FARANJİT

Genel olarak boğazımızın yutkunma bölgesi olan yutağımızın iltihaplanmasına verilen isimdir. Genellikle öğretmen hastalığı olarak da bilinir. Kişide performans kaybına neden olan bir hastalık olup, farenjite genellikle bakteriler neden olurlar. Bunun yanı sıra grip ve üşütme de farenjide neden olabilmektedir. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit farenjit çeşidi bulunmaktadır. Bunları açıklayacak olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

Akut farenjit: Herkeste karşılaşılabilen bir farenjit türüdür. Boğazda yanma ve kaşıntı ile kendini belli eder. Yayıldığı zaman kulakta ağrı ve ateşlenmeye de sebep olabilir. Eğer streptokok türü bakteriler neden oluyorsa bademcikler de şişebilir.

Kronik farenjit: Uzun süre iyileşmeyen boğaz ağrısı ise kronik farenjit olarak adlandırılır. Sigara, alkol ve toz gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Ağızdan nefes alma kronik farenjite neden olan sebepler arasında aslan payını almaktadır. Bu sayede boğaza sürekli bakteri girişi olmaktadır. Boğazda kuruluk meydana gelir ve balgam çıkışı gözlenebilir. Kişi kendini boğazında yumru varmış gibi hisseder.

BELİRTİLERİ

Genel olarak her kişide benzer belirtiler vermektedir. Bunlar, boğazda ağrı, yanma, ses kısılması ve boğazda hissedilen kuruluk duygusudur. Yutkunma zorluğu da en sık görülen belirtiler arasındadır.

KORUNMAK İÇİN;

Sponsorlu Bağlantılar

• Sigara bırakılmalı

• Çok sıcak ve çok soğuk içeceklerden kaçınmalı,

• Tahriş edercesine boğazı temizlemek,

• Kapalı, tozlu ve puslu ortamlardan uzak durmak,

• Reflü’ nüz varsa çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmak,

• Hayatın her aşamasında yararlı olduğu gibi spor yapmak,

• Direncimizin düşmemesi için vitamin almak,

• Öğretmenlerin mümkün olduğu kadar tozlu tebeşir kullanmamaları ve fazla bağırmamaları,

• Kaloriferli evde oturuluyorsa kaloriferin üzerine buhar yapması için içi su dolu bir kap bırakılması,

• Aşırı acı ve ekşiden uzak durmak,

• Uykusuz kalmamak ve yorgun düşmemek,

• Özellikle yatarken dişleri fırçalamak( bu, ağzınızdaki mikropların yok olmasını sağlar),

• Terli iken korunmalısınız, üşütmemelisiniz,

• Evinizi havalandırın.

TEŞHİS

Teşhis için gerekirse kan testi, endoskopi, komputer tomografi ve röntgen çekilmesi gerekebilir.

TEDAVİ

Her hastalıkta olduğu kişi, önlemini hastalandıktan sonra değil hastalanmadan önce almalıdır. Önlem almak ve korunmak hasta olmaktan daha mühimdir. Evde yardımcı tedavi olarak adaçayı, okaliptüs, tarçın, hatmi, papatya çayı içilmesi ve tuzlu gargara iyi gelmektedir.

Farenjite bakteriler neden olduğu için doktorunuz size antibiyotik kullanmanızı tavsiye edecektir. Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler kullanılabilir. Tüm antibiyotikler gibi bu antibiyotikler de uzun vadede kullanılmamalıdır. Çünkü uzun süreli kullanım vücudumuzdaki faydalı bakterileri de yok edecektir. Hastalık süresince istirahat etmeniz ve burnunuzdan nefes almak yararlı olacaktır.

ŞİFALAR DİLERİM

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Hasan

    Öncelikle yazınız çok yararlı olmuş.Arkadaslar radyofenkansla burun eti yaktırdım.. dokor aşırı yakmış olsa gerek..farenjitim gecmıyor. nefes alıyorum sorun yok. ama her sabah kalktıgımda faranjıt kırmızı renkte ve bas agrısı ıle kalkıyorum.Yazdığım sorunun hakkındaki tüm bilgiler için faranfit.org a yazdım lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Otizm Nedir
Hormon Bozukluğu
Anne ve anne adaylarına beslenme uyarıları
Kanser
Bağırsak Kanseri
Amiloidoz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.