ERKEKTE SAÇ DÖKÜLMESİErkekte Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi erkekler arasında yaygın görülen bir problemdir. Erkeklerin yaklaşık %85’inde 50 yaşından sonra saç dökülmesi görülür. Bazılarında ise daha 21 yaşına varmadan dökülme başlar.

Saç dökülmesi ile ilgili mitler  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir şapka takılması kelliğe neden olur mu? Hayır. Aynı zamanda saçlarınız arasında parmaklarınız gezdirmeniz de saç dökülmesine neden olmaz. Saçları tarama, fön çekme, şekilde verme ve düzleştirme gibi işlemleri de benzer şekilde saç dökülmesi nedeni değildir.

Sigara bırakma saç dökülmesini önler mi?

Sigara kullanımı ile kelliğin kötüleşmesi arasında açık bir ilişki var. Bu nedenle eğer sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız bunu erken yapmanız saçlarınız için de faydalı olacaktır.

Saç dökülmesi sağlık açısından ne anlama gelmektedir?

Saç dökülmesi veya “alopesi” doktorlar tarafından genellikle endişe verici bir tıbbi sorun olarak görülmemektedir. Ayrıca sağlığınıza da zarar vermez. Ancak dış görünüm açısından rahatsız etmesi ve endişe yaratması muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedeni nedir?

Erkeklerde kellik ile sonuçlanan saç dökülmelerinin çoğu genetiktir ve ebeveynlerden gelir. Diğer nedenleri arasında ise bazı ilaçların kullanımı, çok fazla A vitamini ya da yetersiz protein düzeyleri gösterilebilir. Hastalık ya da stres de “telojen” olarak adlandırılan ani, ağır dökülmelere yol açabilir. Durumun iyi tarafı; kelliğe neden olmayan saç dökülmesinin tersine çevrilebildiğidir. 

Mevcut saçlarınızı koruyun

Var olan saçlarınız korumak, dökülen saçları geri çıkarmaktan daha kolaydır. Ancak tedavi seçenekleri konusunda dikkatli olunuz. İnternet ve TV gibi yerlerde sıkça reklamları yapılan mucizevi ürünlere karşı dikkatli ve bilinçli olmalısınız. Şüpheye düşerseniz, doktorunuz ya da bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Erkekte Saç Dökülmesi minoksidilSaç Dökülmesi İlaçları: Minoxidil

Erkek tipi kelliğin tedavisi yoktur ancak bazı ilaçlar bu dökülmeyi yavaşlatabilir. “Minoksidil” saç derisine uygulanan ve ilgili tıp otoriteleri tarafından onaylanmış reçetesiz bir tedavi yöntemidir. Saç kaybını azaltır ve bazılarında yeni saçların çıkmasına da yardımcı olabilir. Ama unutulmaması gereken husus, Minoksidili bıraktığınızda saç dökülmesi geri döner.

Erkek tipi kellik: Nasıldır?

Yavaş yavaş açılan M şekilli saç çizgisi bunun bir işaretidir. Sonra, başın üst kısmında seyrelme ve açılmalar başlar. En sonunda bu iki alan bir araya gelerek belirgin bir kellik oluşur.

Saç dökülmesi ve hormonlar

Erkek tipi kellikte DHT olarak adlandırılan bir hormon saç foliküllerinin küçülmesine neden olur. Zamanla bu folüküller o kadar küçülür ki saçın büyümesini durdurur.  

Saç Dökülmesi İlaçları: Finasterid

Bu reçeteli hap vücudunuzun DHT üretimini yavaşlatır. Bazı erkeklerde bu ilaç kullanıldığında saç dökülmeleri durmaktadır. Bazı uzmanlara göre Minoksidil’den daha etkili bir ilaçtır. Bebeklerde doğum kusurlarına neden olabildiği için gebe kadınların kullanmaması gerekir. Minoksidil’de olduğu gibi, sadece kullandığınız sürece etkilidir.

Peruk kullanmalı mıyım?

Hem kalite olarak hem de maliyet olarak birçok çeşidi olduğu için kelliği olan birinin kendisi için doğru olan peruğu bulması zaman alabilir. Peruklar da aynen saç gibi bakıma ihtiyaç duyar. Ayrıca peruk seçerken saç renginiz, saç kalınlığınız ve saç şekliniz ile uyumlu bir peruk bulmaya çalışın.

Saç Ektirme Nasıl Yapılır?

Bu konuda uzman olan bir doktor başınızın arka taraflarından (ense veya kulak arkaları) saç köklerini alarak kelliğin olduğu yere transfer ederler. Saç ektirme maliyetlidir ve istenilen sonuç için birden fazla seans yapılması gerekebilir. Ekimden 2 ay sonra doktorunuzun transfer ettiği saçların çoğu dökülür ama daha sonra tekrar yerine çıkar. Ekilen saçın normal bir görünüm kazanması ise yaklaşık 6 ayı bulmaktadır.

Saçınızı daha iyi gösterecek şeyler yapın

Şekillendirici bazı hileler mevcut saçlarınızı daha iyi ve daha dolgun gösterebilir. Bazı şampuanlar ve şekillendirme ürünleri saça ekstra hacim kazandırır. Ayrıca, dengeli şekilde beslenmeye ve saçlarınıza karşı hassas davranmaya çalışınız.

Pozitif kalın

Saç olmazsa olmazınız olmasın. Saç dışında düşünmeniz gereken diğer olumlu şeyleri düşünün. Sürekli dökülen saçları düşünerek moralinizi bozmayın. Vücudunuzun genel olarak sağlıklı ve zinde kalması için çabalayın. Eğer ilham vereceksek ve sizi iyi hissettirecekse saçları olmayan ama aynı zamanda karizma görülen kişilere bakın. Mesela Rock, Vin Diesel ve Pitbull gibi ünlüler gibi.. Kendinizi iyi bir gurubun içinde görün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Saç bakımına özen bir erkek olarak saçlarımın şakak ile tepe kısımlarında seyrelmelerin meydana gelmeye başlaması beni çok üzüyordu.Yaptığım arştırmalar ve çevremde kullanım yapan arkadaşlarımında önerisi ile Biomeen Şampuan ile Serum kullanımına başladım.Kullanıma başladığım kısa süre içerisinde saç dökülmelerimde azalmalrın meydana geldiğini ve seyrek olan kısımlarımın giderek kapanmaya başlaması beni çok mutlu ediyordu.Ayrıca bitkisel bir ürün olması ise mmnuniyet verici.

  Sağlık

  bu tip şampuanlarda ve serumlarda önce saçı bayağı bi döktüğü ileri sürülüyor daha sonra güçlendirip çıkardığı söylebniyor doğru mu??

  Sağlık

  18yaşında olmama rağmen aşırı dökülmem var alnım açılmaya başladı iğne tedavileri olduğu hatta saç kıran hastalığında bile %100 başarı sağlandığını duydum doğrumu?tardımcı olun lütfen!yılan yağı badem sarımsak yağı kullanıyorum devam etmelimiyim saçlarımı kaybetmek istemiyorum lütfen yardım edin.

  ali

  bende şuan yeni çıkan bioxcin forte 3 lü serumu şampuanı ile beraber kullanıyorum güzel

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Kanserine Bitkisel Tedavi
Erkeklerde Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Turuncu Meni Nedenleri Nelerdir
Testis Tümörü
Pilonidal Kist
Penis Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.