ERTESİ GÜN HAPI NEDİR?
İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılan yöntemlerden birisi de ertesi gün haplarıdır. Ertesi gün hapını, doğum kontrol hapları ile karıştırmamak gerekir. Ertesi gün hapları kısa vadeli bir doğum kontrol yöntemidir.

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların hemen korunmasız bir ilişki sonrasında kendi başlarına eczaneden alarak kullandıkları bir ilaçtır. Yani kısacası “acil çıkış” olarak kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDEN ERTESİ GÜN HAPI DENMİŞTİR?
Bu haplara ertesi gün hapı denmesinin sebebi, korunmasız ilişkilerin çoğu zaman gece yapılmasıdır. Gece yapılan korunmasız ilişkilerde gece vakti yapılacak şeyler son derece sınırlı olduğu ve geceleri çoğu eczane kapalı olduğu için hap alma işi ertesi güne kalmaktadır. Alınacak hap ertesi güne kaldığı için bu ismi almaktadır.

NE KADAR KULLANABİLİRİM?
Ertesi gün haplarını buraya kadar okuduğunuz bilgilere göre avantajlı olduğunu düşünebilirsiniz. Avantajlı olmasına avantajlıdır. Fakat bu yöntemi korunmasız ilişki yapılacaksa yılda bir yada iki kez kullanılabilirsiniz. Peki, neden bir yada iki kez? Ertesi gün hapları, yılda ikiden fazla kullanıldığında sağlık açısından sakıncalıdır. Bu çerçevede, haftada iki kez yada senede 6-7 kez girilen ilişkilerde kullanılması ciddi yan etkilere neden olacaktır. Ertesi gün haplarında bulunan yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonları, vücudun hormonsal dengesini bozmaktadır. Bu hormonların vücuda aşırı derece girmesi vücutta dengesizlik, gerginlik, doğum kontrol yöntemi kullanmamış olmanın oluşturduğu stres ve sorunlara neden olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

ERTESİ GÜN HAPI NASIL İŞLEV GÖRÜR?
Ertesi gün hapları yukarıda da değinildiği gibi gebeliğe engel teşkil eden haplardır. Ertesi gün hapı içindeki çeşitli yüksek hormonlar(östrojen, progesteron) neticesinde ilk 72 saat içinde kullanıldığı zama korunmasız ilişkiden oluşabilecek gebeliği önlemektedir. Ertesi gün hapları, rahim iç tabakasını (döl yatağı) muhtemel bir gebeliğin yerleşmesine elverişsiz hale getiriyor.

Diğer taraftan ertesi gün hapı, yumurtlama olmuşsa spermle birleşmeyi bekliyorsa rahim iç tabakasında gebeliğin oluşması beklenirken bu ilaçlar neticesinde gebeliğin orada yerleşmesini engel oluyor. Yani zigotun rahime tutunmasını elverişsiz hale getiriyor. Diğer bir mekanizmada rahim ağzında spermlerin geçtiği bir yer bulunmaktadır. Burada bulunan mekanizmayı da devre dışı bırakıp spermlerin geçmesini engelliyor. Bu iki mekanizma, ertesi gün hapları sayesinde engellenmiş oluyor.

KİMLER KULLANABİLİR?
İki tür ertesi gün hapı vardır. Bir tanesi içinde, tek hormon içeren ve kadınlık hormonu olan progestron hormonu(yumurtlama sonrasında salgılanan hormon) bulunmaktadır. Diğeride östrojen ve progestron kadınlık hormonu ikisini bereber içeren haplardır. İkisinin arasında korunma açısından pek fark yoktur. Aradaki fark şudur, östrojen hormonunun muhtemel yan etkileri nedeniyle herkesin kullanabileceği bir ilaç değildir.

Östrojen damar tıkanıklığını riskini arttıran bir hormondur. Bu yüzden eğer kişi kiloluysa, ileri yaştaysa, sigara çok kullanıyorsa, çeşitli nedenlerden dolayı damarsal bozukluklar varsa ertesl gün haplarından östrojen içermeyen olanı tavsiye edilir.

Sadece progestron içeren hapların belirli kişiler kullanabilir diye bir şart yoktur. Bu ilaçlar hormon olduğu için doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. İlk yetmiş iki saat içerisinde kullanıldığı zaman yüksek oranda her ikiside  koruyuculuk sağlar.

NE KADAR SIK KULLANILABİLİR?
Ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden sonra kullanılması gereken ilaçtır. Her ilişkiden sonra ertesi gün hapı alınması -kadında fazla miktarda hormon alınacağı için- istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilecektir. Bu istenmeyen bir sonuçtur. Böyle cinsellik durumlarında ertesi gün hapları yerine doğum kontrol hapı kullanılması daha mantıklıdır.

Östrojen ve progestron içeren bir hapın alınması yaklaşık olarak 4 tane doğum kontrol hapının bir günde alınmasına denk geliyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda her korunmasız ilişkiden sonra ertesi gün hapı alınması mantıksızdır ve yan etkileri vücuda çok fazla gelir.

Kadının bir ay içinde gebe kalmaya 5 gün elverişli olduğu kabul edilecek olursa ve bu günlerde de ertesi gün hapı alındığı farz edilirse bir kutu doğum kontrol hapından daha fazla hormon almış sayılacaktır. Bu hap alındıktan sonra korunma gereğinin olup olmadığının bir kadının düşünmesi gerekir.

ERTESİ GÜN HAPININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İçerisinde hormon bulunan tüm ilaçların ister istemez yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle ertesi gün haplarının da yan etkileri vardır. Östrojen ve progestron içeren haplardan sadece progestron içeren hap daha avantajlı görünsede içinden daha tehlikeli olan östrojen çıkartıldığı zaman aynı etki sağlamak için çok fazla progestron alınması gerekir. Sadece progesteron içeren haplar ise fazla miktarda progesteron içerdiklerinden alındıktan bir süre(2-3 gün) sonra lekelenme tarzında kanamalara neden olabilmektedir.

Yine bulantı, göğüslerde dolgunluk ve şişkinlik,  sinirlilik gibi durumlar da progesteron içeren hapların alınması neticesi sonucunda ortaya çıkan yan etkilerdir.

Östrojen ve progesteronu birlikte içeren ertesi gün hapları ise (içinde östrojen bulundurduğundan dolayı) bulantı ve kusmaya neden olabilir. Şayet hap iki saatten önce kusulmuşsa ertesi gün hapının etkinliği azalır. Bulantı çıktığı durumlarda kusmamak için doktora danışarak bir bulantı önleyici hap almakta yarar vardır. Bu hapların en büyük dezavantajlarından biri de hamileliği önleme bakımından %100 koruyucu olmamalarıdır. Doğum kontrol hapları da hormon içerdiklerinden kadın için yan etkileri bulunmaktadır ve tamamen gebeliği önleyici değildir.  Şunu da unutmamak gerekir ki hiçbir doğum kontrol yöntemi de %100 koruyucu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    canan can

    merhabalar benim bi sorum olucak 10 gün önce korunmasız ilişkiye girdim erkek arkadaşım içime boşaldı ve bende ertesi gün içtim ve dünde ilişkiye girdik tekarar mecburen bu haptan almaka zorunda kaldım prezervatif içime kaçtı yani ben 10 içinde 2 kere bu ilaçı kllandım çok korkuyorum aslında ne olucanı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinriim ii günler

    şahnaz

    merhaba ben geçen ay ertesi gün hapı kullandım ve sonrasında adet oldum, bugunde kullanmam gerekiyor iki ay ard arda kullanılmasında bir sakınca var mıdır?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Kontrol Hapları
Gebeliğin 41. Haftası
Diş Hastalıklarının Gebeliğe Etkileri
Mantar
Kısırlık İçin Hangi Testler Yapılır?
Dış Gebelik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.