EV AKARLARI ALERJİSİ
ev akarı nedirEvde birlikte yaşamın örneklerini sergileyen bir tablodur ev akarlar. Evlerde yaşayan akarlar insanların hayatını olumsuz yönde etki edebilmektedirler. İnsanlarda en büyük etkisi alerjiye neden olmasıdır. Akarların alerjen kaynağı olan kısmı dışkılarıdır. Özellikle alerjiye karşı hassas bünyelere daha fazla etki eder. Bu alerjen maddelerin solunarak bünyeye alınması şikyetlerin başlamasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Akarlar ev içerisinde yatılan yataklar, yastık, kilim, koltuk, halıların tüyleri arasında, çarşaflarda çok sayıda bulunabilir. Ama çok küçük yapıda oldukları için kendilerini fark ettirmezler. Çoğu kişinin akar canlısından haberi dahi yoktur. Genellikle süpürülmeyen, temiz olmayan ortamlarda sayıları çok olan akarlar, insanların astım ve bronşit gibi hastalıkların peyda olmasında önemli rol oynarlar.

AKAR NEDİR?
Akarlar insan ve hayvanların deri döküntüleri ile beslenen eklembacaklılar sınıfına ait parazit haşerattır. Dış dünyada yaşayan akarların bir kısmı bitkilerin meyveleri ve özsuları ile de beslenebilirler. Çok küçük yapıya sahip olan akarlar(0,1 – 0,5 mm), gözle görülemeyecek kadar küçük ve 4 ayağa sahip tüylü ve ya kıllı canlılardır. Akarların evde yaşayanlarına “mite” adı verilmektedir. Akarlar her türlü kirli ve tozlu ortamı severler ve orayı yaşam alanı olarak seçerler. Yaşamaları için en uygun şartlar 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası rutubettir. Sanırım bu bilgi ev temizliğine ne kadar önem vermemiz gerektiğini açıklamaktadır. Çok çabuk üreme ve gelişme yeteneğine sahip olup, çok sayıda yumurta bırakabilirler. Her üreme döneminde yaklaşık 100 kadar yumurta bırakabilirler. Her yumurtadan yaklaşık bir haftada yavrular çıkar. Yaklaşık olarak bir gram ev tozunda100-500 adeti canlı, 19.000 adet akar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Akarlar insanları ısırmaz, hastalık bulaştırma ve taşınmasına neden olmazlar. İnsanların üzerinde barınmazlar.

EV AKARLARI İÇİN NE YAPILMALIDIR?
Ev temizliği başta gelen en önemli faktördür. Ev, filtresindeki delik aralığı 0,3 mikrometreden ufak olan bir süpürge ile temizlik yapılması tercih edilmelidir. Bu tip bir elektrikli süpürge akarların süpürgenize çekilmesini sağlayacaktır. Yataklar ve çarşaflar düzenli olarak yıkanmalıdır. Koltuklar ise aralıklarına dikkat edilerek süpürülmelidir. Koltuk altları, toz biriktiren bölgeler oldukları için buraların temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Halılar ve kilimler düzenli aralıklarla süpürülmeli ve sirkelenmelidirler.

Evinizin havalandırılmasına (kış dahi olsa)özen gösteriniz. Evin havalandırılması, nemi azaltacağı için, ev akarı sayısını azaltır.

Evinizin güneş görmesine dikkat edin. Ev almadan ve ya kiralamadan önce güneşi görüyor olmasına özen gösteriniz. Güneş ışığı girmeyen ortam akarların sevdiği ortamlardır.

Çocuklarınızın oynamaları için tüylü oyuncakları tercih etmeyiniz. Tüyler arası alanlar akarlar için uygun ortamlardır. Evinizde varsa bu tip oyuncaklarda en az 60 derecede yıkamanızı öneriyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    i. gunes

    benimde evtozu akarlardan alejim var ama anlamadigim insanin nefesini kesermi ne zaman temizlik yapsam nefesim kesiliyor benim gibi bu sorunu yasayan varmi?

    Bu konuda sizlere iyi bir elektrik süpürgesi almanızı öneririm. Özellikle su filtreli yada toz torbasız süpürgeler çok başarılılar. ancak bu süpürgelerin bakımları çok zor. Toz torbalı süpürgelerden alacaksanız. yedek orjinal toz torbalarını da beraberinde alın derim.
    Süpürge almak evi iyi süpürmek demektir. Ayrıca süpürgeniz kaliteliyse dışarıya toz atmayacaktır. BU da rahatlamanıza neden olur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alerji Nasıl Tedavi Edilir
Ev Akarları Alerjisi
Alerji Belirtileri
Göz kaşıntısı
Avuç İçinde Döküntü Kızarıklık
Alerjik Deri Testleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.