EV KAZALARI NELERDİR?
Her evde oluşabilecek kazalar vardır. Kaza, istenilmeyen olumsuz durumlar sonucunda yaralanmak ya da olumsuz sonuç almaya denilir. Yanlışlıkla yapılan şeyler olsa da, genelde dikkatsizlikten meydana gelirler.

Evde özellikle küçük çocuklar var ise çok dikkat edilmelidir. Genellikle kazalar, evdeki küçük çocukların başına gelse de, zaman zaman yetişkinler de yaşarlar. Yüksekten düşmeler, ev kazaları arasında başta gelmektedir. Pencerelerin önlerindeki sandalyeler, masalar ve sehpalar, yüksekten düşmeye sebep olur. Küçük çocuk var ise, cam kenarlarında çocukların çıkabileceği eşyalar bulunmamalıdır çünkü çocuklar bunun zararlı Bir şey olduğunu bilmezler ve camdan düştükleri takdirde sonuç üzücü olabilir. Sakat kalmaya hatta ölümlere yol açılabilir. Bunun dışında, eğer çocuğunuz ranzada yatıyorsa, ranzanın üst katı sağlamlaştırılmalıdır. Ranzalardan düşen çocuklara da çok sık rastlanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ev kazaları arasında bir diğer madde de yabancı cisimlerdir. Yeni doğan çocuklara ve 3 yaş altı çocuklara çok dikkat edilmelidir. Bu yaş dönemindeki çocuklarda tat alma duygusu yeni yeni başlar ve bu yüzden ellerine geçen her cismi ağızlarına alarak tatlarına bakarlar. Yutulabilecek büyüklükteki cisimler, ağıza götürüldüğünde boğulmalara neden olabilir. Bu yüzden etrafta yutulabilecek ufak cisimler bırakılmamalıdır.

Ev kazaları arasında bir diğer konu da, boğulmalardır. Bazı anneler çocuklarını banyoda kısa süreliğine de olsa yalnız bırakırlar fakat içi su dolu küvette kalan çocuk, boğulup ölebilir. Anneler son derece dikkatli olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ev kazalarının arasında yanıklar, zehirlenmeler, kesici aletler ile yaralanma, vantilatör gibi dönen cisimler ile yaralanma da vardır. Ocakta açık bırakılan ateş ile yangın çıkması, ocakta unutulan yağın kızması ve sıçraması, sivri dolap kenarlarından yaralanmalar, kombi zehirlenmeleri, banyoda kayıp düşmeler, mutfak dolaplarının yukarda olması ve buna bağlı tabakların kafamıza düşüp kafamızı yarması gibi daha bir çok ev kazası vardır. Bunun dışında çamaşır suyu, yağ sökücü ya da cif benzeri temizlik ürünleri yüksek dozda öldürücü kimyasallar içerdiği için ortalıkta bırakmak olumsuz sonuç almaktan başka bir şeye yaramaz. Eğer evde küçük çocuk ya da ne yaptığını bilmeyen bir birey var ise, etrafta bu tarz kimyasalların bırakılmaması gereklidir. Etrafta bulunan her cisim aslında bizler için tehlike yaratır. Bu yüzden tehlike arz eden cisimler ortadan kaldırılmalı, evdeki çocuklar takip altına alınmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Kanseri Uyarıcı Belirtileri
Titreme ile Birlikte Bulantı
Sıtma Hastalığı
Kıl Dönmesinde Alternatif Tedavinin Avantajları Nelerdir?
Yüksek Amilaz
Topuk Çatlaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.