ERTESİ GÜN HAPLARI NASIL KULLANILIR?

Korunmadan yapılan ilişkiler, eğer bir bebek istenmiyorsa çoğu kadının kabusunu oluşturur. Her ne kadar ilişki sonra gebe olasılığı yüzde 20’den fazla olmasa da bu yüzde yirmilik dilim dahi büyük korku yaşatmaya yeter de artar bile.

Sponsorlu Bağlantılar

Ertesi gün hapları adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir tedbir alınmadan girilen ilişkiden bir sonraki gün alınır. Kadın, şayet, döllenmenin olacağı kuvvetli bir gününde ise hapların kullanılma önemi daha da artar.

Ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden sonrası 72 saat içinde alınması gereken haplardır. 2 adet olarak kullanılır. Birincisi yukarıda da değinildiği gibi 72 saatlik dilimde alınmalı, diğeri ise birinci haptan 12 saat sonra kullanılmalı. Elbette hapın etki etme gücü hapın ne kadar erken alındığına bağlıdır.

2 adet kullanılan tür genellikle progesteron hormonu içerir. Bazı ertesi gün hapları ise hem östrojen hem de progesteron içerebilir. Bu tür, bulantı ve kusma yapabilir. Hangi tür alırsanız alın ya prospektüsü iyi okunmalı yada daha da iyisi eczacınıza yada bir kadın doğumcudan öneri almanızdır.

Ertesi gün haplarını aldınız ve adetiniz gecikti diyelim. Bu, hemen, gebe olduğunuz anlamına gelmez. Ertesi gün hapları yüksek oranda hormon içerdiklerinden adet gecikmesi yapabilirler. Yine kesin olarak emin olmayı düşünürseniz kısa vadede sonuç veren bir gebelik testi yaptırmanızı öneririz.

Sponsorlu Bağlantılar

ERTESİ GÜN HAPLARI NASIL ETKİ EDER?

Ertesi gün hapları hormon içeren haplardır. Yaklaşık olarak 1 hap 4 adet doğum kontrol hapına denk gelecek kadar kuvvetlidir ve hormon içerir. Bu nedenle, diğer kontrol hapları gibi sık ve günlük olarak kullanılmaz ve uzun süreli bir yöntem değildir.

Etki mekanizmasına gelince, bu haplar, bebeğin rahime tutunmasını olanaksız kılar. Rahim (döl yatağı=uterus), bilindiği gibi bebeğin tutunarak geliştiği bir bölümdür. Korunmasız ilişki sonrası kullanıldığında, kadının döngüsüne bağlı olarak yumurtlamayı, yumurta döllenmişse döllenmiş yumurtanın rahime yapışmasını engeller. Bu engellenme sonucu ise bebek gelişimi söz konusu olmaz (başarı oranı %98).

72 SAAT GEÇTİYSE NE YAPILMALI?

72 saat geçti ise yapılacak bir kadın doğum uzmanına başvurmaktır. Kadın doğum uzmanı ertesi gün spirali adı verilen aparatlar kullanmanızı önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
Çillerin Rengini Açma Yöntemleri
GÜZEL TIRNAKLARIN SIRRI: MANİKÜR NASIL YAPILIR?
Bebek Gibi Yumuşak Bir Cilt İster Misiniz
AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Ev Yapımı Anti-Aging Yüz Maskesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.