ERKEKTE KISIRLIKErkekte Kısırlık

Çiftlerin yaklaşık yüzde 15 kadarı kısırdır. Bu, eşlerin korunmasız şekilde bir yıl ve daha uzun bir süre cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları anlamına gelmektedir. Bu çiftlerin yaklaşık yarısında ise erkek kısırlığı rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek kısırlığı düşük sperm üretimi, anormal sperm fonksiyonu ya da sperm aktaran kanallardaki tıkanıklıklardan kaynaklanmaktadır.  Hastalıklar, yaralanmalar, kronik sağlık sorunları, yaşam tarzı seçimleri ve diğer faktörler de erkek kısırlığında rol oynayabilir.

Çocuk sahibi olamamak eşler için stresli ve sıkıntılı bir hal alabilir. Ama erkek kısırlıklarının bazılarının tedavi edilebilir olduğunu da unutmamak gerekir.

NEDENLERİ

Erkek kısırlığı karmaşık bir süreçtir. Eşinizin hamile kalması için şunların olması gerekir:

Öncelikle sağlıklı sperm üretiminin olması gerekir. Bunu sağlayan ise ergenlik ile beraber gelişen ve olgunlaşan erkek üreme organlarıdır. Sperm üretimi için en azından testislerden birinin düzgün çalışması ve testosteron ve diğer hormonların üretilmesinin tetiklenmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Testislerde üretilen spermlerin meni içine taşınması gerekir. Spermlerin testislerde üretildikten sonra meni içine karışıp boşalma ile dışarı atılması için hassas kanallardan taşınması gerekir.

Meninin içinde yeterli miktarda sperme olması önemlidir. Sperm sayısının az olması yumurtanın döllenme şansını azaltır. Düşük sperm sayısı, meninin bir mililitresinde 15 milyondan veya boşalma başına 39 milyondan daha az sperm sayısı demektir.

Sperm sayısının yeterli olmasının yanında fonksiyonel olması ve hareket edebilmesi de gerekir. Eğer spermlerin hareketleri (motilite) ya da işlevleri anormal ise, eşinizin yumurtasına ulaşamayabilir.

Erkekte Kısırlık çevresel ve tıbbi nedenlerTıbbi nedenler

Erkek kısırlığı bir takım sağlık sorunları ve tıbbi tedavilerden kaynaklanabilir. Bu etkenler arasında yaygın olanları şunlardır:

Varikosel: Testisi boşaltan damarlardaki şişliktir. Erkeklerde kısırlığın en sık görülen ve tersine çevrilebilir nedenidir. Varikoselin erkeklerde neden kısırlığa yol açtığı kesin bilinmemektedir. Ancak bunun testis sıcaklığının düzenlenmesi ile ilgili bir probleme yol açtığı tahmin edilmektedir. Varikosel sperm sayısında düşüklüğe neden olur.

Varikosel tedavisi ile sperm sayıları ve fonksiyonu artırabilir ve tüp bebek tedavileri ile de desteklenerek potansiyel olarak kısırlıkta iyileştirme gerçekleştirilebilir.

Enfeksiyon: Bazı enfeksiyonlar sperm üretimini ya da sperm sağlığını bozabilir ya da yara izlerine neden olarak sperm aktarımını engelleyebilir. Bu enfeksiyonlar arasında belsoğukluğu veya HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, epididimin iltihaplanması (epididimit) veya testislerin iltihaplanmsıdır (orşit). Bazı enfeksiyonlar daha ciddi ve kalıcı olabildiğinden dolayı testiküler hasara neden olarak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.

Boşalma sorunları: “Geri boşalma” denilen durumda boşalma sırasında meni penisten dışarı atılmak yerine mesaneye doğru gider. Geri boşalmaya diyabet, omurilik yaralanmaları, ilaçlar, mesane, prostat veya üretra ameliyatı de dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşulları neden olabilir.erkeğin kısırlığı

Omurilik yaralanması veya belirli hastalıkları olan bazı erkeklerde ise sperm üretimi olduğu halde boşalma gerçekleşmez. Bu tür durumlarda genellikle yardımcı üreme teknikleri ile spermler alınabilir.

Antikorların spermlere saldırması: Anti-sperm antikorları, bağışıklık sisteminin sperm hücrelerini yanlışlıkla zararlı olarak algılaması sonucu saldırıya geçerler.

Tümörler: Kanserler ve selim tümörler erkek üreme organlarını doğrudan etkileyebilirler. Hipofiz bezi gibi üreme ile ilgili hormonları salgılayan bezdeki bu sorunlarda aynı şekilde dolaylı olarak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Bazı durumlarda ise cerrahi girişimler, tümörleri tedavi etmek için başvurulan radyoterapi ve kemoterapi tedavileri de kısırlığa yol açabilir.

İnmemiş testisler: Bazı erkeklerde, fetal gelişim sırasında bir veya her iki testis normal testis torbasına (skrotum) içerisine inmez. Erkeklerdeki kısırlığın bir nedeni de budur.

Hormon dengesizlikleri: Kısırlık testislerin doğrudan kendisini etkileyen sorunlardan kaynaklanabildiği gibi hipotalamus, hipofiz, tiroid ve böbrek üstü bezleri gibi hormonal sistemlerini etkileyen bezlerdeki diğer anormalliklerden de kaynaklanabilir. Düşük testosteron (erkeklik hipogonadizm) ve diğer hormonal sorunlar altta yatan olası nedenlerden bir kaçıdır.

Sperm taşıma kanallarında sorun: Spermleri farklı ve birden çok kanal taşır. İşte bu kanallar kistik fibrozis veya benzeri kalıtsal koşullar, ameliyat sırasında yanlışlıkla yaralanma, önceki enfeksiyonlar, travma veya anormal gelişim gibi çeşitli nedenlerle tıkanabilir.

Meydana gelen tıkanma boşalma kanalında, testis içinde, testisi boşaltan kanallarda, üretrada, epididimde ve vas deferans kanalında ortaya çıkabilir.

Kromozom kusurları: Klinefelter sendromu gibi erkeklerin bir X ve bir Y kromozomu yerine iki X ve bir Y kromozomu ile dünyaya geldiği kalıtsal hastalıklar erkek üreme organlarında anormal gelişime neden olurlar. Kısırlıkla ilişkili diğer genetik sendromlar kistik fibrozis, Kallmann sendromu ve Kartagener sendromu gösterilebilir.

Cinsel ilişki ile ilgili sorunlar: Bu sorunlar arasında iktidarsızlık (erektil disfonksiyon), erken boşalma, ağrılı cinsel ilişki, ereksiyonu korumada güçlük, üretral açıklığın penis altında olması (hipospadias) gibi anatomik anormallikler ya da cinsel birleşmeye engel diğer psikolojik sorunlar olabilir.

Çölyak hastalığı: Gluten hassasiyeti nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim bozukluğu olan çölyak hastalığı da erkek kısırlığının bir nedeni olabilir. Glutensiz bir diyet takip edilmesi ile kısırlık düzelebilir.

Bazı ilaçlar: Testosteron replasman tedavisi, uzun süreli anabolik steroid kullanımı, kanser ilaçları (kemoterapi), bazı anti-mantar ilaçları, bazı ülser ilaçları ve diğer bazı ilaçlar da sperm üretimini bozabilir ve erkek kısırlığına neden olabilir.

Önceki ameliyatlar: Vazektomi, inguinal herni onarımı, skrotal veya testis ameliyatları, prostat ameliyatları, testis ve rektal kanserler için yapılan diğer büyük karın ameliyatları dahil olmak üzere bazı cerrahi girişimler yeterli sayıda sperm üretimini etkileyebilir. Çoğu durumda, cerrahi girişimler ile bu tıkanıklıklar onarılmaya ve durum tersine çevrilmeye çalışılır. Ya da epididim ve testislerden doğrudan spermler çeşitli teknikler ile alınabilir.

Çevresel nedenler

Isı, toksinler ve kimyasallar gibi bazı çevresel unsurlara aşırı şekilde maruz kalınması sperm üretimini veya sperm fonksiyonlarını azaltabilir. En yaygın çevresel nedenler şunlardır:

Endüstriyel kimyasallar: Benzenler, toluen, ksilen, pestisitler, herbisitler, organik çözücüler, boya malzemeleri ve kurşuna uzun süre maruz kalınması düşük sperm sayımlarına neden olabilir.

Ağır metal maruziyeti: Kurşun veya diğer ağır metallere maruz kalınması da kısırlık yapabilir.

Radyasyon ya da röntgen: Radyasyona maruz kalmak da geçici olarak sperm üretimini azaltabilir ama zamanla normale döner. Daha yüksek dozlarda radyasyon ise sperm üretiminin kalıcı şekilde azalmasına yol açabilir.

Testislerin aşırı ısınması: Yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve fonksiyonlarını bozar. Çalışmalar sınırlı olmakla ve sonuçsuz kalmakla birlikte sauna, hamam veya sıcak küvetlerin de geçici olarak sperm üretimi azalttığı düşünülmektedir.

Uzun süre oturma, dar kıyafetler giyme, laptopu üreme organlarına fazla yakın şekilde kullanma gibi sebepler testis torbasının sıcaklığını arttırarak sperm üretimini azaltabilir.

Sağlık, yaşam tarzı ve diğer nedenler

Erkek kısırlığının diğer bazı nedenleri şunlardır:

Yasadışı uyuşturucu kullanımı: Kas gücünü uyarmak için alınan anabolik steroidler testislerde küçülmeye neden olarak sperm üretiminin de düşmesine yol açar. Kokain ve marihuana gibi uyuşturucuların kullanımı ise geçici olarak sperm sayısında ve kalitesinde düşmeye neden olabilir.

Alkol kullanımı: Alkol tüketimi de testosteron seviyelerinde düşüşe neden olarak iktidarsızlığa (erektil disfonksiyon) yol açabilir ve sperm üretiminde de azalma yapar. Aynı zamanda aşırı alkol alımına bağlı olarak gelişen karaciğer hastalıkları da erkeklerde kısırlığın diğer bir nedenidir.

Sigara içilmesi: Sigara içilmesi erkeklerde sperm sayısında düşüşe neden olur. Pasif içicilik de aynı şekilde erkek kısırlığına etki edebilir.Erkekte Kısırlık sigara kullanımı

Duygusal stres: Stres sperm üretmek için gerekli olan bazı hormonların salgılanmasını engelleyerek dolaylı olarak kısırlık nedeni olabilir. Uzun süreli ve yoğun stres sperm sayını düşürdüğü için kısırlık nedeni haline gelebilir.

Kilo: Obezite kısırlığa çeşitli yollardan etki edebilir. Doğrudan spermlerin kendisini etkileyebilir ya da hormon üretimini olumsuz etkilemek suretiyle kısırlığa yol açabilir.

Kamyon şoförlüğü gibi uzun süreli oturmayı gerektiren meslekler ile kaynakçılık gibi bazı işlerde çalışanlar da kısırlık açısından risk altında sayılır. Ancak, bu konuda daha fazla çalışma ve araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

KİMLER RİSK ALTINDA

Erkek kısırlığı ile ilişkili risk faktörleri arasında şunlar gösterilebilir:

 • Sigara içmek
 • Alkol kullanmak
 • Bazı yasadışı uyuşturucuları kullanma
 • Şişmanlık
 • Daha önce geçirilmiş veya mevcut olan bazı enfeksiyonlar
 • Toksinlere maruz kalma
 • Testislerin aşırı ısınması
 • Testisleri etkileyen bir travma olması
 • Vazektomi veya büyük karın ameliyatları
 • İnmemiş testis varlığı
 • Doğumdan gelen bozukluklar ya da yakınlarından birinde kısırlık olması
 • Orak hücre hastalığı, tümörler ve bazı kronik hastalıkların olması  
 • Bazı ilaçların kullanımı, devam eden bazı tedaviler, ameliyatlar veya kanser tedavisi için başvurulan radyoterapi gibi tedaviler de kısırlık açısından risk oluşturabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar sayın hocam yada hocalrım benim sağ yumurtamda ağrı olmaya başladı bir hasteneye gittim fakat soğukdan kaynaklandığını önemli bişey olmadığını söylediler fakat bazzen şiddettli ağrım oluyor özellikle arac kullanırken cok rahatsızım beni konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim ii çalışmalar

  Sağlık

  ben 17 yaşındayım ve sol yumurtamm sağ yumurtramdan daha aşağıda bu bir soruna yol açarmı lütfen yardımcı olun

  Sağlık

  ya hocam şimdi benim testislerin birisi aşağıda birsi yukarıda hastaneye gittim ilk başta ameliyat dediler bende kabul etemdim ilerde bi sorun olmasması için 1 yıl sonra tekrar gittim bu sefer de sorun olmadığını söylediler ağrılarım kesildi ama bu olay ilerde bi sorun oluşturur mu ? fikriniz söylerseniz memnun olurum

  Sağlık

  mrba ben kız arkadaşımla seviştikten sonra sol testisim çok kötü agrıyo hocam acaba problem nedir yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  benim bi arkadaşın anlattığına göre yumurtalardan birinin asağıda birinin yukarıda veya o bölgedeki deride pürüzlük olması kısırlığın belirtileri oluyomuş bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim……

  Sağlık

  merhaba sayın hocam onur benim oğlu daha henüs 2 yaşında sag yumurtalığı yukarda doktor amaliyat dedi.kaç yaşına kadar amaliyat yaptıra biliriz. birde amaliyat yaptırmalımıyız.sadece ultrasyon cekildi .O rda belli oldu . Başka testler yaptırmalımıyız.Yardımcı olursanız sevirim

  Sağlık

  hocam ben 33 yaşındayım 1 yıl önce başka biriyle cinsel ilişkiye girdim ve bel soğukluğu geçirdim eşimede bulaştı çok antibiyotik kullandım bir türlü hastalık geçmedi eyds testide yaptırdım değilim kanımda mikrop olabilirmi bu konuda bana yardımcı olurmusunuz kısa sürede cevap istiyoyrum

  Sağlık

  hocam benim sağ yumurtam sol yumurtamdan daha yukarda bu bir sorunmudur.

  Sağlık

  hocam banada yer verdiginiz icin tesekür ederim benim sorum soyle olacakti benim testislerimde bazen agrilar oluyor cok agriyorlar ikiside 21 yasindayim 8 aydir evliyim cocuk daha olmadi zaten erken biraz acaba testis agrimasi spermlerde üretkensizlige neden olurmu tesekurler yada kisirlik nedenimidir acaba?

  Sağlık

  merhaba sayın hocam benim 10 aylık oğlum var.yumurtalığının biri yukarda olduğu için ameliyat dediler.ama çevremdekiler kendi başına normale döner diyorlar.sıcak suda denedik aşağı iniyor.ama bir süre sonra tekrar eski haline geliyor.

  Sağlık

  sayın hocam benim size sorum şu olcak ben 1 yıldır evliyim ve biz 2 yıl daha çocuk yapmayı düşünmüyoruz ama sigara kullanıyorum ve meni sayılarında azlık olduğunu düşünüyorum yani kısacası kısır olmaktan korkuyorum bunu nasıl nerde hangi labratuvarda öğrenebilirim izmirde yaşıyorum. Saygılarımla

  Sağlık

  merhaba hocam 2-3 gunden berı dıkkatımı cektıde benım spermımde once beyaz sonra sarı tekrar beyaz gelmektedır bu konu benı rahatsız etmektedır lutfen yardımcı olurmusunuz…

  Sağlık

  merhaba hocam benim yigenim 5 yaşında ama yuöurtalıkları yukarıda ne yapmamız gerekiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Sağlık

  slm hocam benim şöyle bir sorum olacaktı ben 18 yaşindayim spremim dışarı fışkırmıyor sadece ucundan akıyor acaba kısırmıyım lütfen bana yardimci olurmusunuz lütfen….

  Sağlık

  merb hocam benım ymurtalıklarımın birisi asagıda biri yukarıda bunun ne gbi bi hastalıgı olabilir yada zararı

  Sağlık

  hocam benim yumurtamın biri aşşagıda biri yukarda aca bisorun olurmu? ve 14 yasındayım sıvı akmıyor neden?
  neolur hemen cevaplayın hocam cok korkuyorum

  Sağlık

  meni rengım beyaz yanlızz yapıskann degıl bunun sorunu nedirr ?

  Sağlık

  hocam ben 44 yasındayım 6 ay dır cınsel birleşme sonunda zevk alıyorum boşaldıgımı zannadıyorum ama hiç meni akmıyor ben seker hastasıyım yardımlarınızı beklıyorum…tşk ler

  Sağlık

  benim sol kol tarafımdaki yumurta diğerine göre daha yukarıda ve ağrı var bunun nedeni nedir.

  Sağlık

  hocam benim sorunum penisimin üstünde sivilceye benzer şeylervar acaba bu bi sorunmu cvb bekliyorum hocam

  Sağlık

  hocam iyi günler bn 16 yaşındayım.yumurtalarım biras yukarıda gbi doktara gözkmelimiyim .birde istikrarsızlık var en ufak şeyde ucu ıslanıyo ne yapmalıyım.ara sırada ağrıo.lütfen yardım edin..

  Sevgli tunahan doktora görünmen çok önemli sonuç olarak senin sağlığın söz konusu buradan sana birşey söylemem doğru değil. Sen yaşlardaki gençlerde utanma çekinme duyguları ağır basıyor ancak şunu unutma önemli bir durumsa geç kalmak senin açından ciddi acılar demektir.

  Sağlık

  ben 16 yasındayım sol yumartam aşağıda ve ağrı var ne yapmalıyım…bu ağrının baslaması 1 haftadır var

  Sağlık

  hocam ben ufakken kabakulağı ağır geçirdim,yumurtalıklarım şişti ama hastalık geçince normale döndü,fakat biri diğerinden daha ufak..acaba bunun nedeni ne olabilir?

  Sağlık

  hocam ben 19 yaşındayım yumurtalıklarımdan birisi daha aşağıda ne yapmam gerekiyor. önemli bir sorun hissetmedim şu ana kadar

  Sağlık

  sayın hocam benim sol yumurtam yukarıda zaman zaman ağrı yapıyor.acaba büyük bi sorunmu.? saygılarımla

  Sağlık

  hocam ben 2 seneye yakin evliyim esim 7 8 ay arasi hap aldi
  simdi su an 1 seneye yakin almio ama cocugumuz olmuyo we benim üzerimde cok baski war hercinsel iliskimizde cok az miktarda sperm gelio kurban olurum yardim edin.we su an da babam bana cokbaski yapio sende diye sorun uroloji doktoruna görün die bende cok korkuyorum sconuc kötüdür diye. lütfen hocam belki bi yardiminiz dokunur ben avusturyadan yaziorum.
  simdiden tsk ederim.saygilarimla.

  Korkmanız başınıza gelebilecekleri önlemiyor ama. Bence siz hiç korkmayın zira günümüzde tıp çok gelişti. Siz söylüyorsunuz çok az mikterde meni geldiğini. Demekki hala çocuğunuz olabilir. Biraz yardıma ihtiyacınız var. Eğer varsa bir sorun tedavi olmanız daha iyidir. Geçmiş olsun

  Sağlık

  hocam bi süre önce sağ testisim çok az acımaya başladı ve diğerine göre yukarı kaydığını farkettim ne olabilir ya da bi tehlikesi var mı teşekkürler…

  Sağlık

  merhaba sayın hocam ben 19 yaşında bi gencim 2 gün önce gece yatağa girdiğimde 2 dk sonra kasıklarımda bir ağrı belirdi ve devamında sağ yumurtamda aşırı derecede bir ağrı baş gösterdi.anlamak ıcın ayagımı oynattıgımda hareket etmeye calıstıgımda kısacası yumurta hareket edıcek şekilde bende hareket ettiğimde inanılmaz bi agrı girio.o gece biraz sabrettim ve uyudum sabah ağrı geçmişti sabah ailemle bir yere gittim ve öğlen 3-4 suları arabadayken aynı sancı tekrar başladı yaklaşık 1 saat kadar benı kıvrandırdıktan sonra sancı yok oldu.sonra eve dönüp yattıgımda hiçbişey yoktu şuan sabaha karşı tam 5 te aynı sancı başladı ve kesilmedi 1 saattir.aceba bunun nedenı nedir?
  sağ yumurta öncekine göre daha belirgin şekilde ve hafif şişlik var yumurtayı kıpırdatıcak en ufak hareketımde sankı yumurtalarıma darbe almış gibi bi ağrı yapıo ağrı oldugu zaman hareket edemiorm.

  Sağlık

  hocam ben 38 yasında bır bayanım nısanlım sara eplepsi hastası ilaç kullanıyo devamlı ilaç kullanması kısırlık yaparmı cunku halk arasında bu ilaçlar kısırlık yapar dıye yaygılasştıgı için su anda korkuyorum acaba evlenınce cocumuz olurmu sizın yardımınızı buraya yazmanızı rıca edıyorum acılen

  Sağlık

  sayın hocam,banyoya girdigimde hıc bı haz olmadıgı halde,banyomu yapıp cıkacagım zaman kendılıgınden renksız yapıskan galıba prostat salgısı gelıyor.ve yumurtalıklarımdn soldakı asağı dogru bayagı sarkıyor..sagdakı ıse ıcerı dogru …bunun sebebı nedır ve acaba bı tedavisi falan var mıdır?simdiden tskler ..kolay gelsın..

  Sağlık

  merhaba hocam ben 18 yaşındayım. Sağ yumurtam sol yumurtama göre aşağıda duruyor ağrısı falan çok nadir oluyo 2dk bile sürmüyor olunca ama sorun olur mu ilerde onu merak ediorum çok kafama takılıyor cevabınızı bekliyorum kolay gelsin.

  Erkeklerde testisdeki yumurtalıklardan biri hezaman üstte durur bu normaldir. Bütün erkeklerde bu böyledir. Kafaya takılacak bir durum değildir.

  Sağlık

  Sevgili hocam benim sağ testisim sol testisimde aşağıda. Fakat ağrı falan yok. Birkaç internet sitesine baktım hepsinde soldakinin daha aşağıda olması gerektiğini yazmışlar bir sorun olurmu

  Sağlık

  Slm hocam benim sol yumurtam diğerine göre baya küçük.Bide sürekli ağrı var.Özellikle soğuk havalarda.Ağrı olduğunda ve olmadığı zamanlarda az bir sıvı geliyor.Koyu sarı renginde.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  Sağlık

  Mrb. hocam benim sol yumurtam sağ yumurtama göre 3 cm. mesafeyle daha yukarıda duruyor herkesin tam tersiyken benim neden böyle yoksa ben kısırmıyım

  Sağlık

  merhaba hocam ben 22 yasındayım sağyumurtalığım sol tarafa göre çok aşağıda ve sağ taraf sol taraftakının üç katı büyüklüğünde hastaneyeb gittim sorun yok dediler ama ben korkuyorum acaba bı sorun çıkabılırmı ilerde ne yapmalıyım hocam bana yardımcı olurmusunuz

  sağlık

  Merhaba hocam sol yumartam sağ yumurtama göre daha yukarıda bu bir şeye yol açar mı 18 yaşındayım

  murat

  Hocam benim sag yumurtam sola göre yukarda duruyor apantisin orayı arada yokluyor agrı oluyor ama sık agri olmuyor. Bazende 2si aynı yerde oluyo asagıda yani. Sebebi nedir kısır deglmdr demi yaşm 17.

  Erkekler de yumurtalıklar sperm üretimi ve er sıvılarının(erkeklik sıvıları) üretimi için vardır. Yumurtaların asıl görevi sperm üretmektir. Ancak spermler belli bir sıcaklıkta üretilir. Bu durumda erkek yumurtalıkları(testisler) vücuda yaklaşarak veya uzaklaşarak iç ısıyı düzenlerler. Böylece yumurtaların yukarıda veya aşağıda durması normnal bir durum olur.
  Diğer yandan erkek testislerinin biri yukarıda biri aşağıda olur. Bu erkeğim hareketlerini kolaylaştırır. Oturduğunuzda veya yanınıza yattığınızda sıkışmayı engeller.
  Sonuç olarak arada bir ağrı yapsa da durumunuzda anormal bir şey yok. Ancak buradan tahmin yürütmek doğru olmaz en doğru olacak şey doktorunuza danışmak olacaktır.

  aslı demirat

  merhaba hocam eşim askerlikte bı olay yasamıs bir yumurtası alınmış ve su anda tek yumurtası var hamıle kalırmıyım?

  Bu sorunun cevabını alabilmek için eşinizin sperm sayımı yaptırması gerekiyor. Sperm sayısı ve kalitesi uygunsa sorunsuz bir şekilde hamile kalabilirsiniz.

  sercan

  hocam benim sol YUMURTAM aşağıda sağa göre hafta da 3 4 sefer mastürübasyon yapıyorum acaba kısırlık varmıdır

  bozoglu

  iyi günler hocam, benim sağ yumurtam sol yumurtama göre yukarıda bunun kısırlığa bi etkisi var mıdır?.. Bir sorum daha olacak hocam, ben büyük abdestimi yaptığımda penisimden bazen meni akıyor ayrıca küçülüyor. Penisimin boyu ereksiyon halinde 11cm, erken boşalma problemimde var.

  barış

  hocam merhabalar benim sol yumurtam sağdaki yumurtaliga testise göre aşagida bazen ağrı yapiyor. bu ilerde sorunlara yol açar mı ne yapmam gerek ilginiz için teşekkür ederim.

  furkan toprak

  hocam öncelikle merhaba ben 25 yaşındayım ben de ki sıkıntı sağ yumurtamın sol yumurtamdan sert olması bu herhangi bir rahatsızlık belirtisi olabilir mi şimdiden teşekkürler

  altan

  Slm ben erkek iki yumurtamda yok acaba cocuk sahibi olabilurmiyim

  isimsiz gurbetci

  merhaba hocam benim sorunum sag ve sol testislerimin yaninda nohut tanesinden buyuk kitlemi bulunmakta ve yaklasik olarak 10 yildan beri de var bazi zamanlar sanci yapiyor bunun negibi bi zarari yada faydasi varmi ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

  Bu kitlelerin ne olduğunun anlaşılabilmesi için mutlaka araştırılması gerekmektedir. Tariflerinizden kitlenin sıkıntılı bir durum olduğu anlaşılıyor. Zira bu tür kitleler uzun yıllardan beri varsa ve büyüme göstermiyorsa çoğunlukla yağ bezeleridir deriz. Ancak yağ bezelerinin sancı yapması çok nadir görülen bir olaydır. Bir uzman üroloğa görünmeniz faydanıza olacaktır.

  mehmet

  Merhaba hocam kolay gelsin 24 yasindayim sol testim sağa gore cok buyuk nedeni nedir acaba kisirlik olabilir mi tskler…

  Normalde de testislerin durumu budur. Ancak aşırı fark varsa durumunuzu bir doktora danışmanız çok önemlidir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkekte Gece Uykuda Boşalma Tedavisi
Testis Büyümesi Nedenleri
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Orta Yaş Krizi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.