UZMANLAR UYARIYOR: ET TÜKETİMİNDE AŞIRIYA GİTMEYİN
Her şeyin fazlasının zararlı olması gibi etin aşırı oranda tüketilmesi vücudun dengesini bozmaya yetiyor. Gerek beslenme ve diyet uzmanları gerekse de kalp ve damar uzmanları gibi birçok alanında söz sahibi kişi aşırı et tüketiminin hastalıklara davetiye çıkardığını aktarıyor. Aşırı et tüketimi başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kolesterol ve kanda yağ yüksekliği gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

“ASLINDA ET ÇOK FAYDALI”
Vücudumuz için gerekli olan hemen hemen her elemanı ‘protein’lerden inşa edilmiştir. Et ise iyi bir protein kaynağıdır. Kan elemanları, bağışıklık sistemi, büyüme, gelişme, saç-tırnak, deri, etlerimiz hatta kemiklerimizde dahi belli oranda protein bulunmaktadır. Günlük enerjinin dahi %15 civarı proteinlerden karşılanmaktadır.

Et ise vücudumuz için gerekli olan proteini önemli oranda karşılamaya yetmektedir. Ölçülü olarak tüketilmesi ve uygun pişirilmesi son derece önemlidir. Özellikle etin iyi pişirilmesi önemli bir nokta. İyi pişirilmeyen etlerden bulaşan hastalıklar hayatı ciddi yönde etkileyebiliyor.

İçerik olarak ise proteinin yanında demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi hayati mineralleri içermektedir. Vitamin olarak ise B12, B6, B1 ve A vitaminlerini barındırır. Bu bileşenlerin  ise bedende ayrı ayrı son derece önemli faydaları bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

AŞIRI ET TÜKETİMİ VÜCUDU NASIL ETKİLER?
Et protein bakımından zengin bir besindir. Proteinler ise asit yapılı bir yapıtaşı olan amino asitlerden oluşmuşlardır. Etin aşırı alınması nedeni ile vücudun asiditesi artar. Asitlik artışı ise organların hızlı çalışması ile sonuçlanır.
Et tüketiminin artırılması sadece kalp ve damar hastalıkları değil bunun yanında mide şikayetleri, bağırsak şikayetleri, yüksek tansiyon ve diabet(şeker) hastalığına da kapı aralamaktadır.

Ayrıca kan lipit düzeyleri yüksek bireyler, daha önce felç geçirenler ve kalp sorunları olanların aşırı kırmızı et tüketimine son derece dikkat etmeleri gerekir. Sonuç olarak beyin kanaması ve kalp krizi riski oranını yükseltmiş olursunuz.

YENİ KESİLMİŞ ETLERİ HEMEN TÜKETMEYİN!!
Uzmanlar, kurbanların hemen kesildikten sonra etlerin tüketilmemesi gerektiğini vurguluyorlar. Yeni kesilmiş etlerin sert olacağı(ölüm katılığı) ve bunun da sindirimi zorlaştıracağı konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bağırsak ve vücut için sağlıklı olan tüketim yolu ise buzdolabında en az 24 saat kadar bekletildikten(dinlendirme) sonra tüketilmesi gerekmektedir.

AŞIRI ET TÜKETİMİ NELERE YOL AÇAR?

  • BÖBREK HASTALIKLARI
  • KABIZLIK
  • ŞEKER HASTALIĞI(İNSÜLİN METABOLİZMASI BOZUKLUĞU)
  • SİNDİRİM SORUNLARI
  • ŞİŞMANLIK
  • HİPERTANSİYON
  • GUT
  • KALP KRİZİ VE İNME
  • KALP VE DAMAR HASTALIKLARI(DAMAR TIKANIKLIKLARI)
  • PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIR
  • KOLON KANSERİNİ TETİKLER

ET NASIL TÜKETİLMELİ?
Et posa bakımından fakir bir besindir. Bu da şu anlama gelir ki; aşırı et tüketimi başta kabızlık sorununa yol açar. Uzmanlar, bunun önüne geçebilmek için etin yanında mutlaka limon bakımından zengin salata türü veya lif bakımından zengin beslenilmesini öneriyorlar. Bu durum bağırsağın posa oranını dengelemektedir. ,

Bir diğer önemli faktör ise aşırı et ile beslenmenin vücutta toksik etkisi yaptığıdır. Bunun önlenmesi açısından C vitamini alımı artırılmalıdır. Et yemeklerinin yanında ayran veya cacık gibi içecekler tercih edilebilir.

Bir diğer uyarı ise etlerin yağda kızartılmasının sağlıklı olmayacağı yönünde. Bu tüketim yöntemi etteki besin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Uygun olan tüketim ise etlerin buğulama, ızgara yada haşlama olarak tüketilmesidir. Izgara yapılırken önemli bir husus ise yanmaların engellenmesinin gerektiğidir. Ette oluşan yanıklar kanserojen maddelerin ortaya çıkmasına yol açtığından sağlık için zararlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalsiyum – Fosfor
Acil Zayıflamak
nestle nesfit 14 gün diyeti
Dukan Diyeti Tecrübeleri
Martini Diyeti Nasıl Yapılır
Haftada 3 kilo verdiren diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.