EVDE ALOE VERA JELİ HAZIRLAMAEvde Aloe Vera Jeli Hazırlama

Aloe vera bitkisinin jeli doğanın harika şifa kaynaklarından biridir. Bu jel güneş yanığı tedavisinde, cildi nemlendirmede ve tahriş olan bölgelerin yatıştırılmasında kullanılmaktadır.

Kendi aloe vera jelinizi yapmak istiyorsanız, bir yaprak aloe bitkisinin olması yeterli olacaktır. Aloe vera jelinin etkisinin bir kaç günden fazla sürmesine yardımcı olması için diğer katkı maddeleri ile karıştırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gerekli Malzemeler:

 • Aloe yaprağı
 • İsteğe bağlı olarak: 500mg C vitamini tozu veya 400mg IU E vitamini (her çeyrek bardak jel için)

ATILACAK ADIMLAR

#### Öncelikle ellerinizi yıkayınız. Jel hazırlama işlemine geçmeden önce ellerinizin ve kullanacağınız malzemelerin temiz olması önemlidir.

#### Aloe bitkisinin dış yapraklarından kesilmiş bir dilim. Dış yaprakları daha olgun olmaktadır. Ayrıca taze, sağlıklı ve bolca jel ihtiva etmektedir. Hatta dış yapraklarının da içinde yere yakın büyüyen yapraklar daha kalitelidir. Mümkünse bu yapraklardan bulmaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Aloe vera jelinin erken bozulabilme ihtimalinden dolayı tek seferde çok yapılmaması önerilir. Bir ya da iki yaprak, bir bardak jel yapmak için yeterli olacaktır.
 • Eğer kendi aloe bitkiniz varsa ve genç bir bitki ise, bir kerede çok fazla yaprak kesmeyiniz. Dış yaprakları çoğunu kesmeniz bitkiye zarar verebilir.

#### Kopardıktan sonra 10 dakika boyunca üzerindeki reçinenin boşalmasını bekleyin. Koyu sarı reçinenin dışarı akmasını kolaylaştırmak için yaprağı bir kasenin içine dik şekilde yerleştirin. Reçinenin içinde cildin hafif şekilde tahriş olmasın neden olabilen “lateks” maddesi vardır. Jelin içine karışmaması için bu şekilde boşalmasını beklemek en iyisidir.Evde Aloe Vera Jeli Yapımı

#### Yaprakları soyun. Bir tane sebze soyucu nesne ile yaprağın dış kısmındaki yeşil kalın kabuğunu dikkatli şekilde soyunuz. Yaprağın sadece bir tarafındaki kabuğunu bir kanoya benzer şekilde soyun.

 • Eğer yapraklarınız büyükse, soyma işlemine geçmeden önce temiz bir bıçak ile birkaç parçaya bölmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Soyduğunuz yaprak kabuklarını jelinizle karışmaması için atınız.

#### Soyma işlemi bittikten sonra bir kaşık ile yaprağın içindeki jeli rahat bir şekilde alınız. Yaprak üzerindeki tüm jeli kaşıkla alıp bir kasenin içine doldurunuz.

#### Jeli doğal bir koruyucu madde ile de karıştırmayı düşünebilirsiniz. Eğer jelinizi bir ya da iki ay korumak ve bu süre boyunca kullanmak istiyorsanız C ve E vitaminlerini koruyucu olarak katabilirsiniz. Her çeyrek bardak jel için 500mg C vitamininin toz hali veya 400mg IU E vitamininden kullanabilirsiniz. Jel ile birlikte karıştıracağınız vitaminler ile birlikte bir blenderen içine alıp iyice karıştırın. Jel ilk başta köpüklü bir görünüme sahip olacaktır.

#### Jeli daha sonra steril ve temiz bir cam kavanozun içine alınız. Eğer jelinizde koruyucu kullandıysanız, jeliniz buzdolabında birkaç ay boyunca muhafaza edilebilecektir. Koruyucu olmadan en fazla bir ya da iki hafta kullanabilirsiniz.

#### Güneş yanıkları veya diğer küçük yüzey yanıkları için jeli uygulayarak kullanabilirsiniz. Aloe aynı zamanda bir cilt nemlendiricisi olarak veya ev yapımı vücut ürünleri içinde bir katkı maddesi olarak da kullanılabilir.

 • Derin kesikler veya kabarmış cilt üzerinde aloe vera jelini asla kullanmayın. Sadece cilt üzerindeki tahriş olmuş bölgelerde kullanılabilir. Hatta büyük kesiklerde kullanılması, iyileşmesini bile geciktirebilir. Bu yüzden aloe jelinin en faydalı olduğu, faydasız kaldığı veya zarar verebildiği cilt sorunlarını bilmekte fayda vardır.
 • İyileştirici ve nemlendirici özellik: İyi bir masaj losyonu hazırlamak için çeyrek bardak erimiş Hindistan cevizi yağı ile yarım bardak aloe karıştırabilirsiniz.
 • Bir tane Aloe bitkisini nasıl yetiştirebileceğinizi de araştırabilirsiniz. Kendi bitkiniz olursa istediğiniz zaman jel hazırlama fırsatınız olacaktır. Böyle bir bitki yetiştirme imkanınız yoksa, dışarıdan tek yapraklar halinde satılan yerlerden temin etmeniz gerekecektir.

İpuçlarıEvde Aloe Vera Jeli Nasıl Hazırlanır

 • C vitamini tozu yerine, bir C vitamini hapını ezip bunu da karıştırabilirsiniz.
 • Greyfurt özünden birkaç damla da aynı görevi yerine getirecektir.

Uyarılar

Aloe vera ağızdan da alınabilir fakat çok fazla tüketilmesi müshil etkisi yapabilir.

Eğer lateks alerjiniz varsa jel hazırlarken eldiven takınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?
Parmak Uyuşması ve Nedenleri
Yağ Kisti (Sebase Kisti)
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
Çillerin Rengini Açma Yöntemleri
İpeksi Yumuşak Bir Cilde Sahip Olma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.