Eş Cinsellik Değiştirilebilir mi?

Eş cinsellik kişinin hemcinsine duyduğu ilgidir. Bu durum kimi otoriteler tarafından hastalık olarak kabul edilirken kimi otoriteler tarafından da bir hastalık olmadığı kabul edilir.

Eşcinsellik aslında hem kadında hem de erkekte meydana gelebilecek bir durumdur. Toplumumuzda genellikle erkeğin eşcinselliği daha büyük sorun olarak görüldüğünden bu durumun sadece erkeğe hasbir özellikmiş gibi algılanmasına neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonuç olarak eşcinsel dürtülere sahip kişinin bu durumu nasıl gördüğü önem arz eder. Dolayısıyla eş cinsel dürtüleri bir sorun olarak kabul eden birey tedavi olmaya yönelmek zorundadır.

Kişi kendiyle barışık olduğu sürece mutlu bir hayat sürüp çevresine içerisinde bulunduğu topluma katkı sağlayabilir. Kişinin sağladığı katkılar çevresiyle olan barışıklığını güçlendirir ve sonuçta sosyal çevresiyle olan çatışma alanlarını azaltır. Bütün bu sayılan sebeplerden dolayı, eşcinsel güdülerini sorun olarak gören kişilerin tedavi sürecine dahil olması gerekli ve mecburidir.

Eş Cinselliğin Tedavisi:

Eşcinsellik çoğunlukla bilişsel ve düşünsel nedenlere bağlı olarak gelişir. Bazı durumlarda ise hormonal-fizyolojik faktörler bu davranışın gelişmesinde etken roldür.

Tedavi de bu iki durumdan hangisinin kişide eşcinselliğin ortaya çıkmasına neden olan faktör olduğunun ortaya çıkartılması gerekmektedir. Teşhis kişinin psikolojik ve fizyolojik test aşamalarından geçmesi ile mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Hormonal veya Fizyolojik Nedenlere Bağlı Eş Cinsellik:

İnsanların cinsiyetini belirleyen en birincil faktör fizyolojik ve hormonal yoğunluklarıdır. Dişil karakteri belirleyen hormonal yoğunluk östrojen hormonunun konsantrasyonudur. Bu hormonun yoğunluğu dişil karakterli kişilerde daha yoğundur. Bu hormonun yoğunluğuna bağlı olarak da ikincil eşeysel karakterler dediğimiz kadınsı çizgiler ortaya çıkar. Kadınsı temporal çizgiler, geniş kalça, iri göğüs ve omuzlar arası dar mesafe kadınsı çizgileri belirleyen faktörlerdendir. Diğer yandan erkek karakteri belirleyen faktörler ise dar kalça, sönük ve kaslı göğüsler, omuzlar arası geniş mesafe ve erkeksi temporal çizgilerdir. Erkeksi hatları ortaya çıkartan hormon androjenlerdir.

Birey eğer erkek karakterde ise ve bu karakterine rağmen kadınsı çizgiler taşıyorsa bu durumda hormonal dengesizliği de mevcuttur denilebilir. Sonuç olarak erkek bir bireyin kadın çizgilerine sahip olması onun kendisini kadınlarla özdeşleştirmesine ve eşcinsel eğilimler içerisine girmesine neden olur.

Bu tip bireylerde genellikle durumundan dolayı bir şikâyet görülmez. Bu bireyler hızla eşcinselliğini kabul eder ve karşı cinse doğru kaymayla sonuçlanacak bir süreç içerisine girer. Bu bireyler için eş cinsellik ilk başlarda tedavi edilecek bir sorun değildir. Fakat daha sonra bu bireyler karşı cinse geçme isteğiyle tedavi yollarını araştırmaya başlar.

Tedavi: Bu bireylerin tedavi isteğiyle başlanan süreçte cinsiyete bağlı eksik hormonların yerine konması ve ya fazla hormonların baskılanması metodu islenir. Sonuçta istendik durumlar ortaya çıkana kadar tedavi süreci devam ettirilir.

Psikolojik Faktörlere Bağlı Eş Cinsel Dürtüler:

Bu bireylerdeki sorunlar genellikle düşünsel tarzda ortaya çıkar. Çocukluğunda aşırı baskı görmüş bireyler, karşı cinsin ağırlıkta ve baskın konumda olduğu ortamlarda büyümüş bireyler veya hemcinsleri tarafından cinsel olarak bastırılmış bireyler eşcinsel eğilimler göstermeye başlar. Bu faktörlerin biri ya da bir kaçı bir araya gelerek kişinin cinsel gelişimini bozucu ortamlar oluşur. Sonuç olarak kişi gerçekteki cinsel tavrını benimseyemez ve bocalama sürecine girer. Aslında çoğunlukla bu bocalama süreci kişinin gerçek cinsel eğilimini bulmasıyla sonuçlansa da bazı durumlarda kişi karşı cinsin cinsel eğilimlerine doğu kayar ve eşcinsellik ortaya çıkar.

Tedavi: Bu kişiler eğer eş cinsel kimliğini benimsemez ve bunun bir sorun olduğunu kabul ederse tedaviye dönük bir tavır alır. Tedavi çoğunlukla psikolojik seanslar eşliğinde devam eder. Bunun yanında ilaçla tedavi yolları da benimsenebilir.

Sonuç olarak: Eşcinsellik kişi tarafından sorun olarak algılandığında tedavi edilebilecek bir durumdur.

Not: Yazımızda eş cinsellik bir hastalık ya da normal bir durum olarak kabul edilmemektedir. Aksine bunun yorumu eş cinsel kişinin kendisine bırakılmıştır. Hastalık kişinin kendisini ruhen, bedenen ve sosyal açıdan kötü hissetmesi durumudur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burunda Yanma Hissi Neden Olur
Baş Dönmesi ve Kusma Nedenleri
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
Beyaz Dışkılama
Down Sendromlu Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.