Ev Tozu Alerjisi dediğimiz olgu aslında ev ortamında yaşayan ve üreyen akarların oluşturduğu alerjidir. Bu canlılar 8 kancalı ve geneli gözle görülemeyen canlılardır. Bunlar vücut tarafından solunduğunda burun, ağız, damak, boğaz, yutak ve akciğer gibi organlarda ciddi etkilere neden olurlar. Bu etkilerden en sık gözleneni vücudun sıvı üretimini artırarak mukus üretmesidir. Mukus sıvısı balgam oluşturduğunda ve bu balgam mikrop tuttuğunda yada bu mukusun akciğer borularını kaplaması durumunda ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ev tozu Alerjisine Alınacak Tedbirler:

  • 1-  Nevresimler haftada bir 60°C suda yıkanmalı. Soğuk suyla yıkamak ve deterjanlar akarları öldürmez
  • 2-  Halılar kaldırılmalı: Halı akarlar için iyi bir yerleşme yeridir. Yatak odasında halılar kaldırılmalıdır. Duvardan duvara döşeli halılar sökülmeli. Halı yerine cilalı bir zemin veya ahşap zemin olmalı ve zeminde ıslak temizlik yapılmalıdır.
  • 3-  Etkin elektrikli süpürgeler kullanılmalı: HEPA Filtresi (High Efficiency Particulate Absorbing) yüksek etkili parçacık emicisidir. Havadaki çok küçük zerrecikleri süzerek temizler. toz emen süpürgeden etrafa toz saçılmaz. Hasta temizlik sırasında ortamda bulunmamalıdır veya o esnada maske takmalıdır.
  • 4-  Toz tutucu eşyalar odadan kaldırılmalı: Özellikle yatak odasında toz toplayabilecek kitap, elbise dolabı, evcil hayvan, doldurulmuş hayvan ve döşenmişmobilya bulunmamalıdır. Yalnızca o anda kullanmakta olduğu elbiseler dolapta durmalı, dolap kapakları devamlı kapalı tutulmalıdır.
  • 5-  Kanepeler  en fazla akarın bulunduğu eşyadır. Kanepenin içindeki sünger destekler nemi tutar ve akarlar için iyi bir yuvadır. Kanepelerin yerine sentetik veya deri kaplamalı ahşap mobilyalar kullanılmalıdır.
  • 6-  Akar öldürücü ilaçlar Tekstil ürünlerindeki ev tozu akarlarını öldüren ilaçlardır (Akarisit ve/veya tannik asit). Bunlarla yüksek  ısıda yıkanamayan tüm eşyalar yıkanabilir. Kuru toz  şekli halılara uygulanırken, köpük sprey  şekli koltukların kumaş kısımları, yatak ve yastıklar, battaniyelere kullanılır. Çamaşır makinesinde düşük  ısı ile yıkamak gereken ürünlerdeki akarları öldürmek için sıvı formda da akarisit bulunmaktadır.  İlacın uygulanması takiben 12-18 saat beklenip elektrik süpürgesi ile ölü akarların temizlenmesi gerekmektedir. Yılda 1 veya 2 kez ilaçlama yapmak gereklidir.
  • 7-  Alerjen geçirgen olmayan yatak kılıfları yatak, yorgan ve yastıklara uygulanabilir. Pahalı olmakla birlikte 10 yıl kullanılabilir ve gidilen farklı yerlere de taşınabilir.
  • 8-  Yastıklarda özellikle yün ve kuş tüyü olanlarda akarlar gelişebilir, hastalar kuş tüyü yastık kullanmamalıdır. En basit çözüm sentetik elyaf doldurulmuş yastık kullanmaktır. Bu yastıklar düzenli olarak 2 haftada bir sıcak suda yıkanabilir ama 1-2 yılda değiştirilmelidir.
  • 9-  Perdeler kalın kumaş ve duvardan duvara değil, kolay yıkanabilir malzemeden ve pencere boyutunda hazırlanmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Gölgelikler ya da stor perdeler tercih edilebilir. Düzenli olarak halıları ile ilaçlamalıdır.
  • 10- Ev havalandırılmalı, nem kontrol edilmeli, mümkünse %50´nin altında tutulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AYAK AĞRISI İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
Kellik, Saç klonlama tekniği
Kanser Biyolojisi
Jilet İzi Tedavisi
MR (Manyetik Rezonans)
Grip Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.