ERKEN DOĞAN BEBEKLERDEKİ SORUNLAR NE OLABİLİR?

Erken doğumla dünyaya gelmiş tüm bebeklerde komplikasyonlar yaşanmamaktadır. Bazılarında kısa vadeli belirtiler görülürken bazılarında ise uzun vadeli belirtiler görülmektedir. Ancak genel olarak, erken doğan bebeklerde anne karnında daha az gelişim olduğundan dolayı komplikasyon oluşma riski yüksek olmaktadır. Doğum ağırlığı da çok önemli bir rol oynamaktadır. Bazı sorunlar doğumda belirgin olabilirken bazıları ise haftalar ya da aylar sonra ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısa dönem komplikasyonları:

Doğumun ilk haftalarında meydana gelen erken doğum komplikasyonları genellikle şunlar olmaktadır:

Solunum sorunları. Prematüre bebekler erken doğdukları için solunum sistemleri tam gelişmemiştir. Olgunlaşmamış solunum sistemi nedeniyle nefes alışverişinde sorunlar yaşanır. Nefes almada sorun yaşanması vücudun diğer organlarına yetersiz oksijen gitmesi anlamına gelir. Dolayısıyla vücudun diğer organları da zarar görmüş olur. Solunum problemlerinden dolayı bebeğin akciğerlerinin genişlemesini sağlayan maddede eksikliğin olması “solunum sıkıntısı sendromu” nu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum öncelikle 35. haftadan önce doğan bebekleri etkilemektedir. Gebeliğin 23. ve 32. haftaları arasında doğan prematüre bebeklerde “bronkopulmoner displazi” olarak bilinen kronik bir akciğer hastalığı da gelişebilir. Ayrıca, bazı prematüre bebeklerde uzun süreli solunum duraklaması olarak bilinen “apne” de gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp problemleri. Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde en sık rastlanan kalp problemleri “patent duktus arteriozus (PDA)” ve düşük kan basıncı (hipotansiyon) olmaktadır. Özellikle 30. haftadan önce doğan bebekleri daha çok etkileyen bir kalp sorunu olan PDA, kalbin en önemli iki büyük damarı arasındaki kalıcı açıklıktır. Bu kalp kusuru bazen kendi kendine düzelmektedir. Ancak eğer tedavi edilmezse, kalbe çok fazla kan akmasına neden olarak kalbin durmasına ve aynı zamanda diğer komplikasyonlara neden olabilir. Düşük tansiyon tedavisi için ilaç ayarlamaları ve bazen kan nakli gerekebilir.

Beyin sorunları. 28. haftadan önce doğan bebeklerde “intraventriküler kanama” olarak bilinen beyinde kanama riski ortaya çıkmaktadır. Kanamaların çoğu hafif olmakta ve kısa süreli etkide bulunmaktadır. Ancak bazı bebeklerde kalıcı beyin hasarına neden olan daha ciddi beyin kanamaları da yaşanabilir. Ciddi beyin kanamaları birkaç hafta içinde beyinde sıvı birikimine yol açabilir (hidrosefali). Hidrosefali gelişmesi sıvı birikimini gidermek için bebeklerde operasyon yapılmasın gerektirebilir.

Vücut ısısı kontrol problemleri. Prematüre bebeklerde hızlı bir şekilde vücut ısısında düşüş görülür. Vücutlarında birikmiş fazla yağ olmadığı için kaybedilen ısıyı uzun süreli olarak toparlayamazlar. Vücut ısısı çok düşerse, hipotermi’ye neden olabilir. Hipotermi problemi ise solunum problemlerinde ve kan şekeri düzeylerinde düşmeye yol açabilir. Küçük olan prematüre bebekler yeterli büyüklüğe ulaşıncaya ve kendi ısılarını dengeleyebilinceye kadar daha sıcak bir ortamda bulundurulmalıdırlar. Hastane şartlarından çıktıktan ve kritik aşamalar bittikten sonra evde ekstra ısı olan bir ortam sağlamanıza gerek kalmayacaktır.
Sindirim sorunları. Erken doğan bebeklerde sindirim sistemlerinin olgunlaşmamış olma ihtimali yüksektir. Bebekler beslenmeye başladıktan sonra barsak duvarlarını kaplayan hücrelerde hasar olması durumunda potansiyel olarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sindirim problemleri olan bebeklerden sadece anne sütü ile beslenenlerde sindirim sistemi sorunu ortaya çıkma ihtimali daha azdır.

Kan sorunları. Prematüre bebeklerde anemi ve bebek sarılığı gibi kan problemlerine yakalanma riskleri yüksek olmaktadır. Anemi yaygın olarak görülen ve vücudun yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemediği durumdur. Tüm yeni doğan bebeklerde yaşamın ilk aylarında kırmızı kan hücre sayısında yavaş bir düşüş yaşanırken, prematüre bebeklerde bu düşüş daha fazla olabilmektedir. Eğer laboratuar testleri için bebeğinizden fazlaca kan alınmışsa anemi oluşma riski artmaktadır.
Bebek sarılığı ise bebeğin kırmızı kan hücreleri (bilirubin) içinde sarı renkli pigmentlerin aşırı şekilde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Sarılıktan dolayı bebeğin cildinde ve göz beyazında sararma gözlenir. Bebek sarılığı genellikle 38. haftadan önce doğan bebeklerde sık olarak görülür.

Metabolizma sorunları. Prematüre bebeklerde genellikle metabolizma ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Bazı prematüre bebeklerde kan şekeri anormal derecede düşük seviyede olabilir (hipoglisemi). Prematüre bebeklerde genellikle normal sürede doğmuş bebeklere göre karaciğerde daha az depolanmış glikojen bulunur. Bunun nedeni prematüre bebeklerin olgunlaşmamış karaciğer ile doğmalarıdır.

Bağışıklık sistemi sorunları. Prematüre bebeklerde sık olarak görülen az gelişmiş bağışıklık sistemi enfeksiyonlara yol açabilir. Prematüre bebekte enfeksiyon hızla kan dolaşımına katılarak “sepsis” durumuna neden olarak hayatı tehdit eden komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Sonuç olarak, eğer prematüre bir bebekte durum kötüye doğru gidiyorsa, bebeğinizin doktoru bebekte ateş varsa da yoksa da enfeksiyon olup olmadığını kontrol edecektir. Bebeğe enfeksiyon olup olmadığı belli olana kadar antibiyotik verilecektir.

Uzun vadeli komplikasyonlar:

Uzun vadede, erken doğum aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

Beyin felci. Gebelik sırasında ya da bebek hala olgunlaşmamış iken beyinde oluşan bu durum hareket bozukluğuna, kas tonusuna veya duruş bozukluğuna yol açabilir. Zayıf kan dolaşımı, oksijen yetersizliği, yetersiz beslenme veya enfeksiyon gibi etkenler beyin hasarı veya diğer nörolojik sorunlara yol açabilir.

Engellenmiş bilişsel beceriler. Prematüre bebeklerin diğer normal sürede doğmuş bebeklere göre çeşitli bilişsel beceriler açısından daha geride kalma ihtimalleri yüksektir. Erken doğmuş çocukların okul çağına geldiklerinde diğer çocuklara göre daha geç öğrenme ihtimalleri yüksektir.

Görme problemleri. 30. haftadan önce doğan prematüre bebeklerde gözün arkasındaki ışığa duyarlı tabakada (retina) bulunan kan damarlarında şişme ve fazla büyüme hastalığı gelişebilir. Retina yerinden oynayıp gözün arka tarafına çekildiğinde “retina dekolmanı” denilen durum oluşur. Eğer erken tespit edilmezse görme kayıplarına ve kalıcı körlüğe neden olabilir.
İşitme sorunları. Prematüre bebeklerde değişik derecelerde işitme kayıpları görülebilir. Bu nedenle erken doğan bebekler eve gönderilmeden önce işitme testinden geçirilirler.
Diş sorunları. Erken doğan bebeklerde gecikmiş diş çıkması, dişte renk değişikliği ve dişlerin uyumsuz olması gibi riskler bulunmaktadır.
Davranış ve psikolojik sorunlar. Erken doğumla dünyaya gelen çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon ya da anksiyete (endişe) bozukluğu gibi bazı davranışsal ve psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

• Kronik sağlık sorunları. Prematüre bebeklerde kronik sağlık sorunlarının olması daha muhtemeldir. Enfeksiyonlar, astım ve beslenme sorunları en yaygın görülen kalıcı sağlık sorunları olmaktadır. Prematüre bebekler ayrıca ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski altındadırlar.

Bazı prematüre bebeklerde karşılaşılan zorluklar çocukluğun ileriki yaşlarına veya erişkinliğe kadar görünmeyebilir. Okulda iyi performans gösterilememesi genellikle ilk sınıflarda karşılaşılan bir husustur. Bazı çalışmalar prematüre bebeklerin erişkin dönemde tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklarla karşılaşma risklerinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lohusalıkta Cinsellik
Pişik Kremi Nasıl Uygulanır
Hamileyken Kına Yakılır mı?
Gebelikte Röntgen Çektirme
Bebeklerde Kulak Akıntısı
Gebeliğe yardımcı yöntemler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.