FARANJİT NEDEN OLURFaranjit Neden Olur

Ağız ve burun boşluğunun gerisinde farinks ismi verilen boğaz kısmı yer almaktadır. Kişilerin ağzını açtığında boğazına baktığımızda görülen yer farinks bölgesidir ve bu bölgede oluşabilecek iltihaplar neticesinde farenjit ortaya çıkabilir. Çoğunlukla kış aylarında, çeşitli bakteri, virüs ve mikropların boğaz yoluna bulaşması sonucunda kişiden kişiye geçebilen bir enfeksiyon çeşididir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumlarda hastalığa ek olarak bronşitte eşlik edebilir. Bazı insanlarda bu durum çok uzun zamandan beri bulunuyor olsa da kişide herhangi bir rahatsızlık vermediğinden dolayı tedavi edilmediğinde tıp dilinde kronik farenjit olarak geçmektedir. Kronik olmayan hastalarda ise hastalığın çok kuvvetli bir şekilde görüldüğü durumlara ise akut farenjit denilmektedir.

FARANJİT NEDENLERİ NELERDİR?

Boğaz bölgesinin arka bölümü vücut dışarısından girebilecek yabancı maddelere, toza, mikroplara veya ısıya karşı duyarlıdır. Hem kronik hem akut farenjitin görülebilecek bir takım ortak nedenleri bulunmaktadır. Çoğunlukla her iki durumda virüs veya mikrop yoluyla meydana gelen vakalardır. Kronik yani müzmin farenjitte alkol ve sigara tüketimi, geniz akıntısı, kuru hava, alerji ve çeşitli bakteriler hastalığa daha çok sebep olmaktadır. Bu durumlar dışında boğazın tahriş olmasına neden olabilecek bir takım herkesin günlük hayatta yaptığı şeyler vardır. Bunlar; çok sıcak veya soğuk yiyeceklerin ya da asitli içeceklerin tüketilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Grip veya nezle durumundan ötürü burun tıkanmışsa farenjit daha kolay bir şekilde ortaya çıkabilir. Akut farenjit kronik farenjitten bakteri veya virüsle daha fazla geçtiği için ayrılmaktadır. Fakat her farenjit türünde ana etken boğazın bir şekilde tahriş olup iltihaplanma meydana gelmesidir. Mevsim geçişleri dikkat edilmediği taktirde farenjit oluşumunda etkin rol oynar. Ayrıca kapalı ve havasız ortamlarda yeteri kadar oksijen bulunmadığı ve ortamda farenjite neden olan bakteri bulunuyorsa, bulaşıcı özelliği olduğundan dolayı kişiden kişiye kolaylıkla geçebilir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir?

Farenjitin kendini belli eden bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bunlar; boğazda ağrı, yutkunurken acı ve kuruluk hissi, kaşınma, şiddetli kuru öksürük, yüksek ateş, ses kısılması, gün içerisinde sürekli devam eden yorgunluk durumu, burun akıntısı ve baş ağrısıdır. Kişinin vücuduna yerleşmiş olan kronik farenjitte ise bu belirtilerden yüksek ateş ve halsizlik durumları bulunmaz. Sadece yutkunurken boğaz boşluğunda bir şey varmış hissi vardır. Bu belirtiler ile uzman hekime başvuran kişilerde boğaz boşluğunda kızarıklık ve şişlik, burun akıntısı gibi bir takım bulgular görülmektedir. Doktorun yaptığı kontrollerin ardından ve hastanın anlattığı duruma göre farenjit tanısı konar. Eğer olağandışı bir durumdan ötürü sinüzit hastalığından şüpheleniliyorsa kişinin filminin çekilmesi ihmal edilmemelidir.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit hastalığının tedavisinde en yaygın kullanılan yöntem antibiyotik tedavisidir. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde herhangi bir yok edici özelliği olmasa da, bakterilerden dolayı meydana gelmiş olan farenjitte oldukça etkilidir. Bu şekilde hastalığın daha çabuk geçmesi amaçlanır. Antibiyotik tedavisinin yanında kişinin şikayetlerine göre ateş düşürücü ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar ve alerji durumunu önleyici bir takım ilaçlar da kullanılabilir. Kronik yani yerleşmiş olan farenjitin tedavisi daha uzun dönemi kapsayan bir süreçtir. Hem hastanın hem de doktorun birlikte gerçekleştirmesi gereken bir takım işler vardır. Pastil kullanımı kişinin şikayetlerini bir nebze dindirse de tamamen tedavisi ne yazık ki mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer için Faydalı Besinler
Dirsekte Kitle, Yumru, Beze, Şişlik
Bademcik
Domuz Eti
Retinol İçeren Besinler
Uyarıcı İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.