ERKEN BOŞALMAErken Boşalma
Eğer bir erkekseniz ve cinsel performans sorunları yaşıyorsanız o zaman yalnız değilsiniz. Milyonlarca erkek erken boşalma gibi sorunlarla her gün uğraşmakta. Eğer erken boşalma ya da diğer boşalma problemleri muzdaripseniz ihtiyaç duyduğunuz yardımın mevcut olduğunu bilmeniz önemlidir. Erken boşalma sık rastlanan bir cinsel yakınmadır. Her 3 erkekten biri bazı zamanlarda bu sorundan etkilenebilir.
Birçok erkek bu konuda konuşmaktan utanmalarına rağmen, erken boşalma sık görülen ve tedavi edilebilir bir durumdur.
Erken boşalmada hatalı (kusurlu) olan tek şey zamanlamadır. Nadir durumlarda, bir kadına sadece dokunmak boşalmaya yol açmak için yeterlidir. Daha sıklıkla, boşalma penisin vajinaya bir girdiği anda veya girdikten çok az sonra meydana gelir. Erken boşalma bir erkek için utanç verici olabilir ve kısır bir döngüye dönüşebilir, her yaşta meydana gelebilir. Sıklıkla genç erkeklerde daha fazla görülmektedir.
Erken boşalma iki eşin de seks hayatı üzerinde engelleyici bir etkisi olabilir. Kadın orgazma ulaşamaz erkek ise çok az cinsel aktiviteden sonra ve çok kısa zamanda ulaştığı için birçok zevkten mahrum kalır. Bazen erkekler erken boşalmadan o kadar rahatsız olurlar ki, iktidarsız duruma düşerler.
Erken boşalma problemlerinde erkekler için pek çok ürün ve tedaviler vardır. Her gün binlerce erkek kanıtlanmış teknikleri ve etkin ilaçları kullanarak boşalma sorunlarınızı çözebilirsiniz. Hayatının geri kalanı için cinsel sorunlarla yaşamak zorunda değilsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

ERKEN BOŞALMA BELİRTİLERİ
Peki, erken boşalmanın belirtileri nelerdir? Ne kadarlık bir zamandaki boşalmaya erken boşalma diyebiliriz? Erken boşalmanın ilk belirtisi her iki partnerin de sıkıntı ya da gerginlik nedeni ile dilediğinden önce boşalmanın meydana gelmesidir. Ancak bu sorun mastürbasyon sırasında da dhil olmak üzere ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorlar genellikle erken boşalmayı kazanılmış(primer) ya da ömür boyu (ikincil) olarak sınıflandırırlar. Belirtileri sıralayacak olursak;

 • Boşalma vajinal penetrasyondan bir dakika veya daha kısa sürede meydana gelmesi (boşalma cinsel ilişki başlangıcından normal aralığı genelde 2 ile 10 dakika olarak kabul edilir)
 • Boşalma gecikmeleri veya hemen hemen bütün vajinal girmelerde yetersizlik
 • Sıkıntı, hayal kırıklığı veya cinsel yakınlık kaçınma gibi olumsuz kişisel özellikler

ERKEN BOŞALMA NEDENLERİ
Erken boşalma durdurmadan önce bunu ilk etapta oluyor neden anlamaya ihtiyacımız var. Birçok kez psikolojik faktörler sorunun önemli bir rol oynamaktadır. Erkeklerdeki erken boşalma sorununun altında çoğu kez psikolojik sorunlar yatmaktadır. Bazen de fizyolojik faktörler yatakta uzun sürecek bir yetersizlikten sorumlu bulunmaktadır. Beyin kimyası erken boşalmada büyük bir rol oynar. Erkeklerin önemli bir kısmı beyin kimyasalları ile erken boşalmayı durdurmaya yardımcı olabilmektedir.
Erken boşalmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Bir zamanlar sadece psikolojik olduğu düşünülen erken boşalma şimdi daha karmaşık olup hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altındadır.

Psikolojik Nedenleri
Bazı doktorlar ilk cinsel deneyimlerin daha sonra hayatı olumsuz değiştirebileceği kanaatini taşımaktadır.

 • Cinsel hazza ulaşmak için acele ediliyor olması
 • Suçluluk duyguları cinsellikle karşılaştığında erken boşalmaya neden olabilir.
 • Mastürbasyonun ergenlikte sık sık tekrarlanması vücudun hemen boşalmaya odaklanmasına neden olacağından erken boşalmaya neden olabilir.

Rol oynayan diğer faktörler:

 • İlişkiye uzun süre ara vermek
 • İlk cinsel deneyimin erken yaşta ve uygun olmayan ortamda yapılması
 • Kadının isteksiz tutum sergilemesi erken boşalmaya sebep olabilir.
 • Erektil disfonksiyon: Sertleşme bozukluklarının olması erken boşalmada acele ettirebilen bir faktördür.
 • Anksiyete(kaygı): Özellikle cinsel performans hakkında veya diğer sorunlardır.
 • İlişki problemleri: Seyrek de olsa erken boşalma problemleri yaşayan erkeklerde, daha sonraları da iki kişi arasındaki farklı sorunlara katkıda bulunması olasıdır.

Biyolojik Nedenler
Biyolojik bir dizi etken de erken boşalmaya katkıda bulunabilir:

 • Anormal hormon düzeyleri
 • Şeker hastalığı
 • Pelvik problemler
 • Kalp- damar hastalıkları
 • Bölgesel duyu hasarı
 • Polisitemi(kandaki alyuvar sayısının artması)
 • Nörotransmitter adı verilen beyin kimyasalların anormal düzeyde olması
 • Ejakülasyon sisteminin refleks aktivitesinin anormal olması
 • Bazı tiroid problemleri
 • Prostat veya idrar yollarının iltihap ve enfeksiyonu
 • Kalıtsal özellikler

Nadiren erken boşalma neden olan faktörler:

 • Cerrahi veya travma sonucu oluşan sinir sistemi hasarı
 • Anksiyete ve diğer ruhsal sağlık sorunları tedavi etmek için
  kullanılan ilaçlar ya da narkotik ilaçların kullanılması

ERKEN BOŞALMAYA NEDNEN OLABİLECEK RİSK FAKTÖRLERİErken Boşalma Nedenleri
Çeşitli faktörler erken boşalma riskini artırabilir. Bunlar:

 • Erektil disfonksiyon: Eğer ara sıra ya da sürekli sıkıntı çekiyorsanız, canınızı sıkan bir şeyler varsa veya ereksiyon sağlayamamaktan endişe ediyorsanız erken boşalma riskiniz artacaktır. Ereksiyon kaybetme korkusu sizi bilinçsizce acele etmenize neden olabilir.
 • Sağlık sorunları: Eğer bir kalp sorunu gibi, seks sırasında kendinizi endişeli hissetmeye neden olan tıbbi bir durum söz konusu ise erken boşalma riskiniz vardır.
 • Stres: Hayatın her alanında duygusal ya da ruhsal gerginlik sık sık cinsellikle karşılaştığında odaklanma yeteneğini sınırlayarak, erken boşalma bir rol oynayabilir.
 • Bazı ilaçlar: Nadiren beyinde (psikotrop) kimyasal habercilerin aktivitesine etki eden ilaçlar erken boşalmaya neden olabilir.

ERKEN BOŞALMANIN OLUMSUZLUKLARI
Erken boşalma ciddi sağlık sorunları riskini artırmaz fakat kişisel hayatında bir takım sorunlara yol açabilir. Erken boşalma en sık görülen komplikasyonu(olumsuzluğu) stresli ilişkidir. Erken boşalma için ilişkiye gergin giriyor ya da zorlanıyorsanız tedavi programına çiftin tedavisi de dhil olmak üzere doktorunuza danışınız. Erken boşalma bazen çiftler için döllenmeyi zor ya da imknsız hale getirebilir. Tedavi edilmeyen erken boşalma sorunlarında siz ve eşiniz için infertilite tedavisi düşünmesi gerekebilir.

ERKEN BOŞALMA NASIL GECİKTİRİLEBİLİR?
Erkekler seks sırasında daha uzun ömürlü erken boşalmadan ilişkiyi sonlandıramama endişe taşırlar. Hatta erken boşalma olmaması bir erkeğin kendine olan özgüvenini artıran bir durumdur. Erken boşalma erkeğe yatak odasında kadını tatmin edememe endişesi meydana getiren bir durumdur.
Erken boşalmanın üstesinden gelmek partneri ile birlikte aşılabilecek bir durum. Seks sırasında daha uzun sürmesini isteyen erkekler neyin daha iyi işe yaradığını belirleme amacı ile birkaç farklı şeyler denemek için istekli olmalıdır. Erken boşalmanın önüne geçmede birçok özel stratejiler bulunmaktadır. Şimdi size birkaç ipucu verelim.

1.İPUCU: ONA KEYİF VERMEYE ODAKLANIN
Bu ipucu ilişkinin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Seks ya da ilişki esnasında farklı düşünme metodu ile kendini eğitebilirsiniz. Bunun gibi, kadının zevkine odaklanarak kendi zihninizi de doruk noktalara çıkarmak için çok iyi bir yoldur.
2. İPUCU: FARKLI POZİSYONLAR DENEMEK
İlişkide her zaman aynı pozisyonu kullanmak sorun teşkil eder. Farklı pozisyonları kullanmak vücudunuzu ıslah etme konusunda size yardımcı olacak, ilişki daha uzun bir zaman alacaktır. Farklı pozisyonlarda heyecan sürdürülebilir ve kişiyi orgazm yapmazlar. Farklı pozisyonlar farklı hisler oluşturacağından seks sırasında daha uzun sürecek büyük bir fırsat sağlayabilir.
3. İPUCU: ERKEN BOŞALMA KREMİ DENEMEK
Birçok erkek bir erken boşalma kremi kullanarak şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşmaktadırlar. Climaxagen krem ile birçok erkek başarısını bildirmekte ve iyi bir seçenek olduğunu teyit etmektedir. Erken boşalma hapları da kullanılabilir. Erken boşalmayı kontrol etmede ve durdurmada en popüler ve en sıcak yollarından birisidir. Ama bu haplar kullanılırken dikkatli olunmalıdır, size pahalıya mal olabilir. Çünkü erken boşalma hapları titreme, üşüme, baş ağrısı ve hatta tam erektil disfonksiyon(ereksiyon işlevi bozuklukları) gibi bazı şaşırtıcı yan etkileri ile birlikte gelebilir. Bir diğeri hap kullanımı uzun bir süreç ister. Yani hapın yutulması ve sindirilmesi derken zaman geçecektir. Tam etkisini görebilmek için biraz beklemek gerekecektir. Bu durumda krem kullanımının daha avantajlı ve üstün olduğu sonucuna varılır.

TEDAVİ
Erken boşalma için tedavi seçenekleri cinsel terapi, ilaçlar ve psikoterapi sayılabilir. Pek çok erkek için bu tedavilerin kombinasyonu olumlu sonuç vermektedir.

Cinsel Terapi:
Bazı durumlarda, cinsel terapi gibi bir uygulama size cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirmeye yardımcı olacaktır. Cinsel ilişkiden 1 ya da 2 saat önce yapılan mastürbasyon gibi basit bir adım erken boşalmanızı geciktirebilir. Diğer bir terapi ise seks esnasında bir süre için vajinal penetrasyondan kaçınıp cinsel oyun türleri üzerinde durularak önlenebilir.

Sıkma Tekniği:
Doktorunuz öğretebileceği bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanımında siz veya eşiniz talimat verebilir. Yöntem uygulandığında %98 oranında başarı sağlanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanması şu şekildedir:

 • 1. Adım: Penis uyarılması da dhil olmak üzere boşalmak için kendinizi hazır hissedene kadar her zamanki gibi cinsel aktiviteye başlayın.
 • 2. Adım: Eşiniz penis ucunu boşalma duygusu geldiği zaman eli ile sıkmalı ve ya sıkıştırmalıdır. Sıkıştırma işlemi erken boşalma geçene kadar sürmelidir.
 • 3. Adım: Sıkma işlemi bittikten sonra serbest bırakın ve yaklaşık 30 saniye bekleyin. Tekrar ön sevişmeye geri dönün. Ya da bayan partner kayganlaştırıcı krem kullanarak erkeği uyarabilir. Ancak, penis sıkma işleminde ereksiyon kaybı olacak kadar beklemeyin. Bu süreçte cinsel uyarılma devam edildiğinde yakında tam ereksiyon sağlandığını göreceksiniz.
 • 4. Adım: Tekrarda erken boşalma hissederseniz, boşalma konusunda eşinizin sıkma işlemini tekrarlamasını isteyin. Bu işlemleri dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Dur-başlat Tekniği:
Dur- başlat tekniğinde adından da anlaşılacağı üzere bayanın erkek cinsel organını uyarmayı başlatıp durmasını içermektedir. Bu metotla boşalma10-20 dakika kadar uzatılabilmektedir. Amaç ise erkeğin kendine kontrol etmesini sağlamaktır. Kadın 3 kez erkeği boşalma anına kadar uyarır ama boşaltmaz. Boşalma anında erkek kendini kontrol ederek tutar. Ancak 4. seferde boşalmaya izin verilir. Haftada 3 seans olmak şartı ile erkek bunu başarana kadar uygulanır. Daha sonra kademe kademe ilk etapta kremler kullanılarak, 2. etapta kadın üst konumlu hareketsiz, 3. etap kadın üst konumlu hareketli ve 4. etap serbest pozisyonlarda denenir. Bu egzersizin başarı oranı %90-95′ tir.

İlaçlar:
Bazı antidepresanlar ve topikal anestezik kremler erken boşalma tedavisinde kullanılır. Bu ilaçların hiçbiri özellikle erken boşalma tedavisi için onaylanmamış olmasına rağmen, bazıları bu amaçla kullanılmaktadır. Belirli antidepresanlar yan etki olarak orgazmı geciktirebilir.
Doktorunuz boşalma gecikmesine yardımcı olmak için çeşitli selektif serotonin geri alım inhibitörlerinden birini (SSRI) reçete edebilir.(Zoloft, Paxil ya da Prozac) Erken boşalmanın zamanlaması gene düzelmezse bunu iyileştirmek için trisiklik antidepresan klomipramin (Anafranil) reçete edilebilir. Bu ilaçları her gün almak gerekmeyebilir. Eğer belirtileri iyileştirmek geliştirmek için cinsel ilişki planından birkaç saat önce düşük dozda alınması yeterli olabilir.
Bu antidepresanların yan etkiler bulantı, ağız kuruluğu, sersemlik ve libido azalması içerebilir. Bu ilaçlar 5-15 dakika arasında geciktirme sağlayabilirler.  Topikal anestezik kremler boşalmanın gecikmesi için penis üzerine sürülen lidokain veya prilokain içeren kremlerdir. Bu kremler donukluk hissi vererek yeterli duyumu kaybettirir ve boşalmayı geciktirmektedir. Bu kremler nadir durumlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu kremler hassasiyeti azalttığı için bazı erkeklerde cinsel isteğin azaldığı da rapor edilmiştir. Bazı çalışmalarda ise kadınların dahi cinsel duyarlılığını azalttığı için cinsel zevki azalttığını bildirmektedir.

Psikoterapi:
Ayrıca danışma veya konuşma terapisi olarak bilinen bu yaklaşım, ilişkileriniz ve deneyimleriniz hakkında bir ruh sağlığı kuruluşu ile konuşmayı içerir. Bu konuşma seanslar halinde anksiyete ya da stresle başa çıkmanın etkili yollarını ve sorunları çözme amacını taşıyarak performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Erken boşalma ve sorunsuz bir ereksiyon sağlamak için doktorunuz erkeklik hormonu (testosteron) düzeyleri veya kontrol etmek için kan testleri gibi diğer testler isteyebilir.

Bazı durumlarda, erken boşalmaya erkek ve kadın çiftlerin arasındaki zayıf iletişim ya da erkek ve kadın arasındaki cinsel işlevlerdeki bir anlayış farkı da neden olabilir. Kadınlar genellikle orgazma ulaşmak için erkeklerden daha uzun süreli stimülasyon(uyarılma) gereksinim duyarlar. Bu farklılık eşler arasında cinsel kızgınlığa neden olabilir. Pek çok erkek için cinsel ilişki sırasında sıkıştırma hissi erken boşalma riskini artırır.
Cinsel ortaklar arasında açık iletişim, yanı sıra her iki ortağın memnuniyetini sağlamak için çeşitli yaklaşımlar denemek için istekli olma, çatışma ve performans için anksiyete(kaygı) azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer cinsel ilişki durumunda memnun değilseniz, endişeleriniz hakkında eşinizle konuşun. Ve sevgi dolu bir şekilde konuya yaklaşın, memnuniyetsizlikten dolayı eşinizi suçlamaktan kaçının.
Eğer kendi cinsel sorunlarınızı çözümleyemiyorsanız, doktorunuz ile konuşmayı deneyerek sorunlarınızı giderebilirsiniz. Doktorunuz tatmin edici bir cinsel ilişkiye ulaşmak size yardım edebilecek bir terapist önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba bende valikosel vardi amelliyyat oldum wimdi penisimde eyrilik hiss ediyorum birde erken bosalma problemi var bana bir wey onere bilirseniz sevinirim tesekkurler

  musta

  erken boşalma ile ilgili bır kremden bahsedıyorsunuz climaxagen fakat turkıyede kım satar bulamadım bır turlu yardımcı olursanız sevınırım saygılar….

  m a

  burda erken boşalma hakında bilgi bulun ması tamam da net bişey yok ki nasıl bi açık lama bunlar ilaç var mış geçer miş ilaç ney ne kadar yan etkisi var mı ilerde nelere yol açar hiç bi bilgi yok ii vala ben de açayım site boşş boş şeyler yazayım öyle saçmalık mı olur site sahibinin dikatine burda net bi açık lama yok buna bi cevap bekliyorum lütfen çok büyük bi sorun ama cevap malesef yok …

  mehmet ali

  merhabalr bende erken bosalma var doktora gtım bır ıkı ıcac yazdı ama faydası olmadı .bu konuda neyapabılırım

  İsmail

  Erken boşalma derdi olan arkadaşlar psikolojik sorunlar yüzünden psikiyatra gittim bana paxil20 mg verdi yaklaşık 1 aydir kullanıyorum kullanmadan önce ilişkide 5 dakika surmuyodu bosaliyodum ama şimdi 1 saati buluyo hatta geçiyor sorunu olanlara tavsiye ederim ama doktor kontrolü altinda

  evo

  erken boşalma tamamen konsantrasyonları ilgili bili beyinin nasıl adapte olduğuyla rahat bırak kendini kafanı boşalt yeterli

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat
Testis Şişmesi
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Menide Kan Yada Kanlı Boşalma
Epididimit
Testis Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.