Doğal Sabun
Her geçen gün daha çok teslim oluyoruz yapay temizleyicilere. Sağlık açısından getirdikleri mi fazla? Götürdükleri mi fazla? Bilemiyoruz. Bu durum aslında bir çok insanı rahatsız ediyor ve bu insanlar doğal ürünlere yöneliyorlar.

Makalemizden, doğal yollarla temizleyici sabun yapmayı öğreneceğiz. Bunun için şifalı bitkilerin özlerinden faydalanacağız. Yapacağımız sabunda su fazla olursa sabunun konsantrasyonu düşecek ve sabun “el sabunu” olarak kullanılacaktır.  Yapacağımız sabunda su oranı az olursa sabunun konsantrasyonu artacak ve sabun “çamaşır sabunu” olarak kullanılacaktır. Nasıl kullanılırsa kullanılsın doğal sabunumuza hiçbir yapay katkı maddesi eklemeden saf aromalı temizlik sabunu elde edeceğimiz kesindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu temizleyiciyi nerelerde kullanabilirsiniz.?

Eğer sabunu çok yoğun yaparsanız elbiselerinizi elle yıkayabilirsiniz. Az yoğun yaptığınız sabunu özel kutularına koyarak sıvı el sabunu şeklinde kullanabilirsiniz. En önemlisi de bu sabunu çocuklarınızın elbiselerini yıkamada kullanabileceğinizdir.

Dikkat edildiğinde oldukça kolay yapılacak doğal sabunumuz için kolları sıvayalım. Buyrun!

Malzemeler:

 • Yarım kg toz veya kalıp doğal sabun.
 • 50 gr okaliptüs yaprağı.
 • 30 gr aslan ağzı yaprağı
 • 20 gr kekik
 • 10 tane karanfil
 • 1 litre saf su

Doğal Aromalı Sabunun Yapılışı:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Öncelikle sabun kalıp halindeyse onu bir kabın içerisine rendeleyin. Toz halinde ise doğrudan bir kaba ekleyin.
 • Ayrı bir kaba, saf sudan kaynamış ılımış suyu koyun ve kaynayıncaya kadar tekrar ısıtın. Listede verilmiş olan bitkileri bu kaba katın ve 10 dk civarında kaynatın(daha önceden bitkileri parçalamanız daha iyi sonuç verir.)
 • Daha sonra bitkiler içerisinde olacak şekilde kaynamış bitki karışımını 1-2 saat bekletin(bitkiler aromasını iyce suya verecektir)
 • Kaynamış soğumuş bu bitki konsantrasyonunu iyice süzün. (Burada dikkat edeceğiniz husus bitkisel atıklardan iyice temizlenmiş su daha iyi sonuç vereceğidir. )
 • Son olarak kaynamış ve dinlenmiş bitki konsantrasyounu tekrardan ocağa koyun ve kaynama olmadan yavaş yavaş karıştırarak biryandan da rendelenmiş sabun taneciklerini sıvıya karıştırın.(bu karıştırma işleminde metal kaşık kullanmayın. Tahta kaşık kullanın)
 • Sabun parçalarının iyice eridiğini gördüğünüzde ocağı kapatın ve tamamen soğuyuncaya kadar sabun sıvı karışımını bir yerde dinlendirin.

Uyarı!

Yapmış olduğunuz bu sabunu mutlaka aile bireylerinizde deneyiniz. İçerisindeki bitkilerin çok kuvvetli esansiyel yağ içeriyor olması, sabunu da alerjik reaksiyonların önemli bir aktörü haline getirir.

Peki sabunu nasıl deneyeceksiniz?  Bu oldukça kolaydır. İşaret parmağınızla birazcık aldığınız sabunu kolun iç kısmına dirsek seviyesinden sürün ve yavaşca ovalayın. Biraz bekleyin eğer kaşıntı veya ciddi kızarıklık olmuşsa ve buna kabarık deri görünümü eşlik ediyorsa sabun alerji yapmış demektir.

Not: Oldukça pratik bir şekilde yapılabilecek olan bu sabun sizi doğallık konusunda tatmin edecektir. Deneyimlerinizi buradan yorum bölümünden mutlaka aktarın ve sitemizi bayan arkdaşlarınız arasında yayın. Bu şekilde yapılan sabunların yaygınlaşması temizlik adına mutlaka artı bir puandır. Hoşça kalın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ihlamur
Deve Dikeni Kapsülü
Ayısarımsağı
Karanfil Yağı
Haşhaş
Pelit Yosunu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.