Bu yaz Değerli Mehmet Hocamı ziyarete gitmiştim. Mehmet hocam nefis bir künefe ziyafeti verdi. Çok güzeldi mutlaka siz de denemelisiniz. Siz de deneyin diye bu yazımda Antepli Erdal Hocanın tarifinden Mehmet Hocamın yapımından künefe yapılışını anlatacağım. Buyrun Lezzet Ustam’dan Künefe tarifi…

Malzemeleri:

  • 350 gram tel kadayıf
  • 250 gram tuzsuz peynir (5 kibrit kutusu büyüklüğünde)
  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • 2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı (ben yemek kaşığı olarak yazdım ama Mehmet hocam “ne kadar çok tereyağı o kadar güzel künefe” diyor. Siz tereyağını göz kararı koyabilirsiniz. Birde Tavanın altına sürülen tereyağı üzerine konulandan fazla olacak.)

Şerbeti için:

Sponsorlu Bağlantılar

  • 3,5 su bardağı su
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • Birkaç damla limonun suyu

Hazırlanışı:

Künefe yapımına başlamadan önce şerbeti hazırlayalım. Bir tencereye su ve şekeri koyalım ve kaynatalım. 7 dakika kaynattıktan sonra ocağı kapatalım ve içine bir kaç damla limon damlatalım. Şerbetimiz hazır ılıması için kaldıralım.

1rklm1 İlk olarak kadayıfları elimizle ufalıyalım, ayrıştıralım.

Künefeyi yapmak için bir tava alalım ve içine pekmez ile 1 yemek kaşığı tereyağı koyup elimizle tavanın içine iyice sıvayalım. Tavanın alt kısmı künefenin üst kısmı olacak ve iyice kızarması için pekmez karıştırıyoruz.

Daha sonra kadayıfı ikiye ayıralım ve birinci kısmı tavaya yayalım. Tel kadayıfı iyice sıkıştırmamız lazım bunun için de tavaya tam sığacak bir tepsi alalım ve kadayıfın üzerine koyarak bastırarak tepsiyi döndürelim. Bu şekilde kadayıfı iyice sıkıştırıyoruz.

Kadayıfı sıkıştırdıktan sonra tuzsuz peyniri ince ince doğrayalım ve kadayıfın üzerine serelim. Kenara yakın koymayalım eriyip taşmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

tel kadayıfpekmez tereyağıkünefe 1tuzsuz peynir künefe

Peyniri de koyduktan sonra ikinci kısım kadayıfı alalım ve peynirlerin üzerine serelim. Tepsi ile aynı şekilde baskı uygulayalım.

Kadayıfı iyice sıkıştırdıktan sonra üzerine kalan 1 kaşık tereyağını parça parça koyalım. Tereyağını da dağıttıktan sonra tavayı ocağa alalım ama ocağın büyük kısmına ve kısık ateşten biraz açık olacak. Yani kısığa yakın orta ateşte pişireceğiz. Pişirirken dikkat edilmesi gereken nokta tavanın kenarlarını ateşin üzerine koyacağız orta kısım zaten pişecektir ve tavayı döndere döndere tereyağının erimesini sağlayacağız.

künefe 2künefe 3künefe 4künefe 5

Tereyağı eridikten sonra tavayı tepsi yardımıyla ters çevirelim alt kısmının kızardığını göreceğiz. Pekmez sürdüğümüz için çabuk kızaracaktır. Bu nedenle ocak ateşi çok açılmamalı ve çok fazla ocakta tutulmamalıdır.
0rklm0

Künefeyi tepsi yardımıyla çevirelim ve diğer tarafı da pişirelim. Bu kısım çok fazla kızarmayacaktır bu nedenle ara ara tepsi yardımıyla ters çevirerek kontrol edelim. Kızarmaya başlayınca ocaktan indirebiliriz. Unutmayalım ilk kızaran kısım künefenin üst kısmı olacak.

Ocağı kapattıktan hemen sonra künefenin üzerine şerbeti dökelim ve pizza şeklinde 8 parçaya dilimleyerek servis yapalım. Afiyet olsun…

künefe 6künefe 7künefe 8evde künefe

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Patatesli Hamur Kızartması
Etli Taze Fasulye
Yeşil Biberli Yumurta
Paşa Lokumu
Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Adana Şalgamı
Sıkma Hamuru – Bazlama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.