EZİKLER (Morarmalar)ezik

Cilt ezikleri ciltte renk değişikliği ile sonuçlanan ve yaygın görülen bir cilt yaralanmasıdır. Hasar görmüş kan hücrelerinin cilt yüzeyine yakın yerde toplanması ile mavi veya siyah renklerde ezik belirtileri ortaya çıkar.

Ezik (morarma) nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Cildimizde ezikler ya da morluklar genellikle bir nesneye çarpıldığında veya bir nesne vücudun bir bölgesine çarptığında gerçekleşir.

Morluklar bazen de ağır egzersizler yapan sporcu ve haltercilerde ortaya çıkabilir. Bu eziklerin nedeni cildin altındaki kan damarlarında meydana gelen mikroskobik yırtıklardır.

Herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkan morluklar, özellikle de eğer burun kanaması ve diş eti kanaması da eşlik ediyorsa, kanama ile ilgili bir rahatsızlığa işaret edebilir.

Yaşlılarda morarmaların sıklıkla meydana gelmesi çoğunlukla cildin yaşlanmaya bağlı olarak incelmesinden kaynaklanmaktadır. Kan damarlarını destekleyen alttaki dokular daha kırılgan hale gelmişlerdir.

Aynı zamanda kan inceltici ilaç kullanan kişilerde de daha sık görülür.

Morarma belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Başlangıçta yeni olan bir ezik genellikle kırmızımsı bir renktedir. Daha sonraki birkaç saat içinde mavi veya koyu mor rengine dönüşecektir. Birkaç gün sonra ise iyileşme sürecinde sarı veya yeşil renkleri almaya başlar.

Ezikler genellikle ilk birkaç gün hassas ve ağrılıdır. Ama morarmalar geçmeye başladıkça ağrı da azalma gösterir. Morarmalarda ciltte kırılmalar olmadığından dolayı enfeksiyon riski yoktur.

Eziklerin Tedavisi (Ev Tedavileri)

Eziklerin en etkili tedavisi henüz kırmızımsı renkte iken yapılandır.

Buz paketi veya dondurulmuş sebze paketleri ile 20-30 dakika boyunca soğuk kompres uygulanarak hem şişmesi önlenebilir hem de iyileşme hızı arttırılabilir. Dikkat etmeniz gereken husus buzu doğrudan cilde uygulamamanız gerektiğidir.ezik-morarma

Buz torbasını bir havluya sararak uygulayın. Eğer ezilme bacak veya ayağın büyük bir kısmını kaplıyorsa, yaralanma sonrası ilk 24 saat boyunca mümkün olduğunca yüksekte tutulması gerekir.

Ağrı kesici olarak “asetaminofen” alınabilir. Pıhtılaşmayı yavaşlattıkları için “aspirin” veya “ibuprofen” almaktan kaçının.

Yaklaşık 48 saat sonra, sıcak suda ıslatılmış bir bez ile ilgili bölgeye uygulama yaparak bölgenin kanı almasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2-3 kez ve 10 dakika boyunca yapınız. Morarma yavaş yavaş rengini açacaktır.

Ezikler için Tıbbi Tedavi

Doktorların yukarıda bahsedilen yollar dışında uyguladıkları daha özel bir tedavi yöntemleri yoktur. Buz paketleri ve daha sonrasında ısı uygulaması, ağrı kesici ilaçlar ve morarmış bölgenin yükseltilmesi gibi tedaviler önerilmektedir.

Morarmaların Önlenmesi

Morarmaları önlemek için:

  • Temas sporlarını yaparken koruyucu giysiler giyin.
  • Evinizin mobilyaları kapı ve yürüyüş yollarından uzağa yerleştiriniz.
  • Telefon ve diğer elektronik cihazların kablolarını ayak takılacak şekilde bağlamayın.
  • Zeminlerin kuru olduğundan ve kaymaya neden olmayacağından da emin olunuz.
  • Gece lavaboya çıkarken kullanılacak yolun aydınlık olmasını sağlayın. Bunun için bir gece lambasının ara koridorda açık kalması yeterli olabilir.
  • Doktorunuz kan inceltici ilaçlar için reçete vermişse, düzenli şekilde ve belirtilen dozlarda kullanınız. Belli aralıklarla da kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    baldırlarda kaşınmayla morartı olusması mumkunmudur….

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çıkıklarda İlk Yardım
Yüksek Ateş Nasıl Düşer
Yanıklarda İlk Yardım
Göze Yabancı Cisim Kaçması
Acil kanamalar
Issırıklar ve Sokmalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.