım.Etkisini gerçekten gösteriyor.Tavsiye ederim.

  duzgun

  coban cokerten kac dakika kaynatilmalidir herseyi yazmisiniz ama nasil kulanilir bolumunu net aciklamamisiniz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karpuz Çekirdeği Yağı
AZGIN KEÇİ OTU (EPİMEDİUM)
Kuş Üzümü
Kalp İçin Şifalı Bitkiler
Şeftali ve Kabızlık
Safran
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.